Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozhodnutí skončit zatím nelituju, prohlásil brankář Hašek

7 2008
Dominik Hašek se rozhlédl po sále plném novinářů a pak s úsměvem pronesl: "Je vidět, že jsem hrál hodně dlouho, protože většinu z vás neznám." Slavný hokejový brankář, který před měsícem ukončil kariéru, se v sobotu vrátil z Ameriky a chystá se naplno věnovat podnikání.

Jak jste trávil čas od chvíle, kdy jste oznámil konec?
Nejdřív byly oslavy, potom jsme jeli s rodinou na dovolenou, a pak přišlo na řadu balení a rozloučení s některými lidmi v Americe. Ten měsíc byl hektický. Člověk se stěhuje napořád, takže to podle toho vypadalo.

Ještě jste svého rozhodnutí nezalitoval?
Ne, to v žádné v případě! Aspoň ne teď, nevím, jak se budu cítit za delší dobu. To je otázka... S manželkou jsme ale byli víceméně rozhodnutí, že po sezoně končím. Nebyl důvod něco měnit.

. o jágrovi

"Byla škoda, že se nedomluvil s New Yorkem, protože si myslím, že tam není špatné mužstvo a mohl tam hrát o Stanley Cup. Ale nebyla to jeho chyba, Rangers si ho mohli víc vážit. Viděl jsem ho v play-off a byl to jejich nejlepší hráč. K Jardově rozhodnutí můžu těžko něco říct, protože opravdu nevím, jak ruská liga vypadá. On s tím už zkušenosti má. V každém případě bude Jarda NHL chybět. To je bezpochyby. I když už nedával 50 gólů za sezonu a neměl 80 nahrávek, pořád patřil k deseti nejlepším hráčům ligy. A nemyslím si, že Näslund je náhradou za Jardu Jágra. To v žádném případě."

Ani na chvíli jste nezapochyboval?
Z devadesáti procent bylo mé rozhodnutí dopředu dané, jenom jsem chtěl počkat, až skončí sezona. Abych zjistil, jak se budu opravdu cítit. Pak už jsem to nechtěl natahovat. Naopak jsem zavolal generálnímu manažerovi a agentovi, abychom co nejdřív svolali tiskovku. Chtěl jsem to mít rychle za sebou.

Jak jste se cítil druhý den po tiskovce?
Už si přesně nepamatuju. Rozhodně jsem ale nelitoval. Všechno bylo naplánované, nebylo to pro mě žádné překvapení, takže mi bylo úplně normálně.

V Detroitu vám tehdy během tiskovky dvakrát zvonil telefon, dneska jste si ho vypnul?
Jo, myslel jsem na to. Tohle není chyba člověka, který má tiskovku, protože ten se soustředí na jiné věci. Byla to starost PR manažera a ten nějak zapomněl. Takže to byla jeho chyba.

Vyčinil jste mu?
Samozřejmě jsem mu říkal, že by si na takové věci měl dát pozor. Že taková organizace, jako je Red Wings, by se o tohle měla starat.

A co říkal člověk, který vám volal?
Byl to jeden z mých dobrých kamarádů. Tomu jsem to samozřejmě nevyčetl, to nebyla jeho chyba.

Hokej je pro mě minulost

Je možné, že byste se v hokeji dál pohyboval třeba i jiné pozici?
Hokej mám hrozně rád, ale už jsem se rozloučil. Když za mnou někdo přijde a bude chtít poradit, rád si s ním popovídám. Ale za posledních deset let mě ani jednou nenapadlo, že bych se měl věnovat trénování nebo pracovat v managementu. Člověk sice neví, co bude za rok, za dva, za deset let, ale v tuhle chvíli necítím, že bych něco takového chtěl dělat.

. o českém hokeji

"Těžko můžu mluvit o českém hokeji, protože jsem v posledních letech žil v Americe. Neznám naši ligu, neznám poměry ani kluky, co přicházejí. Když je ale v NHL menší zájem o české hráče, určitě to znamená, že dobrých hokejistů ubývá. Proč to tak je, to není otázka pro mě, ale pro lidi, kteří tu žijí. Byla by ale škoda, kdyby hokej u nás uvadal. Tradice je tady velká."

Budete chodit na extraligu?
Dobrá otázka. Na hokej v žádném případě nezanevřu, určitě se budu chodit dívat. Ale jestli budu pravidelným divákem, nebo přijdu jednou za měsíc, to teď nedokážu odhadnout.

Jste fanoušek Pardubic?
Pardubice jsou mužstvo, kde jsem toho prožil víc než v kterémkoli jiném týmu. Hrál jsem tam od šesti až do téměř pětadvaceti. Budu k nim mít určitě nějaký vztah navždy. Pardubicím asi budu fandit nejvíc.

Budete v Pardubicích bydlet?
Ne, s manželkou se stěhujeme do Prahy. Máme tu byt a dcera tu začne chodit do školy.

Co syn?
Ten zůstal v Americe a od podzimu začíná chodit na Michigan State University. Hezky nám to vyšlo: já ukončil kariéru, Michael dodělal střední školu a dostal se na univerzitu. Teď je na něm, aby pokračoval.

V Čechách vás na začátku srpna čekají oslavy Stanley Cupu, už je máte naplánované?
S Jirkou Hudlerem jsme se na nich domlouvali ještě v Americe. Vím, že chce udělat něco velkého ve Vsetíně, ale já nic veřejného neplánuju. Chci udělat spíš soukromou party.

