Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kudy k záchraně? Na psychiku už nemusíme koukat, říká kladenský trenér

ŠÉF STŘÍDAČKY. Trenér Jiří Čelanský převzal hokejisty Kladna těsně před Vánocemi, ale baráž už neodvrátí. A co sestup? | foto:  Michal Šula, MAFRA

14 2014
Tři dny oraz a teď makačka. Extraligoví hokejisté Kladna využili olympijskou přestávku k přípravě na nejdelší sezonu za poslední roky. "Nemá cenu nic zastírat. Už se chystáme na baráž," přiznává hlavní trenér Jiří Čelanský.

Přišla vám vhod olympijská přestávka?
Nevím, jestli v naší situaci můžu říct, že nám něco přišlo vhod. Bereme to jako skutečnost, se kterou se počítalo už před sezonou. Stejně jako všechny mančafty jsme po posledním zápase dali klukům třídenní volno. Od pondělka trénujeme dvoufázově. Jednotky teď mají kondiční charakter, ale samozřejmě pracujeme na systému, který se nám ne v každém zápase podařilo plnit. A v neděli hrajeme v Liberci proti Vladivostoku.

"Jsou momenty, kdy je za námi vidět práce, ale spoustu toho musíme zlepšit."

Jiří Čelanský, trenér Kladna

To bude neobvyklá konfrontace. Co od ní čekat?
Typického ruského soupeře s výborným bruslením a silnými individualitami. Vladivostok rozbalil svůj tréninkový kemp v Liberci a my jsme rádi přijali jejich nabídku na sehrání zápasu. Soupeře z KHL jedině vítáme. Navíc je to trochu exotika, protože Vladivostok leží hodně východně. V Liberci zůstaneme až do středy. Uděláme si tam takové třídenní minisoustředění, které zakončíme přípravným utkáním proti Liberci.

Chcete tím nabourat stereotyp?
Přesně tak. Sázíme na to, že vypadneme z domovského prostředí. Hráči budou od rodin, budeme mít tři večery a poznáme se i po mimohokejové stránce. Bude čas sednout si a promluvit taky o něčem jiném, než je hokej.

Psychická stránka je obzvlášť před baráží podstatná, že?
Ano, věřím, že i tohle nám nějak pomůže. Na druhou stranu: není to tak, že uděláme soustředění a všechny problémy budou pryč.

Jak vám v tomto směru pomáhá mentální trenérka, kterou jste angažoval začátkem ledna?
Nechci, aby to vyznělo, že to byl můj nápad, to určitě ne. Vedení se k tomu chystalo delší dobu. Tím, že se měnili trenéři, se sáhlo i po mentálním koučovi. Hodně nám prospívá a věřím, že to bude jeden z kroků, které nám pomůžou k záchraně.

Berete jako dílčí plus, že o účasti v baráži dopředu víte? U hráčů nehrozí na poslední chvíli žádné zklamání, že se nepovedlo uhrát 12. místo?
Nevím, ale je to realita a nemá cenu nic zastírat. Už se chystáme na baráž. A jestli to bude výhoda, nebo ne? To se teprve ukáže.

Vidíte v kladenských výkonech posun od doby, co jste u týmu?
Některé zápasy jsme sehráli podle našich představ, ale bylo i pár zápasů, kdy to vypadalo, že na ničem nepracujeme, a systém se nedodržoval. Určitě jsou momenty, kdy je za námi vidět práce, ale ještě toho musíme spoustu zlepšit.

To platí hlavně o produktivitě, která je dlouhodobě žalostná. Čím si to vysvětlujete? Psychikou? Nekvalitou?
Těžká otázka. Můžeme dělat velká prohlášení a dělat ze sebe chytré lidi, ale myslím, že je to souhra všech věcí, které jste zmínil. Chybí trošku umu, i psychika se na tom podepisuje... Když to přeženu, my už na psychiku nemusíme koukat. Máme před sebou jediný úkol. Věřím, že hráči budou mít čistší hlavu a začnou dávat góly.

23 procent je úspěšnost Jiřího Čelanského na lavičce Kladna. S týmem získal 11 bodů z 48 možných.

Barážovou zkoušku podstoupí i Chomutov. Budete jako jeho bývalý trenér vědět, jak na něj?
Myslím, že ne. Po mně je tam už druhý trenér. Možná mám výhodu v tom, že znám část kádru, ale i v něm došlo k velkým posunům.

A co vaše osobní motivace? Chomutovský generální manažer Jaroslav Veverka mladší vás označil za jednoho z hlavních viníků probíhající špatné sezony.
Neuniklo mi to, nicméně smluvně pod hrozbou vysoké pokuty se k tomu nesmím vyjadřovat. Předpokládám, že se k tomu tématu někdy vrátím, ale teď ne. Nezlobte se. Pro mě je jedinou motivací dostat Chomutov v baráži pod Kladno, ale nic osobního v tom nehledám.

Chomutov jste loni zachránil. Vidíte nějakou podobnost s průběhem letošní kladenské sezony?
Podobné je to v tom, že oba mančafty celou sezonu nemají žádnou šňůru vítězství a hráči jsou zatížení prohrami. To je společné. Ale jinak se to těžko srovnává, jsou to dva jiné týmy.

Kdo budou vaši prvoligoví soupeři v baráži? Mladá Boleslav a Olomouc stejně jako loni?
Myslím, že ano. V tomto směru nečekám žádné překvapení. Boleslav se o extraligu bude pokoušet už druhou sezonu v řadě a také Olomouc v první lize dlouhodobě prokazuje vysokou kvalitu.

Navzdory barážovým starostem Kladna máte svého svěřence na olympiádě. Jak se vám líbil výkon Tomáše Kaberleho proti Švédsku?
Myslím, že do poloviny zápasu nás Švédové ve všech ohledech předčili. Pokud jde o Tomáše, myslím, že sehrál velice dobré utkání. Nejenže byl vytěžovaný jako jeden z klíčových obránců, ale i jeho výkon byl nadstandardní.

Bodování

9

Tomáš Marcinko

Třinec

9

Dominik Kubalík

Plzeň

8

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

8

Tomáš Marcinko

Třinec

7

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 7 4 2 1 0 22:12 17
2. Třinec 7 5 0 1 1 25:15 16
3. Plzeň 7 4 1 1 1 37:17 15
4. Vítkovice 7 3 2 1 1 22:13 14
5. Kometa 6 3 1 1 1 21:14 12
6. Ml. Boleslav 7 2 0 3 2 16:19 9
7. Sparta 5 3 0 0 2 14:17 9
8. Liberec 7 3 0 0 4 12:17 9
9. Hr. Králové 7 2 1 0 4 14:18 8
10. Zlín 7 1 2 0 4 13:18 7
11. Olomouc 7 2 0 1 4 14:25 7
12. Jihlava 7 1 1 1 4 20:26 6
13. Litvínov 6 2 0 0 4 9:16 6
14. Pardubice 7 2 0 0 5 18:30 6

Najdete na iDNES.czmobilní verze