Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rok Komety: útrapy i nadšení

Kometa Brno - semifinále | foto: Otto Ballon MiernyMF DNES

26 2008
Brno - Ještě v lednu fanoušci brněnské Kometě spílali, nyní ji velebí. Brněnský hokej prožil hodně bouřlivou sezonu. Ta se v sobotu uzavřela těsně před branami finále první ligyna ledě Mladé Boleslavi. Co v této sezoně přinesly jednotlivé měsíce?

Srpen. V horkém létě ještě většina hokejových fanoušků spí, ale ti brněnští jsou výjimkou. Přípravné zápasy Komety navštěvuje pravidelně přes dva tisíce diváků a brněnské posily žasnou nad skvělou atmosférou. "Tohle jsem ještě nezažil," říká útočník Petr Lipina. Brňané s mnoha posilami v sestavě hrají pouze se zahraničními soupeři a daří se jim: vyhrávají první čtyři zápasy a celkově šest z deseti.

Září.Vedení Komety přichází s prohlášením, na které fanoušci dlouho dychtivě čekali. "Jsme připraveni bojovat o postup do extraligy," oznamuje majitel klubu Libor Zábranský. Začátek 1. ligy tomu ale neodpovídá, Kometa se trápí a z prvních čtyř duelů vyhrává jediný. "Mužstvo chce, motivace je velká, možná až příliš. Ale hrajeme strašně křečovitě," posteskne si tehdejší trenér Rostislav Čada.

Říjen. Kvalita Komety se přece jen projeví a mužstvo se rozjede. Parádní šňůra 11 výher v řadě vynese Brno na 1. místo východní skupiny. "Daří se nám, psychicky jsme v pohodě. A na hře je to vidět," vypráví útočník Patrik Moskal.

Listopad. Brněnský tým začíná poznávat sílu západní skupiny. Ve své hale sice slavně poráží jejího lídra z Mladé Boleslavi 4:2, jenže z kluzišť soupeřů si odváží čtyři prohry v řadě. "Ještě máme hodně co zlepšovat," přiznává trenér Čada.

Prosinec. V Brně začíná být rušno. Rozpoutá se diskuze o kvalitě ledu v hale Rondo a poté, co tým nezvládne zápasy s Hradcem Králové a Mladou Boleslaví, prohlásí útočník David Appel o formě týmu: "V pořádku to určitě není a je potřeba s tím něco udělat." Oblíbenec tribun následně dostane záhadné "volno", což pobouří fanoušky.

. Libor Zábranský online

Hokejoví fanoušci mají možnost zeptat se na to, co je zajímá ohledně Komety. Její majitel Libor Zábranský bude ve čtvrtek od 10 hodin odpovídat on-line na dotazy čtenářů na serveru brno.idnes.cz.

Leden. Klíčový měsíc celé sezony. Brňané po ostudných výkonech prohrávají úvodní dva domácí zápasy a trenér Čada rezignuje. Kometa ale z kritické situace vybruslí náramně: na místo kouče přetáhne z Chomutova Vladimíra Kýhose. "Je to nejlepší možný trenér, jakého jsme mohli sehnat," raduje se Zábranský. Kýhos první tři zápasy na brněnské lavičce vyhrává, navíc mužstvo znatelně posílí: přicházejí brankář Jarina, obránce Protivný, útočníci Mikšan, Sedlák, Vondráček a Zelenka.

Únor. Přetvořenému brněnskému týmu chvíli trvá, než se sehraje, a přichází také o 1. místo na východě. Do play-off ale Kometa vstupuje jako semknutý celek s nadějnou formou. "Motivací pro nás musí být ten nejvyšší cíl," hlásí trenér Kýhos.

Březen. Play-off přináší brněnským fanouškům nejkrásnější zážitky. Nadšeně bojující Kometa vyhrává čtvrtfinále s Hradcem a v semifinále podlehne Boleslavi až po sedmi zápasech. "Musím klukům poděkovat," sděluje Kýhos. Díky povedenému play-off vstoupí uplynulá sezona Komety do historie jako nejúspěšnější za poslední dekádu. Jaká bude ta příští?   

. Mám chuť hrát dál, říká Barus

Brno - Těžko byste našli v dresu brněnské Komety většího bojovníka, než je kapitán Miroslav Barus. Ke své zarputilosti přidává i hokejové lahůdky. A chtěl jich přidat ještě víc. Jenže hráči Mladé Boleslavi byli v semifinále proti. "V mém věku je to neúspěch. Posunout se někam dál za rok je pro mě mnohem těžší než pro mladé kluky," posteskl si.

Co teď děláte, když skončí sezona a není žádný zápas ani trénink?
Do konce týdne se budeme scházet, v pátek máme ještě led, takže náplň mám. Pak se začnu věnovat nějaké rehabilitaci, budu hrát badminton, squash, budu chodit do posilovny, na spinning.

Vstřebáváte tenhle semifinálový neúspěch ještě teď?
Určitě jo. Člověk si sice řekne, že je spousta důležitějších věcí, než je hokej, ale nejde na to nemyslet a nebavit se o tom a neprobírat to pořád dokola. Člověk dře celou sezonu, aby se někam dostal, a pak dostane takový nešťastný gól. Ale ta série nebyla o tom jednom gólu, měli jsme na ně ty první dva zápasy, ale na to se nikdo ptát nebude.

Měli jste na to, abyste postoupili třeba až do extraligy?
Já jsem si věřil, že Boleslav uděláme. Potom by to tým posílilo, utužilo a ta cesta by pak byla jiná. Ale to už je kdyby, že jo. Pro mě je to svým způsobem neúspěch. Takové zázemí tu předtím nebylo, lidi chodili, s výměnou trenéra šel mančaft nahoru a vytvořila se výborná parta.

Nebude kvůli tomu páteční rozlučka s fanoušky trochu smutná?
Když jsme oslavovali úspěch ve Vsetíně s fanoušky, tak to bylo samozřejmě o něčem jiném. Ale teď to beru tak, že fanoušci na nás chodili celou sezonu, dělali pro nás všechno. Doma nám vytvářeli skvělou atmosféru.

Vám bude letos osmatřicet, budete hrát dál?
Bavili jsme se s Liborem (Zábranským) a víceméně jsme domluvení. Kometa projevila zájem, takže je to jen otázka podpisu. Mám chuť hrát.

Podepíšete na jeden rok?
V mém věku už to na dva roky snad ani nejde. Cítím se dobře, ale může se stát cokoli.


  
  Témata: čtvrtfinále

Najdete na iDNES.czmobilní verze