Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rodiče Snydera odpustili Heatleymu

11 2003
Elmira - Tisíce lidí se v pátek rozloučili s tragicky zesnulým útočníkem Atlanty Danem Snyderem. Rodiče mladého hokejisty po zádušní mši v emotivním vystoupení odpustili jeho spoluhráči z Atlanty Danymu Heatleymu, jenž jeho smrt neopatrnou jízdou zavinil.

Podle rodičů pětadvacetiletého útočníka by zášť k ničemu nevedla a Heatleymu dokonce nabídli svou podporu.

Po mši v kostele v Elmiře, které se zúčastnily tisíce lidí včetně hráčů Atlanty, trenérů a komisionáře NHL Garyho Bettmana, přečetl otec Graham Snyder připravené prohlášení pro tisk.

"Všichni jsme lidské bytosti a lidské bytosti dělají chyby," řekl vyrovnaným hlasem. "Chceme, abyste věděli, že Danyho Heatleyho neviníme z nehody, která nám vzala syna. Odpouštění je součástí lidskosti a my jsme tady, abychom ho v této těžké chvíli podpořili," dodal.

Na soukromém pohřbu a poté i na veřejně přístupné mši byl i Heatley, kterému účast povolil atlantský soudce. Při obřadu se ale držel daleko od desítek televizních štábů, fotografů a novinářů.

Talentovanému hráči, který z těžké havárie ve vysoké rychlosti vyvázl se zlomenou čelistí, zraněným kolenem a dalšími pohmožděninami, hrozí za zabití při dopravní nehodě tři roky až patnáct let vězení.

Podle čerstvě zveřejněných výsledků vyšetřování Heatley před nehodou pravděpodobně pil. Množství alkoholu v jeho těle bylo ovšem tak nízké, že ho policejní testy nedokáží přesně určit. "Alkohol byl nalezen, ale jeho hodnoty byly pod 0,15 promile, což je hranice, kterou testy policejní laboratoře zachytí," řekl
mluvčí vyšetřovatelů. Ve státě Georgia je povolený limit pro řidiče 0,8 promile.

Snyderova smrt byla pro kolébku hokeje velkou ranou, protože pětadvacetiletý hráč uskutečnil sen mnoha kanadských chlapců. Nebyl sice zářivým talentem jako Heatley, díky odhodlání a tvrdé práci se ale prodral z nižších soutěží až do NHL.

Poslední sbohem mu proto přišly říci i zástupy dětí v hokejových dresech, které Snyderovi vzdali hold klepáním hokejek o silnici, po které procházel smuteční průvod z hřbitova do kostela.

"Byli to nejlepší přátelé a spolubydlící," řekl o Snyderovi a Heatleym generální manažer Atlanty Thrashers Don Waddell. "Jeden z nich byl hvězda, druhý bojoval o udržení v týmu. Věděl, že jeden špatný zápas by ho mohl vrátit zpátky do nižších soutěží. Bylo to jedinečné přátelství," prohlásil Waddell.

Heatley, jenž s kanadskou reprezentací získal titul mistra světa a v roce 2002 byl v NHL zvolen nováčkem roku, je podle Waddella smrtí svého přítele zdrcen. "Dany je dvaadvacetiletý hodný kluk, který udělal chybu. Je zničený, kdyby mohl, raději by
byl na jeho místě," dodal na adresu Heatleyho, který na pohřeb přijel po operaci kolena o berlích.

K slzám dojal naplněný kostel Snyderův starší bratr Jake. "Strávil jsi dětství tím, že ses snažil být jako já. Já teď strávím zbytek života tím, abych byl jako ty," pronesl. Ve své řeči se obrátil i přímo k Heatleymu.

"Pokud jsi byl Danovým přítelem, budeš i mým. Přátelé se starají jeden o druhého bez ohledu na to, jak je to těžké. Takže i já na tebe budu dávat pozor, protože vím, že přesně to by si můj bratr přál," dodal.

Smuteční hosté na pohřbu Dana Snydera. S berlemi Dany Heatley.

Zdrcený Dany Heatley (s berlemi) v doprovodu scouta Atlanty Dana Marra.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze