Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Richter: Na MS vezměte hlavně zkušené hráče

14 2004
Praha - Dopita a Hemský, tahle dvě jména zaujala hokejového internacionála Pavla Richtra, který úterní přípravu národního týmu s Francií viděl přímo z komentátorského stanoviště České televize. Dopitu by na mistrovství světa hned vzal. "Tlak na hráče bude enormní. Musí ho nést ti zkušení," říká účastník dvou mistrovství světa v Praze.

První přípravný zápas reprezentace před mistrovstvím světa toho ještě moc nenapověděl. Reprezentanty skutečně prověří až Rusko a Kanada.

Když mám hovořit o jednotlivých postech, o brankářích se toho moc říci nedá. Salfický i Málek byli spolehliví, chytili po jedné velké šanci soupeře, ale Francie je moc nevyzkoušela.

Ani obránci tolik práce v defenzivě neměli, útoků zakřiknutých Francouzů řešili málo. A z útočníků se mi nejvíc líbili Aleš Hemský a  Jirka Dopita.

Hemský ukázal, že umí projít jeden na jednoho, ba i přes víc hráčů. Je schopný vzít puk a proletět celým hřištěm. Že je až příliš individualistický? Podle mě si se svou pětkou rozuměl, on je koncový hráč, dostával se do rychlých brejků. Jeho schopnost souhry s ostatními ale víc prověří až Rusko nebo Kanada.

A Dopita? Toho bych na mistrovství určitě vzal. Dlouho nehrál, ale právě proto je odpočatý a to je u starších hráčů hned znát. Viděli jste, jakou měl sílu? Dokáže přidržet puk, nahrát jednou rukou, načasovat přihrávku... Pravda, proti menším Francouzům to měl jednodušší, soupeřovi beci nebyli tak fyzicky vyspělí. I tady platí, že s kanadskými hromotluky to bude těžší prověrka.

Podle mě je ovšem Dopita ideální centr k Jágrovi. Jako, když se před Naganem pochybovalo, jestli to vedle Jardy zvládne Vláďa Růžička. Tohle by mohl být podobný případ. Oba jsou silově velmi vyspělí, dovedou na sebe natáhnout dva hráče a vedle sebe by mohli vytvořit přetlak v soupeřově pásmu. Na křídlo k nim by se mi líbil nějaký lítač, který to odbrání. Třeba Honza Hlaváč.

A ještě jedna výhoda hovoří pro Dopitu: ohromná zkušenost. Právě na ní je potřeba stavět, protože na hráče bude vyvíjen obrovský tlak. To bude jiné než loni ve Finsku, kam si trenéři mohli dovolit vzít tolik nováčků.

Když jsem hrál za reprezentaci já, měli jsme při šampionátech v Československu v letech 1978 a 1985 zakázáno číst noviny. Média vytváří na mužstvo obrovský tlak, hlavně když se nedaří.

V pětaosmdesátém jsme v základní skupině prohráli s Američany 1:3 a remizovali s Kanadou 4:4, pak byl tenhle tlak enormní. Pamatuju si, že mladí kluci jako Michal Pivoňka, Franta Musil nebo Vláďa Kameš se pak v kabině rozklepali jako osiky.

Hráči jako Klepiš nebo Koukal nezahráli zle, ale Francie v přípravě byla o něčem jiném, než bude třeba situace před čtvrtfinále turnaje. Já bych sázel na kluky jako Dopita, Beránek a samozřejmě ostřílené hokejisty z NHL. Čím víc zkušených v týmu bude, tím líp.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze