Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Náš problém není v brankářích, tvrdí reprezentační kouč gólmanů Prusek

5 2015
Jako člen trenérského štábu, který je zodpovědný za brankáře, je trochu v rozpacích. „Dostáváme dost gólů,“ uznává Martin Prusek, ale zároveň o dvojici Ondřej Pavelec, Alexander Salák jasně říká: „Rozhodně bych to všechno neházel na gólmany.“ Mimochodem, v brance by měl dát zůstat Pavelec.

Sám Ondřej Pavelec, momentální jednička týmu, po duelu s Kanadou (a porážce 3:6) říkal, že ho štve úvodní trefa soupeře. „Dívali jsme se na video a byl to nešťastný gól, ale to se stává. Zrovna tahle situace zápas nerozhodla,“ uvedl reprezentační kouč brankářů Martin Prusek, sám bývalý výtečný gólman.

Nelze se ubránit pocitu, že ač nejde pouze o chyby gólmanů, inkasují Češi prostě branek moc. Souhlasíte?
Myslím, že to tak je. Dostáváme dost gólů, ale rozhodně bych to neházel všechno na gólmany. Ve hře dozadu máme celkově problémy, to víme. Je co zlepšovat. Nehledal bych to v brankářích.

Čím to, že start nevyšel Alexandru Salákovi, jenž se na roli jedničky týden připravoval?
Zní to zvláštně, ale je to i o štěstí, opravdu. První gól dostal od Švédů z přečíslení dvou na jednoho, ve chvíli, kdy si předtím v podstatě nesáhl na puk. Nebo když si vybavím druhý gól od Lotyšů, bekovi to prolétlo mezi nohama... Jsou to drobnosti. Tohle není výmluva, jen se na to dívám z brankářského pohledu.

Fotogalerie

Pavelec a Salák v akci

Jak se vám duo Pavelec, Salák jeví v přípravě?
Trénují normálně, to není problém. Zápas je však vždycky o něčem jiném. Jde o to, abychom taky nějaký duel zahráli opravdu dobře dozadu. Aby mužstvo pomohlo brankáři, aby se cítil dobře.

Jsou čeští gólmani takové povahy, že se umí na nepovedený start zapomenout?
Myslím, že jo. Už mají něco za sebou, jedna prohra by s nimi neměla nic udělat. Vědí, že zápasů je ještě relativně dost a že je potřeba se dívat dopředu.

Tak se tam podívejme: kdo nastoupí ve čtvrtek s Francií?
Už jsme se o tom bavili a ještě bavit budeme, máme pořád dva dny čas. Dáme to do kupy, ale Ondra chytal proti Kanadě dobře. Myslím, že by to takhle mohlo zůstat.

Proti Francii a Rakousku se asi dají čekat jiné duely než se Švédy a s Kanadou, daleko méně střel. To je pro gólmany těžší, že?
Budou hrát spíš dozadu. Když to vezmu i z vlastní zkušenosti, jde o to, abyste byli pořád v zápřahu v hlavě. Může se stát, že střel nebude hodně, je třeba se koncentrovat na těch pár ran. Bývá to tak, že tyhle týmy čekají na brejky. Pár minut se nic moc neděje – a pak přijde tutovka.

Jakž jste na tohle míval recept vy sám?
Těžko nějaký říct, každý gólman to má trochu jinak. Určitě nepodlehnout vizi, že to půjde lehce. Koncentrovat se. Je to zrádné: vždycky je lepší, když na vás puky jdou a máte zákroky, než čekat na pár střel za zápas.

Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze