Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Já u reprezentace? To byla práce novinářů, tvrdí zlínský kouč Vlach

JEDÉÉM JEŠTĚ. Trenér Zlína Rostislav Vlach burcuje svoje svěřence. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

26 2015
Čtvrtfinálová série s Brnem byla v plném proudu a už si plácli. Trenérský tandem Rostislav Vlach, Juraj Jurík podepsal s hokejovým Zlínem novou smlouvu. Svoje posty obhájili především díky tomu, že tým pozvedli z poslední příčky přímo do čtvrtfinále. „Jestliže to zvládli, bylo oprávněné, aby pokračovali,“ říká jednatel klubu Patrik Kamas.

„Měl jsem opci a čekal jsem, jestli ji klub uplatní,“ dodává v dvojrozhovoru Rostislav Vlach.

Jak to bylo s opcí?
Kamas: Museli jsme se dohodnout vzájemně. Od určité chvíle jsme se o tom lehce bavili a v průběhu čtvrtfinále jsme to chtěli uzavřít. Tam jsme mnoho nových informací získat nemohli. Za čtyři roky jsme letos zvládli nejtěžší období. Kdyby krize nebyla, tak uzavírání smlouvy z naší i Rosťovy strany by bylo paradoxně složitější. Prověřila nás a řekla více o charakteru celého realizačního týmu.

Cítili jste, že spolupráce sklouzává ke stereotypu?
Kamas:
Když jste delší dobu spolu, potřebujete impulzy. Tím jsou buď úspěchy, nebo krize. Kdybychom sezonu proplácali na sedmém devátém místě a prohráli 1:4 ve čtvrtfinále, co by nám to řeklo? Teď to bylo možná těžší než vyhrát titul.
Vlach: Předchozí sezony jsme byli nahoře. Tahle byla úplný opak. Byla to krutá zkušenost, ale jsem rád, že jsem si tím prošel. Poznal jsem spoustu věcí, jak se v krizových situacích chovat, jak pracovat s týmem.
Kamas: Bavíme se, že to byla hrůza, ale byli jsme šestí po základní části s docela velkým náskokem na sedmé místo. Být někde na osmém místě a pak se dvěma zápasy vyšvihnout na šesté, tak by se říkalo, že je to normální sezona. Ale poznání by tam nebylo. Je strašný rozdíl, jakým způsobem se k výsledku dostanete.
Adamík (generální manažer): Byli jsme kousek před smrtí.

Než prodloužil kontrakt u reprezentace Vladimír Růžička, mluvilo se jako o možném nástupci o Rostislavu Vlachovi. Nemyslel jste si na místo kouče národního týmu?
Vlach:
Už když se tyhle informace objevily, tak jsem říkal, že je to práce novinářů. Oficiálně jsem o tom nic neslyšel. Jako vždy se o tom hodně mluví, ale skutečnost je jinačí. A stejně jsem se spíše zaměřoval na práci v klubu. Vím, jak je těžké propracovat se na vrchol.

Jste dvojnásobný nejlepší extraligový trenér. Neříkejte, že vás z extraligy nebo ze zahraničí nikdo neoslovil.
Vlach:
Už je to jedno. Žádná konkrétní nabídka nebyla, bylo to spíše sondování.
Kamas: Ještě k reprezentaci. Pokud by Rosťu chtěli, museli by oficiálně oslovit klub, nic takového ale neproběhlo.

Byl v sezoně okamžik, kdy jste reálně přemýšleli o výměně trenérů?
Kamas:
Nejsme naivisti, kteří nic nedělají nebo nejsou připravení na alternativy. Je strašně důležitá vzájemná důvěra. Nechodíme v klubu kolem sebe a nevíme, co se druhému honí hlavou. Řekli jsme, že jestliže to dojde do místa, že začneme vážně uvažovat o jejich odvolání, tak to od nás uslyší. Stejně tak jsme chtěli, aby přišli, pokud by to chtěli položit. Vždycky byl čas, ale alternativy ve hře musely být. Když jste v takové situaci, hledáte je a také se vám ledaskdo nabízí. Nikdy to však nedospělo do situace, že bychom si řekli: pojďme někoho dojednat, jestliže mužstvo neudělá v zápasech body. Klíčová místa sezony, která nás mohla definitivně nalomit, jsme zvládli.

Přestože jste coby obhájci titulu vypadli už ve čtvrtfinále, veřejnost vnímá sezonu jako úspěšnou. Vnímáte to stejně?
Vlach:
Je to každého názor. Fanoušci byli rádi. Nikdo nedoufal v play-off, a najednou měli sedm zápasů ve čtvrtfinále, navíc s Brnem. Pro mě jako trenéra by bylo úspěchem semifinále. Skončit v první sérii je zklamání.
Kamas: Tým za poslední čtyři play-off vypadl vždy v sedmém duelu. To o něčem svědčí. A tím, že jsme letos hráli s Kometou, měla série velký náboj. Z hlediska zájmu a návštěv to pro nás bylo semifinále.

Zdálo se, že v rozhodujícím sedmém zápase vám došly síly. Vyždímala vás předchozí stíhačka?
Vlach:
Poslední čtvrtka pro nás bylo malé play-off. Vydali jsme se a vzhledem k tomu, kolik jsme získali bodů, bylo jasné, že kluci jedou nadoraz. Byla otázka, jak dlouho to vydrží. Zápasy s Brnem byly fyzicky náročné a vyčerpávající, sil nám vzaly daleko více, než bychom si představovali. V závěrečném zápase jsme byli o krok pozadu.

Končí kapitán Čajánek. Jak moc se změní tým?
Vlach:
Čája byl duch kabiny. Měl nejen céčko na dresu, ale dovedl tým vyburcovat. Když bylo potřeba, rozhodující důrazné slovo vždycky pronesl. Práci nás trenérů tím ulehčil. Mužstvo mělo řád, i když jsme do toho nechtěli zasahovat. Bude chybět nejen jako lídr týmu a kabiny, ale i na ledě. Nepřiznává to, ale letos odehrál lepší sezonu než loni. Těžko se nahradí.

Byl i spojkou mezi kabinou a vedením?
Kamas:
S hráči mám otevřené vztahy, hlavně se staršími. Nejsme od sebe věkově daleko. Čája i Lešoun (Leška) můžou kdykoliv přijít a probrat věci. Tím, že byl Čája kapitán a lidsky jsme si sedli, jsme debatovali často.

Kdo by mohl převzít jeho roli?
Vlach:
Rozebírali jsme to, ale nikdo z mladších přirozenou osobností není. Možná se časem někdo objeví.
Kamas: Všichni mají příležitost se ukázat.

Co ho přivést odjinud?
Kamas:
Myslet si, že někoho koupíme a nasadíme ho jako lídra do kabiny, to nebude ve Zlíně fungovat. Jsou vůdčí typy hráčů, lidsky i hokejově dobří, mají předpoklady stát se lídry. Ale museli by tady nějakou dobu strávit, zapadnout.

Uvažujete o okysličení mužstva?
Kamas:
Na první pohled se zdá, že s mančaftem se moc neděje. Ale když se podíváte, tak se za čtyři roky změnil docela radikálně. Hráčů se vystřídalo velké množství v útoku i obraně. Každý rok nevyměníme sedm lidí, ale když přijdou dva tři hráči, tak za čtyři roky je to více než půlka mančaftu. Zase budou změny, které nebudou vypadat navenek jako velké. Ale když se mozaika doskládá, nejsou malé.

Zastavil se přísun odchovanců do mužstva. Jak vypadá budoucnost?
Vlach:
Je přirozené, že jsou silnější a slabší ročníky. Teď není v juniorce moc hráčů, kteří by se dali posunout. V dorostu jsou, ale ještě mladí a musíme počkat, co z nich bude. Možná někoho vytáhneme do přípravy na ledě.

V sezoně do vás šili soupeři, veřejnoprávní televize i bulvár, až se zdálo, že všechno hokejové zlo vycházelo ze Zlína. Jak jste to vnímali?
Vlach:
Je pravda, že kdo přijel, tak si stěžoval na rozhodčí, že je máme pod palcem. Když jsem před třemi lety kritizoval rozhodčí, tak jsem byl největší vyvrhel, jak si to můžu dovolit, že všechno funguje. Když se ozvaly týmy Litvínov a Sparta, tak se všechno změnilo ještě v průběhu sezony. A myslím, že to nebylo ku prospěchu hokeje. Hráči ani trenéři nevěděli, co mají pískat.
Kamas: Na příští rok jsem zavedl novou kolonku v rozpočtu, která je určená na nákup většího množství papírových kapesníků.

Autor:
Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze