BRAMBOROVÁ BOLEST. Zklamaní čeští hokejisté po prohraném duelu o bronz

BRAMBOROVÁ BOLEST. Zklamaní čeští hokejisté po prohraném duelu o bronz | foto:  Michal Šula, MAFRA

KVĚTEN: Jágrmánie v Praze. Plné haly viděly jízdu Kanady a český smutek

  • 2
Hokej, hokej, hokej. Na květen 2015 se nemůže vzpomínat jinak, mistrovství světa v Praze a Ostravě přebilo veškeré ostatní dění. A podobně jako na předchozím domácím šampionátu v roce 2004 po něm zůstalo v duších fanoušků zklamání.

Češi na turnaji nezahráli špatně, dokonce překonali brány čtvrtfinále, jenže na konci zůstaly spíš jen lehké rozpaky. Aby ne, když národní tým podruhé za sebou nedokázal v bitvách o medaile vstřelit jediný gól.

Ročenka

Nepovedlo se to v semifinále proti Kanadě ani v bitvě o třetí místo s Američany. S tím prokletým týmem, který Česko senzačně vyřadil na nájezdy už před jedenácti lety...

Zavzpomínejte...

Všechny články o hokejovém MS najdete ZDE.

Popravdě: v soubojích s těmi nejlepšími bylo poznat, že svěřenci Vladimíra Růžička přes veškerou snahu a bojovnost zkrátka nestačí.

Nic na tom nezměnil ani Jaromír Jágr, jenž v 43 letech opět uchvátil výbornými výkony, ani kometa sezony Jakub Voráček, který v NHL prožil skvostnou sezonu, v níž bojoval o vítězství v bodování.

Studio #iDNESjeHOKEJ

Podívejte se na všechny díly ZDE.

„Přesto to bylo nejlepší mistrovství v historii,“ prohlásil šéf svazu Tomáš Král. Možná to znělo nabubřele, ovšem bližší pohled na okolnosti mu dává za pravdu. Turnaj se povedl organizačně, ozdobil ho divácký rekord (741 690 diváků), vzpomínat se bude také na bláznivou dvojici králíků z klobouku.

Události května

  • Račice hostily evropský šampionát v rychlostní kanoistice: Fuksa získal titul na 500 metrů, zlatý byl i čtyřkajak na kilometru; deblkajakáři Havel se Štěrbou měli bronz.
  • Fotbalovým mistrem Česka se po dvou letech opět stala Plzeň, na druhou Spartu měla náskok pět bodů.
  • Giro d'Italia ovládl španělský cyklista Alberto Contador.
  • Sevilla obhájila triumf ve fotbalové Evropské lize, Dněpropetrovsk porazila 3:2.
  • Domácí fotbalový pohár vyhrál Liberec, ve finále porazil Jablonec na penalty.
  • V Ostravě proběhl tradiční atletický mítink Zlatá tretra: Usain Bolt byl hvězdou v závodě na 200 metrů, první byla také Zuzana Hejnová na čtyřstovce překážek, Jamajčan Asafa Powell proběhl nejkratší sprint v čase 10,05 a rekord mítinku na stovce překážek vytvořila Američanka Nelvisová.
  • Švýcarská policie vstoupila do sídla FIFA v Curychu a zatkla sedm vysokých funkcionářů světové fotbalové federace.
  • Skifařka Miroslava Knapková slavila v Poznani páté evropské zlato.

Největším úspěchem však byl finanční výsledek: svaz na akci vydělal téměř půl miliardy korun, tenhle výsledek několikanásobně předčil veškerá očekávání.

Zaplněné tribuny nebyly jen na zápasech českého týmu, plno bývalo na zápasy Slováků v Ostravě (ačkoli naši východní sousedé tápali a nepostoupili ani do čtvrtfinále), lákaly i zápasy Rusů a hlavně Kanaďanů, kteří do Prahy přiletěli s hvězdným výběrem.

Což také potvrdili na ledě, kde předváděli dokonalý hokej, který je dovedl k zaslouženému zlatu.

Tak zaslouženému, že ho poražení finalisté z Ruska neunesli a předčasně utekli z ledu při předávání medailí...

Nebyl to jediný skandál, který velký hokejový příběh v Česku poznamenal - tím největším byla korupční aféra kolem reprezentačního kouče Růžičky, jež všemu předcházela.

Kvůli ní panovaly obavy, jak na český tým zapůsobí, zda se kvůli němu dokáže soustředit jen na hokej. Strach byl zbytečný, byť Růžička po šampionátu nakonec pod tíhou všech spekulací a pochybností raději z pozice státního trenéra dobrovolně odstoupil.

Díky tomu se poprvé po dlouhé době dostal na střídačku někdo jiný než Růžička nebo Hadamczik: šanci dostal Vladimír Vůjtek, který jako zkušený matador vedle sebe vychovává možné nástupce.

A ještě jeden příběh na turnaji upoutal: točil se kolem Sidney Crosbyho, jenž v Praze vstoupil do zlatého klubu borců, kteří dokázali vyhrát Stanley Cup, olympiádu a mistrovství světa.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.