Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Plzeň mi přirostla k srdci. O to víc je konec těžší, přiznává Vlasák

Plzeňský útočník Tomáš Vlasák bojuje s brněnským Jakubem Koreisem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

24 2014
Při rozhovoru si dopřál malou "plzeň", při vzpomínkách na uplynulých sedm let se mu pak chvílemi i zaleskly oči. Aby ne, v žádném jiném klubu útočník Tomáš Vlasák ve své kariéře nepůsobil déle. Jenže teď pevné spojení s hokejovou Plzní končí. Tedy přesněji - respektovaný střelec se v modro-bílém dresu už nikdy neobjeví jako hráč. Byť je téměř jisté, že ještě jednu sezonu hodlá přidat. A pak? Pak by se podle dohody s šéfem hokejové Škody Martinem Strakou mohl vrátit do klubu v jiné roli.

"Mám před sebou poslední sezonu, to vím stoprocentně. Pak přijde čas skončit. Ale hokej dělám celý život, miluju ho a teď se mi ještě končit nechce. Myslím, že tomu ještě mám co dát a můžu být prospěšný," prohlásil 39letý Vlasák.

Jak moc bolí, že ta poslední sezona nebude v Plzni?
Od začátku si říkám, že život tohle přináší. Ale v Plzni jsem byl sedm let, přirostla mi k srdci, našel jsem tady druhý domov. Mám tady už víc kamarádů než v Praze. Moc si cením, kolik fanoušků mi napsalo. O to je pro mě ten konec těžší, přál jsem si ukončit kariéru tady.

S PUKEM. Plzeňský Tomáš Vlasák (vpravo) v utkání proti Chomutovu.

S PUKEM. Plzeňský Tomáš Vlasák (vpravo) v utkání proti Chomutovu.

Je znát, že kdyby bylo na vás, zůstanete. Cítíte hořkost, že se vedení Plzně rozhodlo jinak?
To ne. Takhle se rozhodli trenéři a mají na to právo, které já samozřejmě respektuju. Přestože můj názor je trochu jiný.

Vy osobně jste cítil předem, že novou smlouvu už nedostanete?
Bral jsem to tak, že moje situace je padesát na padesát. Ale i tak se na konec nemůžete připravit, zaskočí vás. Je jasné, že ve čtyřiceti nebudu mít takové sezony jako před pěti sedmi lety. Ale pořád si myslím, že tomu ještě mám co dát.

Od šéfa klubu Martina Straky jste dostal nabídku zůstat v klubu v jiné roli. O tom přemýšlíte?
S Martinem jsme na tohle téma měli sezení, ta nabídka tady je. A Martin řekl, že i když se rozhodnu ještě sezonu odehrát jinde, k čemuž se teď přikláním, i za rok se mnou bude počítat a chce, abych byl součástí plzeňského klubu. Za to jsem strašně moc rád, protože i po kariéře chci u hokeje zůstat.

Dokdy chcete mít jasno, kde budete působit? Mluví se o zájmu Slavie či Mladé Boleslavi.
Zatím není nic konkrétního, ale do konce dubna bych rád měl jistotu. Nechávám to na agentovi, sejdeme se na začátku příštího týdne.

Je variantou i odchod do ciziny?
Nechci už tahat nikam rodinu. Proto cizinu sice úplně nevylučuju, ale je to až ta poslední možnost. Děti tady mají zázemí, školu i své kroužky. Tahal jsem je po světě celou kariéru, teď už nechci.

Bydlíte v Praze, takže se nabízí teoretická otázka: Co kdyby se vám, slávistovi, ozvala Sparta?
(smích) Myslím, že ani teoreticky se neozve. Ne, to by vážně nešlo, Sparta určitě ne...

Zato Slavia, kde jste vyrůstal...
Nebránil bych se. Ale Slavia má teď spoustu nevyřešených zásadních otázek do budoucna. Těžko říci, jak se situace vyvine.

Počítáte s tím, že finančně dostanete zřejmě nižší nabídky než v uplynulých letech?
Já jsem připravený vzít nabídku, která mi bude předložená. Tak jsem to měl plánované i v Plzni, ale tady jsme se k tomu ani nedostali. Mám chuť, relativně mi drží zdraví a hokej mám pořád rád. Jsem přesvědčený, že sezonu ještě můžu plnohodnotně odehrát.

