Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Červenku v Petrohradu zase hokej baví: Mám rád, když tým stojí na mně

LÍDR. Roman Červenka se vrátil do národního týmu. Na Českých hrách bude tahounem. | foto: ČTK

27 2013
V Calgary byl pouze jedním z několika členů týmu, soužil se. Po odchodu z vysněné NHL do Petrohradu dostal hokejový útočník Roman Červenka v novém týmu jinou roli - bude jedním z lídrů a zase dostal chuť hrát. "Cítím se v pohodě," hlásí sedmadvacetiletý hráč.

Červenka se díky přesunu do KHL vrátil poprvé od prosince 2011 do sestavy národního týmu. I tam bude při Českých hrách v Pardubicích plnit roli vůdce a snad pomůže reprezentaci také se střílením gólů.

České hry v Pardubicích

Červenka má navíc ze současného kádru nejblíž k nominaci na únorové olympijské hry v Soči. "Vím, že se hraje se o nominaci. Ale asi nebudu hrát jinak, než kdyby olympiáda nebyla. Budu se snažit odehrát dobrý turnaj a každý zápas hrát, jak nejlíp umím. Olympiáda je motivace, ale můj výkon to nezmění," prohlásil na pondělním srazu.

Podle svých slov olympiádu ještě neřeší. "Nominace je v lednu. Nevím, co bude zítra, natož v lednu. Musí být samozřejmě zdraví, výkony a pak je to na trenérovi," ukončil téma Červenka.

Takže rozhovor se týkal především jeho nového angažmá v Petrohradu.

Co vlastně rozhodlo o tom, že jste po roce odešel z NHL?
Těžko říct. Těch pár měsíců tam jsem si hokej moc neužíval. Bylo to takový divný. Člověk byl na něco zvyklej a radost z hokeje nebyla taková, jak bych si představoval. Petrohrad je jedna z nejlepších organizací v KHL, má skvělý tým. Nebylo to samozřejmě jednoduché rozhodování, ale prostě jsem se takhle rozhodl.

Přitom po NHL jste vždycky toužil. Nešlo se ještě kousnout a třeba ještě rok tam vydržet?
Přemýšlel jsem o tom. Nějakou dobu jsem se rozhodoval. Kdyby se neozval zrovna ten Petrohrad, který je jedno z nejlepších míst v KHL, tak bych možná v NHL zůstal. Ale to jsou jen kdyby - nabídka přišla a já se musel rozhodnout.

Berete zámořskou soutěž už jako uzavřenou kapitolu?
Nevím, co bude za tři roky, kdy mi skončí smlouva. Uzavřená kapitola to samozřejmě není. Beru NHL pořád jako nejlepší ligu, byla to pro mě dobrá zkušenost. Kdybych se tam někdy mohl vrátit, tak bych byl rád. Ale záleží na podmínkách. Na druhou stranu teď nemá cenu se o tom bavit.

V Petrohradu už teď máte z hokeje radost?
Člověk je zase v první lajně, tráví hodně času na ledě, chodí na přesilovky. To je to, co jsem chtěl hrát. Moje role je jiná, než byla v NHL. Uvidíme, jak to půjde v sezoně. Máme hodně dobrých hráčů. Jde o to, aby se to poskládalo jako tým a vyhrávali jsme.

Fotogalerie

Na vás osobně je slyšet chvála. To se hezky poslouchá, ne?
Cítím se v pohodě. Ale uvidíme až postupem času, jak to půjde. Na takové hodnocení je teď ještě brzy, zatím všechno funguje, jak má. V přípravě jsme ještě neprohráli, ale na druhou stranu jsme neměli soupeře ze špičky KHL.

Co jste říkal na to, když do Petrohradu přišel z New Jersey ruský útočník Ilja Kovalčuk?
Co jsem říkal? Nic... dobrá posila, no. Je to dobrý hráč. Máme hodně kvalitní mužstvo. Abych pravdu řekl, tak jsem v tak nabitém kádru asi ještě nehrál. Alespoň podle toho, co se zdá z tréninků. Máme hodně vyrovnaný tým, takže konkurence je velká. Očekávání také budou velká.

Opravdu je z Petrohradu - třeba i ve srovnání s Omskem - cítit taková síla?
Nechci to zase nějak moc nafukovat, abychom podle toho hráli. Já to cítím tak, že ten tým je kvalitní. I ve čtvrté lajně jsou dobří hráči, ale na druhou stranu ne vždycky je to dobře. Hokej se nehraje na jména, ale je to týmový sport. Uvidíme, jak to bude vypadat, až začne sezona.

Myslíte, že byste mohli hrát s Kovalčukem spolu v jednom útoku?
Vůbec nevím, co má trenér v plánu. Zatím jsem hrál s Martenssonem a Thoresenem. Abych pravdu řekl, tak si myslím, že se to nebude měnit. Ale Kovalčuk tam ještě nebyl, tak uvidíme.

Jak ho vůbec vnímají petrohradští fanoušci? Berou ho jako spasitele?
Asi jo. Ale asi ten humbuk začne, až přijede. Zatím tam nebyl, takže byl docela klid. O víkendu měli Rusové předolympijský kemp v Soči, takže by se už někdy teď měl zapojit do týmu.

Další novou tváří Petrohradu je brankář Alexander Salák. Co říkáte na něj?
Bude patřit k nejlepším gólmanům v KHL. V přípravě chytal dobře, věřím, že v tom bude pokračovat. Tlak na něj bude velký, ale on to zvládne.

A když tak mu pomůžete, ne?
Saša už je zkušený gólman, takže mu nemusím moc pomáhat. Ale mně to nevadí. Jsem rád, když tým stojí na mně, tak se mi hraje líp.

Autor:
Najdete na iDNES.czmobilní verze