Oslavy v Detroitu máte za sebou, užil jste si je o to víc, že byly vaše poslední?
Myslím, že jsem si je užíval jako ty minulé.

. o brankářích

Reprezentace řeší problém na nejcitlivějším postu. Proč už Česko nemá tolik kvalitních gólmanů? Proč se jim tolik nedaří, co by jim Hašek poradil? "Nerad radím brankářům, kteří toho už hodně dokázali. Můžu poradit mladším klukům. Pro ně je nejdůležitější, aby je chytání bavilo, musí je to naplňovat. Brankář musí mít povahu, musí umět být zodpovědný."

Jak vypadaly?
První tři čtyři dny byly největší. Brali jsme Stanley Cup na různá místa a tam se popíjelo. Bylo to krásné, ale mně stačí dva tři dny.

Při vaší první oslavě v Česku spadl Stanley Cup do bazénu, máte tentokrát speciální radu pro jeho strážce?
Už jsem s ním mluvil. Říkal jsem mu, ať si dává pozor hlavně na Jirku Hudlera. Slíbil jsem mu, že u mě to bude víc v klidu.

Byl na vás strážce tehdy naštvaný?
Byl. Ale ani ne tak kvůli tomu, že jsme ho hodili do bazénu, jako proto, že ve vodě skončil i jeho foťák, který měl plný fotek.

Jak bude vypadat denní program Dominika Haška po skončení kariéry?
Chci se věnovat firmě, to je moje největší vášeň. Ode dneška mi to začíná, je to pro mě nový život a velká výzva.

Dá se říct, co budete dělat? Budete firmu řídit?
Budu tam každý den. Chci pro značku Dominator udělat to nejlepší. Chci, aby měla takový zvuk, jako to, co reprezentovalo mě, když jsem hrál hokej.

Už víte, co bude první věc, kterou po příchodu do práce uděláte?
Určitě budu mít nějakou schůzku. Během letu jsem si napsal, o čem chci mluvit, všechno mám naplánované.

. o svém ferarri

"Mám ho zaparkované v garáži od doby, kdy jsem se s ním v roce 1999 vyboural. Je krásně opravené, v lepším stavu než předtím. Ale jel jsem v něm akorát od té opravy. Hezká auta se mi líbí, ale už mi není dvacet, tak nemám takovou touhu, abych do něj musel sednout. Na internetu je na prodej, ale vůbec mi nebude vadit, když ho nikdo nekoupí. Klidně tam může být dvacet třicet let, mně se líbí se na něj chodit jednou za rok dívat. To mě uspokojí."

V hokeji jste strávil 40 let. Jaký okamžik se vám vybaví, když zavřete oči?
Jeden nevytáhnu, mám jich víc. Stoprocentně tam musí být olympiáda v Naganu. Nejenom celkově, pamatuju si třeba každou penaltu. Přesně si vybavím některé góly. A bez debat to musí být Stanley Cup 2002. Prohrávali jsme 2:3 na zápasy a v Coloradu to otočili a vyhráli.

Letošní vítězství tam nevidíte?
Je hrozně brzo a navíc jsem se na něm nepodílel jako před šesti lety. Hodnotit budu moct za pár let. Ale nechtěl bych vynechat ani tituly s Pardubicemi. Pamatuju si, jak jsme při prvním porazili v prodloužení Jihlavu. Jako by to bylo dneska, a přitom už je to víc jak dvacet let.

Rozlučka? Nikdy!

Dominiku, neplánujete oficiální rozlučku na ledě?
Ne, v žádném případě. Na tyhle věci jsem nikdy nebyl. Když jsem poprvé oznámil konec kariéry, lidi kolem mě chtěli něco podobného zorganizovat, ale už tehdy jsem říkal ne. A dneska se necítím jinak. Loučení pro mě není, já se dívám, co bude zítra.

Je nějaká šance, že byste se objevil ve výstroji na ledě?
Nechci to úplně vylučovat, ale radši bych se do výstroje na takových akcích neoblékal.

. o své motorce

"Svého choppera si z Ameriky nechám přivézt, ale nevím, jak ho využiju. Musím najít nějaké kamarády, kteří mají nějaké podobné motorky, protože samotného člověka jezdit nebaví. Na chopperu to není o bláznivém ježdění, tam stačí rychlost okolo osmdesátky. Vychutnáváte si to, je to pěkný a velice příjemný pocit."

Hodně hráčů teď chodí z NHL do Ruska. Může se elita přemístit tam?
NHL bude vždycky nejvíc. Je možné, že za pět let tam bude hrát místo dvou set Evropanů jenom padesát, ale nemyslím si, že ji to ublíží. Není na škodu, že v Evropě bude také nějaká liga na podobné úrovni. NHL se však nevyrovná. Nebude mít tradici a nebude se hrát v Kanadě. To je kolébka hokeje, v žádné jiné zemi to není stejné. A ani nebude.

V Praze bude v říjnu začínat NHL, půjdete se podívat?
Pravděpodobně jo.

Líbí se vám takové akce?
Je to zajímavý nápad. Fanoušci tady budou mít možnost vidět některé hráče. Ale nedokážu si představit, že by NHL byla v Evropě. Tradice a kultura je tady jiná. Vždycky jsem byl proti tomu.Najdete na iDNES.czmobilní verze