Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Americký systém výchovy hráčů v Česku? Nereálné, myslí si Reichel

Na MS osmnáctek se v jednom týmu sejde Kristian Reichel (vlevo) a jeho otec a zároveň kouč Robert. | foto: Jeff Gard, Northumberland Today

22 2016
Vypadal, že z něho po čtvrtfinále částečně spadla nervozita a napětí, které jej svíralo po celý turnaj. Hlavní trenér národního týmu hokejistů do osmnácti let Robert Reichel uznal, že na domácí Spojené státy jeho svěřenci na mistrovství světa neměli. „Hráči Kanady a Ameriky jsou momentálně někde jinde,“ prohlásil.

Jak hodnotíte čtvrtfinálový zápas proti USA? Konečný výsledek 0:8 vypadá krutě, přitom v úvodu jste se soupeřem drželi krok.
První třetina z naší strany nebyla špatná, i když dopředu jsme moc šancí neměli. Dobře jsme blokovali předbrankový prostor a Američani sice měli puk na hokejce, ale k ničemu vážnému se nedostali. Pak jsme ale dostali dva rychlé góly, které rozhodly o celkovém výsledku.

Dalo se za stavu 0:2 ještě se zápasem něco dělat?
Nabádali jsme kluky, aby si víc dovolili, aby, když budou moct, šli ve dvou hráčích dopředu, ale bohužel jsme se do šancí moc nedostávali. Ve třetí části tam pak rychle napadaly góly, kluci měli hlavy dole a prostě už viděli, že se zápasem se těžko něco udělá.

Co jste hráčům řekl po utkání v kabině?
Poděkovali jsme jim za tři roky práce a řekli, že kariéru mají před sebou a že na sobě musí pracovat. Popřáli jsme jim hodně štěstí.

Spojené státy v této věkové kategorii dominují, Češi je neporazili od roku 2002. Čím si to vysvětlujete?
Amerika má mužstvo, které je dva roky spolu. Trénuje, dělá spolu de facto všechno a je vidět, že práce má smysl. Jsou hodně silní, jak na ledě, tak i mimo led. Dvouletý cyklus, který hráči absolvují, jim přináší ovoce.

Daly by se některé prvky z amerického programu výchovy hráčů převzít a uplatnit i v Česku?
Myslím si, že je to nereálné. Je to strašně drahý špás a podle mě v Česku ani není v každém ročníku tolik kvalitních hráčů, kteří by takový program mohli absolvovat. Tohle je můj názor. Možná to někdo vidí jinak a možná, že to je něco, nad čím se bude za pár let uvažovat. Ale momentálně si myslím, že to reálné není.

Fotogalerie

Jak hodnotíte výkon českého týmu na celém turnaji?
První zápas s Finskem jsme odehráli velmi dobře, prohráli jsme až na nájezdy. Další utkání s Kanadou jsme hráli výborně a dvě třetiny byli lepším mužstvem, bohužel jsme neproměňovali šance a zápas prohráli. Mrzí nás prohra se Slováky. Za stavu 3:1 jsme tam měli řadu šancí, které zůstaly neproměněny. Ve čtvrtfinále jsme narazili na nejlepšího protivníka tady na turnaji. Mám dobrý pocit. Kluci to odmakali dobře, i když výsledkově to nedopadlo, jak by mělo.

Najdete nějakou činnost, která se týmu napříč celým turnajem nedařila podle představ?
Určitě nám moc nešly přesilové hry, které možná rozhodly o tom, že jsme dneska narazili na USA. Je to krátký turnaj, některé věci si zkrátka musí sednout a nám se tahle důležitá věc nepovedla. Možná to rozhodlo, mohli jsme jít na někoho jiného.

Jak vypadá vaše budoucnost? Budete u mužstva pokračovat?
Celému realizačnímu týmu u osmnáctky teď končí smlouva. Myslím si, že všichni si momentálně potřebujeme odpočinout, protože to byly náročné tři roky, během nichž bylo třeba skloubit práci v reprezentaci a v klubu. Ale patří to k hokeji. Myslím si, že práce nesla ovoce. Český hokej se určitě posunul k top týmům, ale pořád je tam krůček, který nám chybí do té top úrovně. Hráči Kanady, Ameriky jsou momentálně trochu jinde.

Autor:


Hokej na zimních olympijských hrách 2018

Hokejový turnaj v jihokorejském Pchjongčchangu startuje ve středu 14. února.

Čtvrtek 15. února, 13.10: Česko - Korea
Sobota 17. února, 4.10: Kanada - Česko
Neděle 18. února, 8.40: Česko - Švýcarsko

Josef Jandač, Martin Erat, Roman ČervenkaOndřej Němec, Dominik Furch, Pavel Francouz, Vojtěch Mozík, Jakub Nakládal, Michal Řepík, Michal Birner

Najdete na iDNES.czmobilní verze