Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Kometa loví Kanaďany. Mohou k nám přinést nové prvky, myslí si majitel

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

24 2014
V minulých letech se na John Reid Memorial Tournament poblíž Edmontonu proháněly pozdější hvězdy NHL, tentokrát tu upoutaly pozornost naděje Komety. Přestože měli Brňané nejmladší tým na turnaji, vybojovali proti kanadským a americkým soupeřům dvě výhry, remízu a dvě prohry.

"Konfrontace byla pro naše kluky hodně tvrdá, ale zvládli to. Předvedli týmový výkon, takže to byla propagace Komety v pravém smyslu," sděluje majitel klubu a zároveň trenér mladších dorostenců Libor Zábranský. "Ukázalo se, že v práci s mládeží jsme na dobré cestě."

Jaká to pro vás byla zkušenost?
Zažil jsem toho v hokeji dost, ale takhle dobře zorganizovaný turnaj s tak špičkovými hráči z jednoho ročníku se moc nevidí. Bylo vidět, že Kanada žije hokejem.

Na toto klání jste vyrazili jako první evropský vyslanec v historii. Jak jste se k účasti dostali?
Je to o kontaktech, i díky Normovi (kondiční trenér Lacombe) máme v Edmontonu výborné jméno. V létě jsem tam byl na stáži, při které jsem měl i možnost vést některé tréninky na ledě. O našem týmu si dopředu zjišťovali hodně informací, protože nechtěli žádnou ostudu, ale podle mě nečekali, že tam budeme hrát tak dobře.

Majitel brněnské Komety Libor Zábranský

Majitel brněnské Komety Libor Zábranský

V čem byly zápasy odlišné proti těm v Česku?
Byl tam obrovský rozdíl v nasazení, dohrávání soubojů a přímočarosti, na což nejsme zvyklí. K tomu samozřejmě musíme připočíst užší hřiště a posunuté modré čáry. Ale bruslařsky jsme na tom byli jako jedni z nejlepších a naší doménou byla i kombinace, přestože někteří soupeři byli o hlavu vyšší.

Jak se vaši svěřenci vyrovnali s fyzickou hrou zámořských celků?
Upřímně řečeno jsem byl překvapený, jak se k tomu kluci postavili. Jakmile si zvykli na tempo a přizpůsobili se, tak to vypadalo, jako bychom byli jeden z kanadských týmů. Kluci hráli tvrdě, dohrávali souboje a velice rychle si zjednali respekt. Velmi mile mě překvapil taky přístup rozhodčích, kteří nejen nechtěli kouskovat hru, ale brali trenéry i hráče na ledě jako partnery a nechovali se arogantně.

Jaký zápas vás nejvíc zaujal?
Nejlepší utkání bylo hned to první proti pozdějšímu vítězi. Byla to soukromá akademie, kde rodiče platí 30 tisíc dolarů ročně za to, že tam jejich dítě může hrát. Byla tam vidět velká vyspělost i takové evropštější pojetí hokeje. Bohužel jsme po špatném střídání dostali čtyři sekundy před koncem gól na 1:2.

"Kluci hráli tvrdě, dohrávali souboje a rychle si zjednali respekt."

Libor Zábranský, majitel Komety Brno a trenér mladších dorostenců

Jak si vaši třinácti- a čtrnáctiletí svěřenci užívali hraní v Kanadě?
Myslím, že už při vstupu do letadla museli mít oči navrch hlavy, protože letěli poprvé přes oceán. Ale že by z něčeho padali na zadek, to určitě ne. Byli sebevědomí a v pohodě, což přenesli i na led. Ale bohužel se trochu projevil časový posun.

Jaký jste zpozoroval rozdíl v přípravě mladých hokejistů mezi Kanadou a Českem?
Hokejové principy jsou všude stejné, rozdíl vychází z velikosti kluziště a také jejich základny. Zatímco my děláme nábor, oni dělají výběr. Příklad si můžeme vzít hlavně z nasazení při tréninku, přímočarosti a hladu po úspěchu.

Jak se nyní daří mládeži v Kometě?
Hodně se snažíme posouvat hráče o ročník výš, což by mělo být v dlouhodobém horizontu znát. V Kometě to určitě není honba za každým pohárem, ale snažíme se, aby hráči něco uměli.

Vydáte se do Kanady znovu?
Musím říct, že bez obrovské podpory rodičů bychom turnaj nemohli absolvovat. Když vidím, jak se vyvíjí situace v Česku ohledně podpory sportu, tak by bylo předčasné mluvit o dalších účastech. Spíš by bylo hodně zajímavé uspořádat takový turnaj u nás, aby si s těmi týmy mohly zahrát i naše kluby.

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno

Libor Zábranský na střídačce Komety Brno

Určitě jste sledoval i výkony dospělého mužstva v extralize. Co říkáte současnému útlumu?
Určitě není třeba podléhat panice jako lidé, kteří zase s oblibou začínají posílat sprosté maily a pomlouvají kdekoho. To je takový kolorit, který bohužel začíná ke Kometě patřit, že tu je milion trenérů a odborníků. Ale přiznat si, že i jiné týmy měly šňůru prohraných zápasů, je asi tady v Brně neřešitelné. Já nemám důvod týmu nevěřit, akorát je třeba se zase chytit.

Chystáte nějaké změny v kádru?
Ve čtvrtek s námi byl na tréninku Ryley Miller. Viděl jsem ho v Edmontonu už v létě, mám tam vytipováno i dalších pár hráčů. U nás v extralize to moc nevidím. Spíš než někoho vyměnit, bychom chtěli posílit, ale je to otázka nabídky a ta u nás moc není. Spíš se díváme venku.

Takže budete lovit v Kanadě?
Mám tam vyhlédnuté hráče i na příští sezonu. Jednáme o tom dlouho, ne všechno se povede. Ale určitě chceme přidat prvky tvrdosti a dravosti, proto hledáme bruslivé, agresivní typy. To neznamená, že se Kometa chce vydat cestou kanadského hokeje, ale mohli bychom tím přinést nové prvky, na které diváci nejsou zvyklí. Díky tomu by je mohl hokej víc bavit.

Kanaďan Miller se rád pere, Třebíč mu to zatrhla. Zahraje si v pátek za Kometu?

V zámoří to kanadský obránce Ryley Miller dotáhl zatím nejdále do East Coast Hockey League - třetí nejvyšší seniorské soutěže. Nyní se 21letý rodák z Alberty, který naposledy působil v celku Wheeling Nailers, snaží uchytit v Česku.

Zde si ho vyhlédla brněnská Kometa, která mladého beka nejprve poslala na rozehrání do prvoligové Třebíče. Za ni Miller nastoupil dvakrát. "Je tady deset dní, musí se aklimatizovat. Nové prostředí, nová řeč, nová soutěž, nové rozměry kluziště. Je to pro něj složité," říká třebíčský trenér a sportovní manažer Kamil Pokorný.

"Ale ty dva zápasy odehrál slušně, hlavně směrem dozadu. Není to žádný hráč do přesilovek, což o sobě ví. Říkal nám, že je defenzivní bek a to v utkáních potvrdil. Zatím se s tím vyrovnal velice dobře."

V elitní juniorské soutěži Western Hockey League na sebe Miller poutal pozornost především díky pěstním soubojům, ve čtyřech po sobě jdoucích sezonách jich zvládl vždy víc jak deset. A bitkám by se nebránil ani v Česku. "Už v prvním utkání v Budějovicích jsme zaznamenali, že by se chtěl poprat. Ale my jsme mu vysvětlili, že u nás za to padají tresty a že ho potřebujeme na ledě," líčí s úsměvem Pokorný. "V utkání s Brodem jsem si myslel, že už se k něčemu schyluje, ale naštěstí to ustál. Přeci jen, u nás se to řeší jinak než v Kanadě."

Sám Miller si dosavadní pobyt v Česku pochvaluje. "Odehrál jsem dva zápasy a oba jsme vyhráli, takže se mi to hodnotí velmi dobře. Jsou tu skvělí fanoušci, takové v Kanadě nemáme. A i s klukama v kabině jsem si užil hodně legrace," uvedl.

Od čtvrtka se řízný bek připravuje s Kometou, kterou v pátek čeká domácí duel se Slavií. "Jestli bude hrát, rozhodnou trenéři. Ale předpoklady k tomu má. Chtěli jsme mladého, agresivního, bruslícího obránce, který umí přitvrdit hru," oznamuje majitel brněnského klubu Libor Zábranský.

A co říká Millerově bitkařské pověsti? "Při výchově, kterou tam mají, se to může říct o každém Kanaďanovi. Ale já bych to tak neviděl. Pro nás je směrodatnější agresivita v rozích kluziště, dobré bruslení a pořádek před brankou. Tyto požadavky by měl splnit."

Autoři: ,


Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 15 7 1 0 7 40:42 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Jihlava 14 4 1 2 7 34:41 16
12. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
13. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze