Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kluci se rádi učí, oceňuje mentor znojemských hokejistů Pavlikovský

Richard Pavlikovský | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

17 2014
Zřejmě nejpovedenější období za tři roky v EBEL nyní zažívají znojemští hokejisté. Z posledních sedmi zápasů jich šest vyhráli, dočkali se plné haly a vešli se do lepší nadstavbové skupiny. Tu zahájí dnes v Linci, v neděli přivítají Vídeň.

Po dvanácti letech ve Švédsku a Německu jej povolali do Znojma, aby vedl tamní hokejisty na ledě i v kabině. A Richard Pavlikovský plní obě role znamenitě. Trenér jej označuje za duši týmu a užitečného rádce mladých, zároveň je s 23 body (6+17) nejproduktivnějším zadákem Orlů.

"Kdyby to bylo pár let zpátky, asi bych to řešil. Ale teď to vážně vůbec nesleduju," komentuje 38letý bývalý slovenský reprezentant své statistiky. "Myslím, že za poslední roky jsem nebránil tolik jako teď. Budu hlavně hodně rád, když něco dokážeme jako mančaft."

Zatím k tomu mají Orli dobře nakročeno, do nadstavbové části EBEL vstupují z 5. místa. "První šestka byl náš interní mezicíl. Vzali jsme to za správný konec a věřím, že budeme svá očekávání plnit i nadále," oznamuje Pavlikovský.

Vy očekávání plníte. Vážně vás nehřejí vaše čísla?
Když jsou, paráda. Když nejsou a budeme vyhrávat, klidně je obětuju.

Pomalu se blížíte čtyřicítce. Neujíždějí vám mladší soupeři?
Když budu cítit, že nestíhám, tak už hrát nebudu. Zatím ten pocit nemám.

Jaká je vlastně vaše role v týmu? Podle trenéra jste důležitým rádcem pro mladé spoluhráče.
To vyplývá z věku a z toho, že jsem už v hokeji něco zažil. Mladí kluci jsou na začátku cesty a já vím, jak pro mě bylo dobré, když mě někdo něco naučil. To pak byla moje výhoda proti ostatním, kteří podobné rady k dispozici neměli. Je tu hodně kluků, kteří můžou něčeho dosáhnout, když půjdou správným směrem. Když ne, tak v momentální konkurenci šanci nemají. Dnes už jsou rozdíly mezi hráči tak malé, že každá věc je může někam posunout. A byla by škoda jim to neříct.

Co svým kolegům radíte?
To je individuální. Takové ty obecné poučky není třeba říkat, to ví každý. Snažím se pomoct hlavně v určitých situacích, které jsem sám zažil. Kluci jsou úplně perfektní, chtějí a rádi se učí. To je důležité a pomáhá to celému mančaftu.

Tomu se nyní daří. Čím podle vás Znojmo poráží soupeře?
Daří se nám díky tomu, že to máme rozložené na všechny hráče. Vzali jsme za své, že vítězíme jako tým, a téměř každý už ho potáhl. Jednou ho potáhne jeden, pak zase někdo jiný, to je velká výhoda.

Jak byste popsal hokej Orlů?
Je to kombinace české chytrosti a hokejového myšlení s agresivitou, která je vidět v moderním hokeji u evropských i zámořských mančaftů. Myslím, že je to zkombinované tak akorát, a zatím nám to vychází. Ale ještě nechci dělat závěry, sezona je zatím jen dobře rozehraná.

Teď vás čeká nadstavba. Play-off už máte jisté, jaká bude vaše motivace?
Každý zápas jdeme vyhrát. Výhoda je, že se nemusíme účastnit té války mezi sedmým a dvanáctým místem, ale to neznamená, že to teď bude nějaká procházka. Naopak, v každém zápase bude k vidění výborný hokej, protože týmy v první šestce jsou z nějakého důvodu. Tenhle mančaft je pořád v procesu růstu, chceme se někam dostat a budeme se opět snažit každý zápas dokončit vítězně.

Co vůbec říkáte kvalitě EBEL?
Je to dobrá mezinárodní liga, kde se hraje dobrý hokej. Jednotlivé ligy se dají těžko srovnávat, každá má svoje specifika a i ve výborné lize natrefíte na špatný mančaft. Ale zástupci EBEL v European Trophy dali jasně najevo, že to nejsou žádní evropští outsideři.

Jak se vám po letech žije v československé kabině?
Je tu hodně legrace. To je to, co jinde nenajdete, prostředí česko-slovenské kabiny v zahraničí neexistuje. Úsilí je tady stejné jako v cizině, ale zároveň vás to baví. A to hodně.

A jak vás baví hrát před znojemskými fanoušky, kteří minulý pátek zcela zaplnili halu?
Znojmo má obrovskou výhodu, že diváci jsou pomyslným šestým hráčem. Můžeme mít slabší den, ale fanoušci to srovnají. To je ve Znojmě úžasné a pro mě je čest před takovými lidmi hrát.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze