Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přišli o Nagano: Turek měl být dvojka. Smutek vyléčil Stanley Cupem

Roman Turek | foto: ČTK

23 2013
Byl v nominaci na turnaj století, ale nakonec se zlatými hochy na Staroměstském náměstí v Praze nejuchal. "Měl jsem dělat Hašanovi dvojku, ale zlobilo mě tříslo, takže z nominace nakonec sešlo," vzpomíná hokejový brankář Roman Turek.

Přesně po patnácti letech od zlatého triumfu mu nohu "zdobí" pro změnu sádra. Coby trenér gólmanů v Českých Budějovicích na tehdejší smůlu vzpomíná s nadhledem a bez lítosti.

"Asi bych byl více zklamaný, kdybych se nevešel do nominace a řekli mi: Bohužel, místo tebe jede ten a ten. Ale vzhledem k tomu k tomu zranění jsem s tím musel počítat," říká Turek.

Zkoušel jste ty zdravotní potíže kvůli Naganu překonat?
Nešlo to, nechytal jsem ani v Dallasu, kde jsem v té době působil. Nešlo jenom o natažené třísla, bylo to komplikovanější. Zmeškal jsem tehdy asi měsíc a půl. Takže to pro mě nebylo žádné překvapení, že jsem nejel.

Přišli o Nagano

Ve své době patřili ke špičkovým hokejistům a doufali, že se podívají do Nagana. Na turnaj, kvůli kterému se poprvé v historii zastavila i slavná NHL. Jenže měli smůlu, ani jeden se na legendární olympiádu nakonec nedostal (více o tématu čtěte ZDE). iDNES.cz připravil s několika z nich rozhovory: Jak se s odstupem dívají na tehdejší dobu? Litují ještě? Jak často vzpomínají na Nagano?

Sledoval jste tehdy olympijský turnaj v televizi?
Sledoval, byl jsem v Dallasu. I přesto, že jsem byl zraněný, tak jsem chodil na léčení a také jsem docházel na stadion, kde probíhala příprava. Zápasy si pamatuju.

Prožíval jste ty zápasy?
Detaily už si nevybavím. Ale byl to hodně sledovaný turnaj, protože tam poprvé hráli hráči z NHL. Pamatuju si, že se o tom hodně mluvilo a bylo toho hodně v tisku i v televizi. Fandil jsem našim a ono to vyšlo.

Vzpomenete si na Nagano i dnes?
Ne tak často. Turnaje jsem se přímo neúčastnil, takže je to pro mě trochu jiné. Když se o tom mluví, tak si leccos vybavím, ale vzpomínky mám na jiné zážitky.

Třeba na Stanley Cup, který jste v té době vyhrál s Dallasem? Bral jste to jako satisfakci?
Já ho nezískal v té sezoně, ale o rok později. Možná se dá říct, že to byla satisfakce. Na druhou stranu Stanley Cup je dlouhodobá soutěž, kdežto olympiáda nebo mistrovství světa, to je turnaj. Jsou to rozdílné soutěže a člověk to vnímá jinak. Neberu to jako satisfakci, beru to jako osobní úspěch.

Kdybyste tehdy nebyl zraněný, asi byste se do Nagana podíval.
Byl jsem v nominaci. Byl tam Hašek, pak já a Čema (Čechmánek). Tím, že jsem vypadl, se Čema posunul na dvojku a přibyl Hnilda (Hnilička). Pamatuju si, že mi Hlína (kouč Ivan Hlinka) volal a říkal mi: Musíme už uzavřít nominaci. Víme, že máš problémy, jsi zraněný, takže bohužel. Musíme místo tebe doplnit někoho jiného. Sorry, ale ať se daří, až se uzdravíš. A bylo hotovo.

Takže jste měl před zraněním jistou pozici dvojky?
Co jsem tehdy mluvil s Hlínou, tak Hašan byl jasná jednička. Jel bych jako dvojka.Najdete na iDNES.czmobilní verze