Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čajánka a Lešku nahradí noví lídři, doufá zlínský kouč Vlach

Kouč zlínských hokejistů Rostislav Vlach během letní přípravy | foto: Zdeněk Němec

6 2015
Nejtěžší část přípravy na novou sezonu mají zlínští hokejisté za sebou. Nyní je čeká třítýdenní dovolená, po ní už vyjedou na led.

„Doufám, že na ledě nám to půjde stejně jako na trávě a budeme jen vyhrávat.“

Těmito slovy uzavřel trenér extraligových hokejistů PSG Zlín Rostislav Vlach suchou přípravu. Jeho svěřenci si ji zpestřili sedmi fotbalovými zápasy s mužstvy z nižších soutěží, všechny přitom vyhráli.

„Fotbal hrajeme několik let, kluci už se to naučili. Jsou sehranější než před dvěma roky,“ pousmál se Vlach. „I když je pravda, že nám pomohla i lepší kondice. Někteří soupeři nevydrželi celý zápas.“

Do suché přípravy už nenaskočily dlouholeté opory Čajánek s Leškou, kteří ukončili své kariéry. Jak to bez nich šlo?
Jednou k tomu dojít muselo. Kdyby ne teď, tak za rok. Kluci v týmu se musí přizpůsobit. Nastoupí jiní lídři. Přišli k nám noví hráči a věřím, že mužstvo dostane dobrý impuls. Obměna kádru by měla být k užitku.

Už se někdo projevuje jako nový lídr?
Zatím ne. Kluci si zvykají a my trenéři taky. Ale nastane čas, hlavně na ledě, kdy se to musí projevit. Musí nastoupit hráči, kteří k tomu mají dispozice, roky a výkonnost.

Už máte jasno, kdo bude mít na dresu kapitánské céčko místo Petra Čajánka?
Vybereme ho teprve ve chvíli, až zúžíme kádr. My trenéři určíme tři adepty, aby nebylo kandidátů moc. Z nich si hráči vyberou sami.

Na led vyjede 34 hokejistů, což je nezvykle moc. Znamená to, že většina z nich bude bojovat o sestavu?
Kostru mužstva samozřejmě máme. Vedle nich jsou tady hráči na zkoušku nebo mladí, kteří s námi loňskou přípravu neabsolvovali. Jde třeba o Hrazdiru nebo Stuchlíka. Hráči, kteří se nevejdou do sestavy, půjdou na hostování do první ligy, nebo odejdou úplně.

Fotogalerie

Zlín a letní příprava

Komu to hrozí?
Zatím bych to nekonkretizoval, sestava je momentálně vyrovnaná. Za to jsem rád. Máme přebytek útočníků, ale konkurence je potřeba, aby na hráče byl tlak. Jejich výkony pak budou stoupat.

O složení formací už jste přemýšlel?
V hlavě to mám, ale jde jen o nástřel pro začátek. Určitě to budeme měnit.

Po dvou finálových sezonách jste začínali trénovat o dost později než zbytek extraligy, nyní jste měli na suchou přípravu víc času. Co jste změnili?
Předchozí dvě sezony byly strašně dlouhé, čímž se letní příprava zkrátila. Mělo to negativní dopad na regeneraci a rehabilitaci. Teď jsme měli víc času, takže všechna zranění jsme vyléčili. Pokud jde o samotnou přípravu, mohli jsme ji rozložit na delší období. Dávky nebyly o moc větší, spíš jsme udělali pár drobností.

Ani jste nemuseli přípravu přizpůsobit tomu, že mančaft se proměnil?
Ne. Nějaké úlevy měl třeba Martin Cibák, který se připojil až v červnu. Byl zvyklý trénovat individuálně, ale neměl problém přidat se k týmu. Většina starších hráčů absolvovala přípravu v plné palbě. Nebyla zaměřená na to, že tu jsou noví hráči. Všechno bylo standardní.

Jaký tedy máte z přípravy pocit?
Kluci trénovali velmi dobře, vážnější problémy nás nepotkaly. Objevila se jen drobná zranění. Okál si natrhl břišní sval, byly tam poraněné kotníky z fotbalu. Kašík si kotník vymkl v lese. Do začátku přípravy na ledě by všichni měli být v pořádku.

Už se na led těšíte?
Jasně. Je to zábavnější než na kole nebo na dráze. Těší se kluci i já.

Co vůbec od nové sezony čekáte?
Bez Čáji a Lešouna to pro nás trenéry i pro hráče bude nová etapa. Vsadíme na kolektivní výkon. Věřím, že noví kluci do hry vnesou oživení a jiskru. Hlavně doufáme, že začátek bude lepší než loni a že sezonu zvládneme bez větších problémů.

Bodování

8

Tomáš Marcinko

Třinec

8

Dominik Kubalík

Plzeň

7

Tomáš Mertl

Plzeň

Góly

7

Tomáš Marcinko

Třinec

6

Dominik Kubalík

Plzeň

5

David Květoň

Vítkovice

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Chomutov 5 3 2 0 0 17:9 13
2. Plzeň 5 3 0 1 1 24:13 10
3. Vítkovice 5 3 0 1 1 17:10 10
4. Třinec 5 3 0 1 1 15:12 10
5. Kometa 5 2 1 1 1 17:12 9
6. Liberec 5 3 0 0 2 9:8 9
7. Ml. Boleslav 5 2 0 1 2 12:13 7
8. Jihlava 5 1 1 1 2 13:15 6
9. Litvínov 4 2 0 0 2 6:8 6
10. Sparta 4 2 0 0 2 11:15 6
11. Olomouc 5 2 0 0 3 10:18 6
12. Hr. Králové 5 1 1 0 3 9:14 5
13. Pardubice 5 1 0 0 4 9:15 3
14. Zlín 5 0 1 0 4 6:13 2

Najdete na iDNES.czmobilní verze