Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Král, syn šéfa svazu, září v 1. lize. Suďte mě podle výkonů, prosí

OBJEV. Mladý gólman Tomáš Král má 9 startů za Litoměřice a úspěšnost zákroků 93,87 %. | foto: Karel Pešek, MAFRA

15 2014
Jeho táta je "králem" českého hokeje, on zase v současnosti kraluje litoměřickému brankovišti. Tomáši Královi mladšímu, synovi prezidenta svazu, se fanoušci prvoligových Kališníků klaní jako Jeho Veličenstvu. "Je příjemné, když lidé skandují vaše jméno a fandí vám. Cítím jejich podporu a důvěru. Když jsem se vracel do Čech, byl jsem v očekávání, jak mě fanoušci přijmou," netají 21letý mladík, jenž koncem října ohlásil comeback do domoviny po víc než 4 letech strávených v Norsku a Finsku.

Sparta ho posílá na litoměřickou farmu - a chytá skvěle. S úspěšností zásahů 93,87 procenta je ve Stadionu nejlepší, naposledy s Benátkami vychytal první nulu.

Jak si angažmá v Litoměřicích užíváte?
Moc! Jsem rád, že tady můžu chytat. V Litoměřicích se mi líbí, jsou tu super fanoušci, moc hezký stadion a krásné zázemí. V 1. lize není lepší místo, kde bych mohl chytat. A když i pomůžu, tak jsem ještě radši. První prvoligová nula mě těší. Když jsem začínal sezonu v nižší finské lize, možná jsem tam taky nějakou měl.

Kotli po jeho skandování máváte, máte rád kontakt s publikem?
Ano. V Litoměřicích se nám povedly první zápasy, lidi mě přijali výborně a já jsem jim vděčný. Snažím se jim to vracet výkony.

A jak vás berou fanoušci Sparty?
Nastoupil jsem jen jednou, a ještě venku, do styku jsem s nimi moc nepřišel. Ale když mě pustí ve Spartě do brány, budu se snažit příznivce získat svými výkony i tam.

Při extraligovém debutu jste ale střídal, když vám Zlín ve 2. třetině nasázel 4 góly za 5 minut...
Na premiéru nemám nejlepší vzpomínky, ale takový je hokej. Potřeboval jsem v prvním zápase štěstí, a to jsem bohužel neměl.

4 celé sezony strávil odchovanec Plzně v Norsku a Finsku 7 klubů vystřídal v cizině, v Norsku jeden, 6 ve Finsku

Sparta vás získala, když se zranili náhradníci Novotný a Sedláček. Jak těžké je prosadit se?
Není žádné tajemství, že Sparta má letos vysoké ambice a její výkony to potvrzují. Není to určitě tým, který by chtěl dělat nějaké experimenty. Jasná jednička je Tomáš Pöpperle, zatím se mu daří. Cíl ve Spartě je jasný a já se soustředím na to, abych se rozvíjel.

Jaká je tedy vaše pozice ve Spartě?
Sezonu začínal jako dvojka Filip Novotný, i teď kryje Pöpperlemu záda. Oni dva jsou tam, já jsem v tréninku s nimi a jezdím chytat 1. ligu do Litoměřic. Nevím, co by se stalo, kdyby se Pepí zranil. Doufám, že se to nestane, byla by to škoda pro nás všechny (Spartu ve středu posílil brankář Roman Málek, který přišel z Vítkovic na hostování - více čtěte ZDE - pozn. red.).

Můžete slýchat narážky na protekci. Je těžké chytat se jménem Král?
Všichni víme, že ano, obzvlášť v Česku. O to víc jsem rád, že mě v Litoměřicích fanoušci přijali dobře. Byl bych rád, kdyby se na mě všude dívali jako na Tomáše Krále, který chytá. A nerozhlíželi se, kdo je můj otec. Aby koukali na moje výkony a podle toho mě soudili. Jestli je někdo nepřející... Příjemné to není, ale prožívám to od dětství, dokázal jsem se s tím vypořádat. Mrzí mě, když to někteří lidé zneužívají. Já se s tím srovnal, někdy mě to naopak motivuje, může mi to pomoct.

Jezdí se na vás otec dívat?
Když mu vyjde čas, tak ano, ale on má hodně práce. Moji kariéru ovšem prožívá se mnou. A někdy bývá asi víc nervózní než já. Možná je dobře, že to sleduje víc z domova.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze