Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Říha: Jsem rebel, ale ne zákeřný

18 2003
Litvínov - Dostal facku, která ho probrala. Litvínovský hokejový útočník s pověstí uličníka Lukáš Říha se koncem září pakoval z extraligové kabiny, ale za necelé dva měsíce byl zpátky. Havířovu, kam ho klub na čas uklidil, v první lize i dál pomáhá výbornými výkony. "Jsem mladý, snad ještě něco vydržím. Dvě soutěže se dají zvládat, první liga zase tak náročná není," řekl dvaadvacetiletý centr, který vládne havířovským statistikám a sbírá průměrně jeden až dva body za zápas.

V Litvínově je však méně produktivní: šestnáct startů, jeden gól a čtyři asistence.

Čím to, že vám Havířov sedí?
Mám víc prostoru, je tam málo hráčů. Na ledě bývám až 42 minut, mnohem déle než v Litvínově. Tady jsou čtyři vyrovnané řady, jeden den se daří jedné, pak druhé. Zato Havířov stojí na jediné pětce.

Uklidnil jste se v Havířově?
Co člověk, to názor. Bylo rozhodnutí trenérů, že mě do Havířova poslali, musím to akceptovat. A bylo to správné. Člověk se musí zklidnit, vědět, co chce. Když tě pošlou pryč, musíš sklopit hlavu, zdravě se naštvat. Snad jsem za ty dva měsíce ani ne zmoudřel, ale spíš poznal, že chci hrát hokej. A ne se někde plácat. Někdy byly věci kolem mě zveličované, ale kritika byla oprávněná. Nepodával jsem dobré výkony.

V takovém případě obvykle u mladých zaznívá připomínka o slávě, která stoupla do hlavy.
Nemyslím si, že je to můj případ. Snažil jsem se podávat pořád stejné výkony, prostě to nešlo. Trénoval jsem normálně. Až v první lize jsem se rozehrál, během týdne už to bylo dobré. Někdy člověk potřebuje jenom trochu nakopnout.

A už jste nakopnutý?
Vím, co chci. Poznal jsem dvě strany hokeje, což je do budoucna vklad. Věřím, že s Litvínovem dojdeme do play-off. A s Havířovem nesestoupíme.

Když jste odcházel, trenér Výborný říkal, že nemůžete ve dvaadvaceti hýbat kabinou. Co tím myslel?
Nevím, co to znamenalo.

Říká se, že jste se v kabině popral.
Až když jsem byl v Havířově, slyšel jsem, že jsem měl něco s Kacířem. To ale přece není vůbec pravda. Proč bychom se měli prát?

Vadí vám, že jste zaškatulkovaný jako rebel?
Já jsem rebel, beru to. Ale co se píše, že jsem dělal v Havířově bordel, tak to ne. Měl jsem sice v životě víc průšvihů, ale nejsem typ, který je zákeřný a který se mstí.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze