Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Snad kluci rychle postoupí, přeje si kladenská legenda Nový

Hokejové legendy František Pospíšil (vlevo) a Milan Nový (uprostřed) v historických kladenských dresech před zahájením utkání. | foto: ČTK

18 2014
Šestku, kterou tolik proslavil, už nikdy žádný kladenský hokejista na dresu nosit nebude. Legendární útočník Milan Nový o víkendu vstoupil do klubové síně slávy a vedení jeho číslo slavnostně vyřadilo.

Když hokejové Kladno o víkendu uvedlo prvních 27 hráčů do síně slávy, všem bylo jasné, že jeho jméno nebude chybět. Slavný útočník Milan Nový si oslavy devadesáti let od založení klubu sice nemohl vychutnat přímo na ledě, ale i ze střídačky si je náramně užil.

„Je to krásné. Kladno má pořád velkou hokejovou tradici, i když letos kluci musí bojovat o návrat do extraligy,“ říkal poté, co klub jeho číslo spolu s jedenáctkou Františka Pospíšila slavnostně vyřadil. „Návštěvy jsou dobré a přál bych jim, aby zabojovali a co nejrychleji postoupili zpět.“

Ve vaší éře bylo Kladno plné hvězd, vyhrávalo ligu. Vzpomínáte rád?
Jasně, mám krásné vzpomínky, protože jsem byl u spousty výher. Na ně se vždycky pěkně vzpomíná.

Na které nejvíc?
Těžké to bylo při Poháru mistrů, když jsme doma porazili Spartak Moskva na nájezdy. Vyhrát proti tak skvělému týmu, to bylo opravdu něco. O domácí titul jsme se zase přetahovali s Jihlavou.

Právě proti Jihlavě jste vedl kladenský tým ve víkendové exhibici legend. Jak jste si setkání s bývalými spoluhráči užil?
Kladno je malé město, takže se tu všichni potkáváme a máme hezké vztahy. To je na hokeji to nejkrásnější. Ne všude je prostředí takhle přátelské.

Co říkáte na ostatní hráče, které klub spolu s vámi uvedl do síně slávy?
Věděl jsem o tom projektu, ale nepodílel jsem se na něm. Byla to záležitost vedení, koho vybere. Myslím, že jsou tam správní kluci a určitě se tam brzo dostanou další.

Našel byste někoho, kdo vám v první vlně hráčů uvedených do síně slávy chybí?
Miloše Hořavu. Mistr světa, hrál za New York Rangers, nastupovali jsme spolu. Předpokládám, že vedení při dalším výročí uvede do síně slávy další hráče a tohle není konečné číslo.

Kromě prvoligového retrozápasu se o víkendu odehrál také zmíněný souboj legend, ale vy jste se na ledě neobjevil. Proč?
Bolí mě koleno, takže jsem se Zdeňkem Müllerem a Frantou Kaberlem byl jako trenér jen na střídačce.

Co se na ní během takového zápasu řeší?
Nemyslete si, není tam ticho! My přece chtěli také vyhrát. Řekli jsme si třeba nějaký nápad, jak dát gól. Vítězit chci pořád.

Kladnu se to v první lize po návratu na zrekonstruovaný stadion celkem daří. Je na správné cestě zpět do extraligy?
Především jsem rád, že Jaromír Jágr (mladší) nechal panu Jágrovi (staršímu) pravomoci, protože on se kladenskému hokeji věnoval dlouhou dobu. Hodně toho zná a myslím, že právě tohle byl ten impulz, proč se Kladno zvedá.

Bavíte se o aktuální situaci s Jaromírem Jágrem starším?
Občas ano. Co mohu, v tom se snažím alespoň malinko poradit.

Cítíte na hráčích, že jsou to opravdoví hokejoví rytíři?
Některé zápasy, třeba v Českých Budějovicích, jsme hráli výborně. Doma někdy není úsilí takové, ale druhá věc je, že 11 zápasů ve 22 dnech je neuvěřitelná porce. Kluci tvrdě pracují, a když v tom vydrží, budou to mít ve svých rukou. Čas běží, ale věřím, že pořád máme šanci postoupit už v této sezoně.Najdete na iDNES.czmobilní verze