Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Trenérský tým u reprezentace? Víc lidí víc dokáže, myslí si Rulík

VYSLYŠÍ PŘÍPADNOU NABÍDKU? Radim Rulík by mohl být jedním z adeptů na místo v realizačním týmu nového trenéra hokejové reprezentace Vladimíra Vůjtka. | foto: Petr Bílek, MF DNES

21 2015
Se zlatým Litvínovem kouč Radim Rulík ukázal, že práce v trenérském týmu může být v českém hokeji úspěšná. Využije podobný model i reprezentace?

Spadá do kategorie koučů, kteří by mohli pomáhat Vladimíru Vůjtkovi v reprezentaci. „Mám samozřejmě svůj pohled a přesvědčení, jak by to mělo fungovat. Ale nechci nikomu nic podsouvat,“ říká Radim Rulík, jenž už u národního týmu jako asistent působil.

Dřív se o asistentech nemluvilo, dnes mají čím dál větší slovo. Čím to je?
Vývojem kolektivního sportu. Dnes nemůže jeden člověk všechno usledovat sám. Trend je specializovat se. Je potřeba mít čistou hlavu a zaměřit se na své úkoly.

Martin Ručinský říkal, že v Litvínově nebylo poznat, kdo je hlavní. Nevadí, že hráči nemají jasno?
Miloš Hořava byl hlavní trenér přes obránce a já přes útočníky. Každý jsme si vybírali hráče, řídili je, určovali taktiku. A v trénincích se střídali. Spolu jsme diskutovali o obráncích, ale hlavní slovo měl on. A naopak to platilo u útočníků. Hlavní je se nepřebíjet. Jsou lidé, kteří mají tendenci se vyvyšovat a ukazovat své kvality, i když to tak třeba není.

Fotogalerie

Radim Rulík

V průběhu sezony k vám přibyl Jiří Šlégr, takže jste byli tři.
Ano. Jirka do toho zapadl. Řekli jsme mu, jakou máme představu, co by nám měl pohlídat. Při zápase sledujete vlastní hráče. Respektoval to, zapadl k nám a nenastal žádný problém. Důležité je mít společnou filozofii, musíte si sednout lidsky, trefit se do charakterů.

Kolik trenérů by mělo být u reprezentace?
Nechci o tom mluvit. Názor mám, ale nechám to na panu Vůjtkovi.

Kanada měla na olympiádě dokonce čtyři. Je to správná cesta?
U Kanady nejde jenom o složení realizačního týmu, ale také o herní projev. Je mi blízký, to bylo myslím na Litvínovu vidět. Pan Vůjtek uznává spíš ruský styl hokeje. Já v Rusku také působil, ale mám radši dynamičtější, přímočařejší a atraktivnější hokej.

Může trenérský tým pozvednout český hokej?
Víc lidí dokáže společně vytvořit lepší výsledek. Mluví se o tom, že už nemáme hráče jako dřív, o to víc je potřeba zapracovat na detailech. I naši kluci mohou konkurovat nejlepším, ale musí podat životní výkon. A donutit je k němu není jednoduché.

V anketě na iDNES.cz se hokejové osobnosti shodly, že by měl vedle Vůjtka vyrůst jeho nástupce. Souhlasíte?
V extralize je spousta výborných trenérů. Podle mého názoru by měl být u áčka asistentem člověk, který je hlavním trenérem u dvacítky, a pracovat s výhledem, že jednou povýší. Tak by měl být dopředu vybraný. Měl by to být odborník po všech stránkách. My jsme to tak ale nikdy nedělali a myslím, že to tak ani neuděláme. Ještě nepřišla ta doba. Ale mně nepřísluší se k tomu vyjadřovat.Najdete na iDNES.czmobilní verze