Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Říha: Na Spartě chceme najít pohodu

31 2003
Pardubice - Čtyři kola po sobě už pardubičtí hokejisté nepoznali chuť vítězství. Stále sice vévodí extraligové tabulce, ale jejich náskok před Spartou a Zlínem se zmenšil na pohé dva body. V pátek bude lídr soutěže hájit své vedoucí postavení právě na ledě pražského týmu v holešovické hale.

„Sparta je mužstvem, na kterém bychom se chtěli vrátit do pohody,“ prohlásil pardubický trenér Miloš Říha.

Co v současné době trápí Pardubice, že už čtyřikrát po sobě nevyhrály?
V první řadě je to koncovka a také pohoda. Začátek byl pro nás až moc lehký a pak přišly trošku těžší zápasy. Zbytečně jsme znervózněli a pohoda se z toho okamžitě vytrácí. Všichni přemýšlí, jak se to má zvrátit. Každý to ale bere sám na sebe a chybí tam týmová souhra.

Momentálně tedy apelujete na hráče, aby se vrátili k týmové práci?
Musíme se vrátit k herní kázni a disciplíně. Z toho vše vychází. Jinak tam není žádný problém. Snažíme se, ale není tam síla týmu, každý to chce individuálně zvrátit. To nejde. Pak to vypadá, že každý vezme puk, projíždí a naráží na důslednou obranu, což nemá žádný efekt.

Ve Znojmě jste ale dokázali vyrovnat ze stavu 1:3 na 3:3. Tam nebyl náznak týmové souhry?
Já si myslím, že to bylo i ve druhé třetině zápasu s Vítkovicemi. Začali jsme přesně plnit vše, co jsme si řekli. Najednou jsme měli šance, vypadalo to, že utkání otočíme. Dali jsme vyrovnávací gól, jenže pak jsme se zase vrátili k individualismu. Toho se musíme zbavit. Znovu musíme pracovat jeden za druhého, vzájemně napravovat chyby a nabízet se. A hlavně se podřídit určené taktice.

V poslední době vám často chybí i vstřelení jednoho gólu, jenž by mohl být zlomový.
Byli jsme zvyklí, že jsme dali dva góly a soupeř zápas vypustil. Teď z těch šancí dva góly nevstřelíme. Dříve jsme je dávali dost lehce, teď máme spoustu vyložených příležitostí a neproměníme je. Každý to chce svým způsobem strhnout.

Dá se najít jedna z příčin čtyřkolového čekání na vítězství i v obraně soupeřů, která je mnohem urputnější než v úvodu sezony?
Třeba Vsetín, Kladno nebo naposledy Vítkovice tady hrály mnohem urputněji. My jsme tím byli docela zaskočeni. Musíme se na to ale připravit. Se čtyřmi pětkami a jejich pohybem si dokážeme obranu rozhodit, ale musíme být trpěliví a ukáznění. Hlavně v tom, že si každý bude plnit své povinnosti a pojede tam, kam je potřeba a ne kam on chce.

Přestože máte silný a početný kádr, přispívají k současným výsledkům i zranění? V každém zápase nyní musíte míchat se sestavou.
Zranění hráči nám určitě chybí. Hlavně to platí o přesilových hrách, v nichž se nám nedaří. Hráči jsou na sebe zvyklí a teď je tam spousta improvizace. Navzájem si nevyhoví, jeden čeká na druhého.

Do reprezentační přestávky vás čekají utkání se Spartou a Třincem. To by měli být soupeři asi méně urputnější než týmy v předchozích zápasech.
Já si myslím, že to tak nebude. Ani Sparta proti nám nebude otvírat hru. Má problémy s marodkou. Proto bude hrát ze zabezpečněné obrany. Určitě se bojí našich brejkových hráčů. Bude to spíše taktický boj obran.

Se Spartou se Pardubicím v poslední době daří. Jak by měl znít recept na prodloužení úspěšné bilance?
Vyhrát! (smích)

Jaká taktika by k tomu ale měla vést?
Když se vrátíme k poctivé hře a k tomu, co nás dostalo do čela tabulky, pak můžeme pomýšlet na úspěšný výsledek.

Už jste zmínil marodku Sparty. Je dost rozsáhlá. Není to však trošku ošidné?
Sparta mluví při každém zápasu o marodce. To je problém každého mužstva. My máme také zraněné hráče a nemluvíme o tom. Kdyby se obě mužstva schovávala za marodku, tak to prostě zabalíme na modrých čarách a budeme jenom bránit. U nás to jde bokem. Sparta je tým, na kterém bychom se zase chtěli vráti do pohody.

Přesto Sparta asi bude jiným mužstvem než v prvním vzájemném utkání.
Určitě. My jsme tady hráli výborně, nic jsme jí nedovolili. Sparta nás nepochybně bude chtít přehrát a zvítězit. Proto nebude o nějaké marodce hovořit před zápasem.

Jak to vypadá s marodkou vašeho týmu?
K Blažkovi přibyl Tomáš Divíšek, jenž má nastřelený kotník. Naštěstí tam není žádná zlomenina, ale je to nepříjemné. Jinak všichni včetně Michala Sýkory by měli být k dispozici.

Před dvěma dny byla oznámena nominace reprezentace na Karjala Cup. Pardubice v ní mají znovu nejpočetnější zastoupení. Co tomu říkáte?
Nyní nemáme takovou formu, abychom tam měli tolik hráčů. Tím je nechci nijak srážet. Je to ale výběr reprezentačních trenérů, tomu se musíme podřídit. Jsem rád, že zkouší další naše hráče. Pro ně je to další motivace. Přesto si myslím, že momentálně mají formu jiní.

Poprvé oblékne reprezentační dres Tomáš Divíšek...
... už měl být na turnaji v Pardubicích. Tehdy měl lepší formu. Trenér Lener ale hledá sehrané dvojice. S Petrem Sýkorou ji tvoří právě Tomáš. Je to nenápadný centr, který si s Petrem vyhoví, je produktivní, tak proč ho nevyzkoušet. Reprezentační trenér chce zkoušet řadu nových hráčů, aby měl kádr široký.

Nepřekvapila vás nominace Miroslava Dubna?
Trenér Lener hledá poctivé zadáky, kteří budou hrát jednoduše. Nebudou sice tak vidět svým herním projevem, ale budou hrát perfektně odzadu. To Míra splňuje. Je to poctivý obránce, má dlouhodobou stabilní výkonnost, proto si ho trenér vybral.

Autor:


Bodování

22

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

20

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

15

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

11

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 16 9 2 2 3 57:36 33
2. Třinec 16 9 2 2 3 50:34 33
3. Plzeň 16 7 3 4 2 62:39 31
4. Hr. Králové 16 9 1 2 4 39:30 31
5. Chomutov 16 6 2 3 5 41:42 25
6. Ml. Boleslav 16 6 1 3 6 36:34 23
7. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
8. Olomouc 16 5 3 2 6 40:45 23
9. Zlín 16 4 4 2 6 41:44 22
10. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
11. Liberec 15 5 1 1 8 28:46 18
12. Pardubice 16 4 2 1 9 36:55 17
13. Jihlava 15 4 1 2 8 34:44 16
14. Litvínov 16 2 3 2 9 29:47 14

Najdete na iDNES.czmobilní verze