Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Richter byl při útoku blízko mrakodrapů

12 2001
Karlovy Vary - Místo toho, aby se hokejista Martin Richter protáhl sítem tréninkového kempu a pokusil se tak proklouznout do sestavy slavných New York Rangers, zůstává v hotelovém pokoji na Manhattanu a čeká na telefonické pokyny vedení klubu. Český obránce byl v úterý v době hrůzného atentátu s kompletním týmem v hale Madison Square Garden. Pár bloků od dvou mrakodrapů Světového obchodního centra, které hodinu po útoku teroristů zmizely ze světa.

"Nejprve jsme nevěděli, k čemu venku došlo. Prý nějaké letadlo narazilo do jedné z věží Světového obchodního centra. Na ulicích byl zmatek a chaos, vedení klubu okamžitě vydalo zákaz opustit Madison Square Garden."

Jak daleko je hala od místa tragédie?
"Tři nebo čtyři bloky, můžou to být dva kilometry. V době výbuchu byl celý tým pohromadě, věděli jsme, že se nikomu z hráčů nic nestalo. Když jsem později dorazil na hotel, také zhruba dva kilometry vzdálený od místa katastrofy, i tam mi lidé z vedení Rangers volali a ptali se, jestli je vše v pořádku. Se mnou ano, ale venku to vypadá hrozně. Když vyjdu z hotelu a podívám se za roh, přesně tam byly ty mrakodrapy."

To znamená, že jste událost sledoval hlavně v televizi.
"Ano. Nesměli jsme vycházet ven."

Měl jste strach?
"Zpočátku, když jsem přesně nevěděl, o co jde, jsem si ho ani nepřipouštěl. Pak jsem se začal dozvídat podrobnosti o té nehodě, někdo poprvé oznámil, že se stala ta nehoda a všem to začalo docházet."

Co ostatní Češi v sestavě Rangers?
"Třeba Michal Grošek, který tady má manželku a rodinu, utíkal domů, jestli jsou všichni a všechno v pořádku. Opravdu nikdo nejprve nevěděl, co se vůbec děje."

Nazýval jste sled událostí nehodou. Jaký na to máte pohled s denním odstupem?
"Byl to cílený útok nevím koho, nějakých bláznů, kteří letadla navedli na budovy. Pak se něco podobného stalo u Pittsburghu a ještě se tady mluví o dvou sestřelených letadlech nad New Yorkem. Údajně se nechtěla identifikovat. Nikdo neví, co bude dál, možná se počítá i s dalšími útoky. Lidé ve vysokých budovách nebo na místech, kde se jich koncentruje hodně nejsou v práci, budovy jsou uzavřené, aby se nestaly terčem dalšího útoku. Zřejmě i proto byla uzavřena Madison Square Garden. Možné je zřejmě všechno, když napadli i Pentagon."

Byl jste ve spojení s domovem? Mohl jste se dovolat?
"Okamžitě všichni telefonovali, zjišťovali, co se děje. Navázat spojení bylo těžké, sítě byly přeplněné. Později už telefony fungovaly."

S kým jste na pokoji?
"Momentálně jsem sám. Mým spolubydlícím má být Michal Grošek, ale jak jsem řekl, on tu má rodinu, tak je s ní."

Má v takové situaci člověk vůbec pomyšlení na hokej? Na trénink?
"Myšlenky se přesouvají jinam, je těžké se na něco soustředit. Středeční trénink byl odvolán, máme čekat na hotelu."

Čtete americké noviny?
"Ovládám základy angličtiny, tak něco pochytím. V novinách není nic jiného, vychází i speciální vydání."

Už se ví, jak bude přípravný kemp pokračovat?
"Neví, dokonce se mluvilo i o tom, že bude letos kompletně zrušen. Už jsme měli hrát první přípravný zápas, trenéři ze všech adeptů postavili čtyři celky, které měly hrát proti sobě. Je to zrušené."

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze