Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Řezníček: Máme náročný program, ale na Spenglerův pohár se těším

Josef Řezníček v dresu Karlových Varů. Ted ho čeká nová výzva - stal novým šéfem extraligy. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

25 2008
Sotva s rodinou rozbalili dárky pod vánočním stromkem, už aby se chystali na cestu. Hokejisté Karlových Varů už den po Štědrém dnu odjíždějí na Spenglerův pohár do Švýcarska. "Program je letos hodně náročný," přiznává Josef Řezníček.

Karlovarský veterán před pár dny oslavil tisící zápas v extralize. Takový kvapík však dlouho nepamatuje ani on sám. "Hlavně období kolem Vánoc je tak přecpané, že jsme ani v kabině nic nepřipravovali."

Tentokrát. Před dvěma lety si se spoluhráči uspořádali v kabině vánoční besídku. "Takovou krátkou. A trochu odlehčenou." Došlo i na dárky. Ty se ale losovaly. "Zasmáli jsme se, odlehčila se atmosféra. Bylo to docela příjemné," zavzpomíná.

Ani tenkrát ale nebyly v kabině dárky pod stromečkem. "Je to přeci jen pracovní prostředí," vysvětluje Řezníček. Rychle na trénink a pak honem zpátky domů. Teprve tam si všichni sváteční chvíle naplno užijí.

Stromek jako symbol Vánoc ostatně nenajdete ani na celém hokejovém stadionu.

To ale neplatí všude. "V Plzni jsme kdysi mívali stromek v jídelně nebo kulturní místnosti," zavzpomíná Řezníček. O výzdobu se zpravidla starali maséři. Pro děti se také občas pořádala mikulášská besídka. "Mockrát to ale nebylo."

Jen v dobách, kdy program kolem Vánoc nebyl tak náročný. "Poslední léta se pokaždé hraje přes svátky. Proč? Chodí lidi, hokej je víc sledovaný. To je samozřejmě pádný argument," chápe Řezníček.

Na dobu, kdy se mezi svátky spíš odpočívalo, tak může jen vzpomínat. "Dřív se hrál jeden zápas, teď tři. My jedeme ještě do Davosu, takže nás jich čeká hned sedm," usmívá se.

Také proto si Energie pár kol předehrála. "O to byl náš program náročnější."

Klasika u Řezníčků

Vydechnout si pořádně mohli až v minulém týdnu. Od kouče Palečka dostali volno na 48 hodin. Řezníček celé volno využil k přípravě na Vánoce. "Něco doma s manželkou, zbytek dárky." V neděli večer se už hlásil s ostatními znovu na tréninku.

"Není vůbec na nic čas," ví Řezníček.

Ještěže měl dárky nakoupené dlouho dopředu. "Tak od podzimu. Vyhýbám se předvánočnímu shonu. Nechci se zbytečně nervovat. Kam musím ještě rychle jet, co se dá kde sehnat. Z toho jsem se už vyléčil," směje se.

Dárky zabalené s předstihem mít Řezníček nemusel. Na problémy s předčasným odhalením vánočních překvapení totiž vyzrál také. "Bydlíme ve velkém baráku. Tam je schovávaček..."

O zdobení stromečku se dělí společně s manželkou. "Já všechno připravím. Zařídím stromek, usadím ho. Navěsím světýlka. Zbytek už udělá hlavní technik na design," směje se.

Rozzářit elektrické svíčky nechávají tři nebo čtyři dny dopředu. "V posledních letech jsou programy hodně nabité, chceme si atmosféru Vánoc užít alespoň pár večerů."

Ten s velkým "V" je ale jediný. Jak vypadá u Řezníčků? "My jsme úplná klasika," říká. Co to znamená u štědrovečerní tabule?

"Rybí polévka, kapr, bramborový salát." S tradičním menu nemají problém ani děti. "Je to standard. Nikdy jsme ho neměnili, takže jsou zvyklí odjakživa."

Pomalu si zvykají také na to, že táta už druhý den u oběda znovu chybí. Stejné to bude i letos. Sváteční mlsání si může Řezníček vychutnávat leda s kolegy z týmové kabiny.

"Nějaké řízky, saláty nebo cukroví asi proběhne." Cestou do Davosu to také může být jediné, co hokejistům Vánoce ještě připomene. "Jakmile sedneme do autobusu a vyrazíme za prací, všechno padá," ví Řezníček.

Turnaj pod Alpami

Na slavný turnaj ve Švýcarsku se ale těší. "Vím, jaká tam bývá atmosféra," říká. Kulisy Krušných hor stěží kdy přebijí alpské velikány.

"Člověk tu nádheru ocení, Vánoce si ještě trochu užije. Všude moře sněhu, nádherná výzdoba. Idylka horského městečka. Trochu to odlehčí náročný program."

Program, který může hokejistům přichystat oslavy příchodu Nového roku někde na německé dálnici mezi Davosem a Karlovými Vary. "S tím k tomu turnaji musíme také přistoupit. Pokusit se dostat co možná nejdál. Všechno je připravené na úrovni. Doufám, že se nám v uvozovkách nepodaří nějaký hrozivý neúspěch."

Bonusem pro hráče nemusí být jen štědré dotace švýcarského turnaje. Do Davosu sebou vezou i členy rodiny. Řezníček bude na pokoji bydlet se svou dcerou. "Spenglerův pohár má svou prestiž. Je to ale vánoční turnaj, žádná extraliga. Když nevyhrajeme, nikam nespadneme. Všechno má být o pohodě. A rodiny by k ní měly přispět."

Karlovy Vary v Davosu


Spenglerův pohár
- to je nejstarší klubová soutěž v Evropě. Účastní se ho pět mužstev, z nichž každé se v základní části utká s každým. Dva nejlepší po základní části se střetnou ve finále, které rozhodne o celkovém vítězi turnaje.


První ročník byl sehrán v roce 1923 a turnaj se od té doby pravidelně konal každý rok mezi Vánocemi a Novým rokem s výjimkou let 1939, 1940, 1949 a 1956. Role hostitele vybraných účastníků se již více než tři čtvrtě století ujímá desetitisícové městečko Davos v malebném údolí švýcarských Alp.

V roce 1978 přesídlil turnaj z venkovního kluziště do uzavřené haly místního hokejového klubu, který se hokejové události pravidelně účastní a v konkurenci světové špičky si mnohdy vede více než dobře.

Účast na turnaji si nelze vybojovat v žádné kvalifikaci, jednotliví aktéři přijíždějí na pozvání samotných organizátorů, a je tak zřejmé, že hokejovému klubu z Karlových Varů se dostalo obrovské pocty. V minulých letech patřily mezi vyvolené české kluby nejčastěji Pardubice a Sparta, v dřívějších dobách se na turnaji dařilo také týmům LTC Praha, Rudá Hvězda Brno, Dukla Jihlava a Slovan Bratislava.


Od roku 1984 narušuje hegemonii evropských klubů Tým Kanada složený především ze zástupců javorových listů působících na starém kontinentu.


Každé utkání musí mít vítěze Nerozhodne-li o něm základní hrací doba, následuje prodloužení o délce 5 minut, dále pak samostatné nájezdy. Za vítězství po 60 minutách si mužstvo připisuje 2 body. V případě nerozhodného stavu po základní hrací době si obě mužstva připíší jeden bod a v prodloužení či samostatných nájezdech bojují o bod dodatečný.

Bodová shoda V případě shody bodů rozhoduje o pořadí v tabulce (seřazeno dle váhy kritérií): 1. Body ze vzájemného zápasu, 2. Skóre ze vzájemného zápasu, 3. Celkové skóre, 4. Celkový gólový kvocient = vstřelené branky / obdržené branky, 5. Los.

Prodloužení Pauza mezi třetí třetinou a prodloužením trvá 3 minuty. Prodloužení trvá nejvýše 5 minut. Skórující tým okamžitě vítězí. Z každého týmu jsou na ledě čtyři bruslaři a jeden brankář.

