Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Doma v Budějovicích ho hrát nenechali, teď Sedlák sní o NHL

Lukáš Sedlák (vlevo) z Columbusu bojuje o puk se Spencerem Machackem z Winnipegu. | foto: Reuters

25 2014
Talentovaný hráč a odchovanec budějovického hokeje Lukáš Sedlák začne už svou čtvrtou sezonu v nižších zámořských soutěžích. Letos by se chtěl prosadit do týmu NHL v Columbusu, za jehož farmu Springfield Falcons hraje.

Už jste zahájil novou sezonu?
Ano, zhruba před týdnem na nováčkovském kempu Columbusu. S týmem jsme odjeli na turnaj do Traverse City, kde jsme turnaj vyhráli.

Měl byste opravdu letos hrát v NHL, nebo s vámi ještě počítají na farmu? Bavili jste se o tom už s někým z vedení?
O tom jsem se zatím s nikým nebavil, ale myslím si, že se mnou spíš počítají na farmu. Samozřejmě šance se dostat do prvního týmu z kempu tu vždycky je, ale spíš bych to viděl na tu farmu.

V Columbusu hrával také budějovický hokejista Václav Prospal, bavil jste se třeba s ním o budoucím angažmá?
S Vencou jsme se letos moc nepotkali, ale rok předtím jsme se vídali v posilovně. O angažmá jsme se ale moc nebavili. Myslím, že nemám právo se moc ptát, spíš se bavíme o hokeji jako takovém, občas mi poradí, co a jak, jak se chovat v Americe. Přece jenom tady strávil hodně času, tak jsem rád, že mi poradí.

Hrajete AHL za Falcony, jak jste si minulou sezonu pochvaloval?
Dařilo se nám dobře, skončili jsme druzí po základní části a byly velké naděje na titul, ale v prvním kole play-off jsme vypadli. Osobně se mi také dařilo. Na to, že to byla moje první sezona mezi profesionály, jsem odehrál přes padesát zápasů. Měsíc jsem však byl zraněný a pouze pár zápasů jsem seděl na tribuně. V týmu bylo více starších hráčů a byli jsme tam pouze dva nováčci, z toho plynula velká konkurence.

Co očekáváte od této sezony?
Doufám, že na farmě dostanu víc prostoru a snad se povede něco odehrát v NHL.

Jak jste se v roce 2011 dostal z Českých Budějovic do zámoří?
Už jsem o odjezdu uvažoval o rok dříve. Měl jsem však nějaké náznaky, že bych si mohl zahrát v extralize za Budějovice, a tak jsem zůstal. Nakonec jsem doma netrénoval, neodehrál ani jeden zápas, jen v přípravě jsem chvíli hrál. S juniorkou se nám sezona také moc nepovedla a hráli jsme o udržení, z osobního hlediska to nebyla nejpovedenější sezona. Z toho pramenil i propad na draftu do NHL, takže po sezoně jsem ani nepřemýšlel a řekl jsem si, že odejdu do Kanady.

To byl přímo váš nápad?
Byl to můj nápad. Samozřejmě jsem od agenta věděl, že možnost tu je. Využil jsem ji a všichni, jak agent, tak rodiče nechali rozhodnutí na mně a podpořili mě.

Fotogalerie

Lukáš Sedlák

Máte před sebou slibně rozjetou kariéru, co je váš cíl a sen? Kam byste se chtěl s hokejem dostat?
Ani nevím, jestli nějaký cíl mám. Rozhodně se chci hokejem živit, ale jen tak dlouho, dokud mě bude bavit. Myslím si, že pak už to asi nemá cenu. Ano, rád bych se podíval do NHL a do národního týmu dospělých. Ale pokud se to nepovede a já věděl, že jsem pro to udělal, co jsem mohl, tak se tím trápit nebudu. Jsou i důležitější věci, takže teď si prostě hokej užívám a nemyslím moc dopředu.

Jste tedy ten typ, který rád jezdí na reprezentační akce a hraje za Českou republiku?
Rozhodně ano. Reprezentovat Česko je vždycky čest, zatím jsem v hokeji nezažil lepší pocit než v reprezentaci.

V roce 2015 se bude hrát mistrovství světa v Praze, to je výzva, ne?
Ano. Bylo by to krásné, ale nevím, jestli se mi to povede. Pořád máme spoustu lepších hráčů i hokejistů, kteří jsou z Česka a trenér je více zná. Uvidíme, určitě by mistrovství byla pro mě výjimečná událost.

Vyrůstal jste v Budějovicích. Sledujete, jak hraje zdejší Motor a jaké tady byly změny minulé léto?
Samozřejmě, dění doma stále pozoruji, koukám na výsledky. V Motoru mám hodně kamarádů a bývalých spoluhráčů. S některými si občas napíšeme, ale moc času na to není.

Jak často se vracíte domů?
Domů jezdím jen na léto, v průběhu sezony se nevracím. Letos by rodiče za mnou možná mohli přiletět, uvidíme, jak se to vyvine. Loni o Vánocích přiletěla moje přítelkyně. Rodiče i přítelkyně mě na dálku podporují a vždycky, když mám nějaký problém, stačí napsat a oni mi hned pomohou. Hrozně si jich za to vážím.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze