Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rosa vyhlížel gól pět let

17 2004
East Rutherford, Praha - Naléhavý telefonát přerušil ubíjející příběh hokejisty Pavla Rosy. "Potřebujeme tě, přijeď," vzkázali mu v pátek z klubu Los Angeles Kings. Utajený český talent byl poprvé v sezoně vysvobozen z farmy. Po utkání nižší soutěže AHL v Albany ho vůz taxislužby za 360 dolarů odvezl do hotelu v New Jersey za týmem Kings.

Naléhavý telefonát přerušil ubíjející příběh hokejisty Pavla Rosy. "Potřebujeme tě, přijeď," vzkázali mu v pátek z klubu Los Angeles Kings.

Utajený český talent byl poprvé v sezoně vysvobozen z farmy. Po utkání nižší soutěže AHL v Albany ho vůz taxislužby za 360 dolarů (přes devět tisíc korun) odvezl do hotelu v New Jersey za týmem Kings.

V neděli po obědě už Rosa hrál v NHL proti New Jersey Devils, obhájcům Stanley Cupu. Hned v osmé minutě bekhendem překonal nejlepšího brankáře světa Brodeura.

"To je neuvěřitelné!" žasl. Víc než pět let vyhlížel gól v NHL. V zámoří kdysi náležel k nejnadějnějším forvardům. V sezoně 1996-97 nastřádal mezi juniory 163 bodů.

Jeho kariéru však už dlouho rdousí kouč Andy Murray. Zasedl si na něj a nechával ho trčet v rezervním mužstvu, byť v něm Rosa vynikal.

"Když se někdo v áčku zranil, čekali jsme jako hladoví psi, koho zavolají nahoru,“ řekl loni o prázdninách Rosa pro oficiální internetovou stránku hokejového svazu.

Za čtyři a půl sezony ho pustili do chabých pěti utkání NHL. Na dva roky ho poslali do Finska, aby vypiloval bruslení. Klasický produkt litvínovské školy všude sázel góly, vylepšoval i defenzivní činnost.

Jenže svéráznému Murraymu se nezavděčil. Nebýt nevídané epidemie zranění, jež vyplenila soupisku Kings, nezavolal by ho trenér ani v tomto ročníku. A to Rosa v jednu chvíli vedl bodování celé AHL.

V neděli Rosa ještě přihodil asistenci na trefu krajana Žižky. Stihl toho dost ve skromném přídělu 12 minut a 43 vteřin čistého času na ledě. Když usměrňoval ránu beka Gleasona, měl štěstí. Puk se převalil přes Brodeurovu hůl i vyrážečku.

Kdyby mu přálo štěstí už dřív, nemusel být jen skrytou českou nadějí. V šestadvaceti však ještě má čas prorazit.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze