Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jiné kluby ztrácí dech. Boleslav může mít až 90 milionů, tvrdí její šéf

Boleslavské gólové oslavy | foto: Tomáš FraitMAFRA

23 2014
Slastné chvíle už zažil před šesti lety. "I teď máme ohromnou radost, ale zážitky z prvního postupu nejdou překonat," tvrdí předseda představenstva mladoboleslavského hokejového klubu Jan Plachý. A fanouškům slibuje i jiný extraligový zážitek. Lepší. "Předpoklad, aby Mladá Boleslav byla dobrou hokejovou adresou, je veliký," míní.

Útočník David Vrbata na svém facebookovém profilu zveřejnil video, kde před jedním ze semifinálových zápasů v Třebíči předpovídá: "Za 33 dní budeme v extralize." Byl jste si stejně jistý i vy?
V loňské sezoně mužstvo hrálo nad poměry, v baráži získalo 20 bodů a od postupu nás dělilo sedm minut. Přiznám se, že tím, jaké jsme udělali nákupy před letoškem a jak jsme tým doplnili v průběhu sezony, jsem hodně věřil.

Souhlasíte, že nepřejít přes baráž v letošní sezoně by byl skoro hřích? Chomutov a Kladno za sebou měly hodně špatné měsíce.
Já si to nemyslím, ale určitě je psychickou výhodou celou sezonu vyhrávat než prohrávat. My jsme byli v extralize čtyři roky a nikdy jsme tam nepředvedli to, co letos Chomutov. Vždycky jsme měli spoustu bodů a tahali jsme se o záchranu do poslední možné chvíle.

Nepovažujete za kaňku na postupu, že rozhodující zápas v Olomouci dopadl přesně tak, jak se tři dny dopředu očekávalo?
Takhle to vůbec nevnímám. (důrazně) Vnímám to úplně jinak. Kdybychom už předtím nepřišli o body tři vteřiny před koncem v Olomouci a čtyřicet vteřin před koncem v Chomutově, tak bychom byli v extralize možná už po sedmém kole baráže. Spíš mě udivuje, co se kolem toho děje. Když si vzpomenu na náš loňský poslední zápas v Liberci, co tam s námi předvedli rozhodčí, tak tohle oproti tomu nic není. Tenkrát to byl obrovský zářez a nikdo o tom nenapsal ani řádek.

Momentka z duelu Olomouc - Mladá Boleslav.

Momentka z duelu Olomouc - Mladá Boleslav.

Zmínil jste loňskou baráž, která vás musela ještě dlouho trápit...
(skočí do řeči) Abych řekl pravdu, ta mě trápí ještě teď. Když si na to vzpomenu, přijde mi to neuvěřitelné. V tom konkrétním zápase by Liberec nedal gól ani za sedm hodin a rozhodčí nás poslali na dvě minuty do tří za nefaul Nouzy a teč o boleslavskou hokejku, když domácí nahazovali pásmo a puk skončil mimo. To mám v sobě pořád.

Proto jsem se vás chtěl zeptat, zda jste měl podobné obavy i v letošní baráži.
Ani ne, protože jsem věděl, že mužstvo je natolik silné, že takové věci se nám už nestanou. Hlavně jsem viděl obrovský rozdíl v projevu ve venkovních zápasech. Loni jsme v podstatě jen protečovávali puky na červené čáře, ale letos jsme dokázali diktovat tempo i venku.

Z minulosti za sebou máte čtyřletou extraligovou zkušenost. Budete teď prozíravější?
Určitě. Paradoxně musím říct, že jsem se divil Chomutovu, když viděl, co jsme čtyři roky dělali za chybu. Nakoupili jsme staré hráče a s nimi jsme vždycky byli poslední. Když se pak Chomutov dostal do extraligy, opakoval tu stejnou chybu. V uvozovkách kupoval jména, ale s vysokým věkem.

Z vaší strany to teď bude jiné?
Myslím, že už v této sezoně jsme to dělali jinak. Když jsme kupovali hráče, byli to mladí kluci. Vezměte si třeba Jarůška nebo Musila. Cestu vidím v tom, že si necháme dva až čtyři starší hráče a kolem nich výrazně omladíme tým.

Takže před extraligou plánujete zásadnější řez kádrem?
Na středeční ráno máme naplánovanou první poradu, ale je to otázka hlavně na sportovního manažera.

Mladoboleslavští hokejisté slaví gól.

Mladoboleslavští hokejisté slaví gól.

I tak se zeptám na jedno jméno. Jaroslav Bednář.
(rozesměje se) Asi mi to nebudete věřit, ale my jsme se o změnách fakt ještě nebavili. Ale připouštím, že jméno je to zajímavé. Musím přiznat, že to léto, kdy Jarda nešel do Švýcarska, jsme na něm s Cyrdou Sukem (marketingový manažer klubu) usilovně pracovali. Dokonce jsme ho měli jednou na golfu a lanařili jsme ho, ale pak mu přišla nabídka, které nešlo konkurovat.

Když se kapitán David Výborný po zranění zapojil do čtvrtfinálové série proti Benátkám, tvrdil, že mu hokej ani moc nechyběl a neví, co bude po sezoně. Dokážete ho přemluvit?
Věřím tomu, že David ještě bude hrát. Zrovna tak Brošák (Michal Broš). U obou bychom byli moc rádi, kdyby pokračovali.

A trenéři?
Sice jim končí smlouvy, ale když jsme sem přivedli Frantu Výborného, dohoda byla taková, že zůstane, dokud ho to bude bavit. Tím, že s týmem postoupil a bydlí kousek odtud, určitě zůstane. Co se týká Mariana Jelínka, předpokládám, že také bude zájem.

Dokážete už vyčíslit, kolik peněz vás stál postup?
Stál přesně tolik, kolik se všude uvádí. Rozpočet na sezonu byl 70 milionů.

Bude se výrazně zvyšovat?
Předpokládám, že ano. Dostaneme příspěvek od BPA, což je sedm milionů. A ve smlouvě se Škodovkou máme zakotvené navýšení pro extraligu. S oblibou říkám, že aniž bychom museli zvednout telefon, budeme mít o patnáct milionů víc. Když budeme aktivní, což chceme být, tak věřím, že i o dvacet. Můžeme se dostat na 90 milionů.

Nemůžu se zbavit dojmu, že Mladá Boleslav má z dlouhodobého hlediska spoustu předpokladů, aby extraligu hrála stabilně a kvalitně. Souhlasíte?
Vidím to úplně stejně. Předpoklad, aby Mladá Boleslav byla dobrou hokejovou adresou, je veliký. A obzvlášť v současné hospodářské situaci, kdy spoustě renomovaným klubům, které dříve měly spoustu peněz, teď dochází dech. Musíme být trpěliví, pracovat koncepčně, nemít velké oči, a pak by to tak mohlo být.

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze