Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Roli superfavorita hokejová Sparta rázně odmítá

Petr Ton (vlevo) a Michal Broš pózují s dresy hokejové Sparty. | foto: Michal KamarýtČTK

8 2008
Pro hokejové příznivce i pro média jsou jasným adeptem na titul a největším favoritem hokejové extraligy. Tuto nálepku ale ve Spartě rázně odmítají. "Nepovažujeme se za superfavorita," řekl manažer Petr Bříza.

Předsezonní tiskové konference Sparty vybočují z obecných zvyklostí. Nejinak tomu bylo letos.

V sále historické zbrojnice pražského hotelu Kampa se ke dlouhým stolům po obvodu místnosti rozesadili hráči Sparty, v čele seděli zástupci vedení klubu.

Program odbubnovali dva sparťanští fanoušci, pak už – jak je ve Spartě v posledních letech zvykem – nastoupil k řečnickému pultíku šéf klubu Viliam Sivek.

Nechválil. Pro Spartu minulý ročník dopadl bídně, klub se s play-off rozloučil už ve čtvrtfinále. A tak následovala důsledná analýza neúspěchu.

. změny v kádru sparty

Přišli:
Lukáš Bolf (Č. Budějovice), Michal Broš (Oulu), Michal Gulaši (Vítkovice), Zbyněk Hrdel (Mississippi/ECHL), Martin Látal (PEIR/QMJHL), Ondřej Kratěna (Oulu), Jakub Koreis (Tampere), David Výborný (Columbus), Tomáš Pöpperle (Columbus), Libor Procházka (Leksands), Martin Ručinský (St. Louis), Jakub Vojta (Nitra).

Odešli:
Charlie Cook (Tappara Tampere), Miroslav Hlinka (Chomutov), Petr Nedvěd (NY Rangers/Liberec), Tomáš Protivný (Kometa Brno), Richard Stehlík (Vítkovice), Martin Štefl (Brno), Martin Štrba (Mladá Boleslav), David Švagrovský (Kometa Brno), Ján Tabaček (Košice), Lubomír Vaic (Slovan Bratislava).

"Diskutovali jsme o tom, proč jsme na jedné straně dosáhli skvělého klubového úspěchu v Evropě na turnaji Super Six, na druhé straně proč byly slzy smutku fanoušků i hráčů po posledním utkání sezony," pravil do mikrofonu. "Není nic horšího než prohrát a nepoučit se ze své porážky," dodal.

To dokládají i razantní změny v kádru a velké nákupy hvězd. Do Sparty se vrátili David Výborný, Ondřej Kratěna, Michal Broš, klub získal Martina Ručinského, ofenziva Sparty bude mimořádně silná.

Když k tomu připočteme silnou brankářskou dvojici Tomáš Duba - Tomáš Pöpperle, obranu, již vyztužil olympijský šampion z Nagana Libor Procházka, jenom těžko lze v soutěži hledat většího favorita.

Ale to všichni ve Spartě důsledně odmítají!

"Média ze Sparty vytvořila jakýsi dream team. S tím se ale nikdo v klubu neztotožňuje. Sparta vyhrává jen jako tým, s heslem ‘Jsme jeden tým‘ před třemi lety po změnách v klubu do soutěže šla," prohlásil  Sivek.

I proto nikdo z vedení sportovní cíl pro sezonu nevyslovil. "Naším cílem je útok na pozornost fanoušků. Chceme překonat průměrnou návštěvu šest a půl tisíce diváků. A i proto jsme do týmu přivedli silné osobnosti, hráče, kteří se umí obětovat v nejdůležitějších momentech sezony. Hráče, kteří vědí, co se musí udělat pro vítězství. Mají pokoru i hrdost," řekl Sivek.

Podobně se vyjádřil i manažer Petr Bříza. "Chápeme média, těší nás jejich superlativa na náš tým, ale nepovažujeme se za superfavorita. Naši konkurenti zbrojili podobně. Poprat o úspěch se samozřejmě chceme, ale tyto předsezonní prognózy nás nechávají v klidu."

. Anketa

čtenáři iDNES.cz Spartu favorizují (podrobnosti ZDE)

Do nové sezony vstupuje Sparta i s novými dresy, na tiskové konferenci v nich zapózovali Petr Ton a Michal Broš. Od loňských se příliš neliší. "Rok od roku zvětšujeme "S", to letošní je zase o trochu větší," upozornil Bříza na klubový znak na hrudi.

Jenom mezi hráče usedl sportovní manažer David Výborný. Vedle další velké posily Martina Ručinského. Jako by tím chtěl naznačit, že bude stále hlavně hokejistou a vůdcem týmu na ledě.

"Jsem rád, že jsem se vrátil do Sparty. Co jsem tu nebyl, udělal klub velký krok dopředu. Věřím, že bude sezona podobná té poslední, jen s lepším koncem," připomněl své působení v klubu během výluky NHL. To Sparta vypadla s hvězdným týmem ve čtvrtfinále.

Snad i proto jsou sparťané v prognózách a ve vyhlašování cílů tolik opatrní.

Co ještě fanoušky Sparty zajímá? Hala ponese příští tři sezony název Tesla aréna. Utichly už spekulace a plány o možném přesunu Sparty z Holešovic? Ve Spartě jsou si vědomi, že hala v konkurenci nových arén působí zastarale.

"I to je otázka, nad kterou se strategicky zamýšlíme a hledáme řešení. Chceme Spartu udržet i v budoucnu ve všech směrech konkurenceschopnou," řekl Sivek.

Závěrem své řeči Viliam Sivek naznačil, že navzdory opatrným prohlášením v úspěch Sparty věří. "Nebyl bych tady u pultíku, kdybych nevěřil, že si v dohledné době ještě jednou zakouřím společně se všemi kluky náš vítězný doutník. To opravdu stojí za to."

Autor:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Kometa 13 8 2 2 1 53:30 30
2. Plzeň 13 7 3 2 1 59:29 29
3. Třinec 13 7 1 2 3 40:31 25
4. Hr. Králové 13 7 1 1 4 30:23 24
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Chomutov 13 5 2 2 4 34:32 21
7. Zlín 13 4 3 1 5 32:31 19
8. Vítkovice 14 4 2 2 6 36:35 18
9. Ml. Boleslav 13 5 0 3 5 30:29 18
10. Olomouc 14 3 3 2 6 30:43 17
11. Liberec 12 5 0 0 7 22:38 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 12 3 1 2 6 29:36 13
14. Litvínov 13 2 1 1 9 20:39 9

Najdete na iDNES.czmobilní verze