Samostatné nájezdy Pro úvodní pětici nájezdů nominuje tým 2 brankáře a 5 bruslařů. Po každé sérii nájezdů může tým vyměnit brankáře. Nerozhodne-li 5 sérií, pokračuje se vždy po jedné sérii až do rozhodnutí. Nájezd v tie-breaku může provést jak hráč z původní pětice, tak i jiný hráč z týmu. Hráči, kterým trvá trest udělený v předchozím průběhu zápasu, se samostatných nájezdů nemohou zúčastnit.


ROZPIS TURNAJE


Pátek:
Dynamo - Davos (15), Kanada - K.VARY (20.15).

Sobota: K.VARY - Ingolstadt (15), Kanada - Davos (20.15).

Neděle: Davos - K.VARY (15), Ingolstadt - Dynamo (20.15).

Pondělí: Ingolstadt - Kanada (15), K.VARY - Dynamo (20.15).

Úterý: Dynamo - Kanada (15), Davos - Ingolstadt (20.15).

Finále je na programu na Silvestra od 12 hodin.


Soupeři

Tým Kanada První soupeř Karlových Varů a devítinásobný vítěz Spengler Cupu se v Davosu radoval z titulu poslední tři roky po sobě, k horkým kandidátům patří i letos. Na rozdíl od svých prvních účastí je dnes Tým Kanada tvořen převážně krajánky působícími ve Švýcarsku a jinde v Evropě.

Nejbohatší kariérou se může pochlubit Russ Courntall, který si za Kanadu zahrál na olympiádě, mistrovství světa i Kanadském poháru. Přes tisícovku zápasů v NHL postupně nastřádal v Torontu, Montrealu, Minnesotě, Dallasu, Vancouveru, New York Rangers a Los Angeles. Vstřelil v nich celkem 744 branek.

Podruhé za sebou povede Kanaďany na turnaji Sean Simpson, trenér švýcarského ZSC Lions. Tento tým z Curychu se letos stal katem pražské Slavie v Lize mistrů.


ERC Ingolstadt
Druhý soupeř Energie je na Spenglerově poháru také nováčkem. Mužstvo složené celkem z šesti národností táhne kromě kanadských útočníků také krajan Jakub Ficenec - jeden z nejlepších obránců v německé DEL.


V české nejvyšší soutěži nastupoval královehradecký rodák naposledy v polovině devadesátých let, poté zamířil do nižších soutěží v zámoří. Zde si mimo jiné zahrál v in-line hokejové lize. Po krátkých angažmá v jiných německých klubech se na počátku sezony 2003/04 přesunul do Ingolstadtu.


HC Davos Třetí soupeř na turnaji bude zvlášť těžký, Švýcaři totiž budou chtít odčinit poslední místo z loňského ročníku. V domácí soutěži - Nationallize A patří ke stálicím, které se pravidelně umisťují na vrcholu tabulky. Davos má také ve Švýcarsku nejbohatší zkušenosti s mezinárodním hokejem.


Základ sestavy je tvořen převážně domácími talenty, tři z celkově čtyřech cizinců jsou však Češi - Petr Tatíček, Petr Sýkora a Josef Marha. V týmu Arno Del Curta hrají nezastupitelnou roli, stejně jako sám trenér. Ten je na lavičce Davosu nepřetržitě už dvanáct let. Posledním z cizinců je Kanaďan Alexandre Daigle, kterého senátoři z Ottawy draftovali v roce 1993 v prvním kole. 628 utkání v NHL hovoří společně s 329 body za vše.


Dynamo Moskva To nejlepší nakonec? Rusové jsou pětinásobnými mistry sovětské ligy, čtyřnásobnými vítězi ruské ligy, naposledy v roce 2005. Teď už hraje Dynamo Kontinentální ligu. Soutěž, do které se příští rok zařadí také Karlovy Vary. Čechům je dobře známý trenér Vladimír Vůjtek nebo obránce Karel Rachůnek a útočník Petr Čajánek.Najdete na iDNES.czmobilní verze