Sedm sezon útočníka Tomáše Vlasáka v Plzni řečí statistik

2007/08 (předkolo):
zákl. část 16+14 30 bodů (52)
play-off 2+4 6 bodů (4)

2008/09 (semifinále):
zákl. část 27+31 58 b. (52)
play-off 7+13 20 b. (17)

2009/10 (čtvrtfinále):
zákl. část 19+33 52 b. (51)
play-off 6+3 9 b. (6)

2010/11 (předkolo*):
zákl. část 30+38 68 b. (52)
play-off 1+5 6 b. (4)
* sezona s odpočtem 19 bodů

2011/12 (semifinále):
zákl. část 7+8 15 b. (18)
play-off 1+4 5 b. (10)

2012/13 (titul):
zákl. část 17+35 52 b. (45)
play-off 3+6 9 b. (20)

2013/14 (čtvrtfinále):
zákl. část 10+18 28 b. (47)
play-off 1+0 1 b. (6)

CELKEM 7 sezon:
zákl. část 126+177 303 b. (317)
play-off 21+35 56 b. (69)

Pozn.: čísla v řádcích znamenají postupně počet gólů+asistencí, počet bodů a v závorce počet odehraných zápasů.
zdroj: www.hokej.cz

Už nyní končí řada skvělých hráčů - Straka, Nedvěd, Peterek. Mluvil jste s někým z nich o tom, jaké se s koncem srovnávají?
Zatím ne. Nejvíc jsem v kontaktu s Patýsem (Pavlem Paterou). Jenže zrovna teď mu raději nevolám. Ze situace, která nastala na Kladně, je úplně hotovej. Ale až to opadne, určitě se pořádně pobavíme.

Když se ohlédnete za sedmi roky v Plzni, lze tu dobu charakterizovat v pár větách?
Že jsem tady byl strašně rád a vzpomínky budou jen pozitivní. I během toho angažmá přišly jiné nabídky, ale já nechtěl odcházet. I s vidinou toho, že můžu hrát po boku Martina Straky, který byl naprosto mimořádným hokejistou.

Loňský titul byl i pro vás první v české nejvyšší soutěži. Je to vrchol té pyramidy vzpomínek?
Jednoznačně, to nic nevyváží. Ale vážím si všech těch let. Plzeň předtím balancovala spíš pod hranou play-off. Po návratu Martina jsme ho hráli každý rok, každou sezonu se pohybovali nahoře. To je skvělá vizitka současné Škodovky.

Ale bylo i hůř. Než Martin Straka, tehdy ještě s dalšími dvěma společníky, vstoupil do klubu majetkově, dostala se Plzeň do hluboké finanční krize.
Nikdy není příjemné, když nejsou peníze na výplaty. Tehdy jsem šel za vedením, ať první peníze, které se seženou, pošlou mladým hráčům. Těm, kteří začínají, nemají takovou smlouvu a potřebují vyžít. Zvládlo se to i proto, že tady v té době byla parta vynikajících kluků, kteří to vzali. A na ledě to znát nebylo vůbec, v té sezoně jsme to dotáhli až do semifinále se Slavií.

Bodově se vám nejvíc dařilo v sezoně 2010/11, kdy Plzeň zároveň srazil odpočet 19 bodů. Administrativní chyba přerostla v údajné neoprávněné starty tří hráčů, jasno do kauzy nepřinesly ani právnické posudky, které si protiřečily. Bylo to nejhorší období, které jste v Plzni zažil?
O ty góly a nahrávky postupem let zase až tolik nejde. Stejně vás žene hlavně myšlenka na titul. Psychicky ta doba byla strašná. Dlouhé týdny se to táhlo každý den, stále se o všem psalo. I o mně, protože jsem si k tomu řekl své.

Zlínský brankář Jakub Sedláček vychytal plzeňského útočníka Tomáš Vlasák.

Zlínský brankář Jakub Sedláček vychytal plzeňského útočníka Tomáš Vlasák.

Dodnes cítíte křivdu?
Netroufám si tvrdit, jestli se stalo něco záměrně. Ale jako křivdu tu kauzu rozhodně beru. Jsem si naprosto jistý, že se mohla a měla řešit jiným způsobem než takhle.

Plzeň teď čeká nová éra. Končíte vy, Martin Straka, Jiří Hanzlík a další zkušení borci. Jak silná bude příští sezonu?
Strašně těžká otázka, to teď nedokáže říci nikdo. Může se stát všechno, může to být ještě lepší, stejné i horší. To ukáže až příští sezona.

Má tým mladé hráče, kteří na vaši éru dokáží navázat?
Třeba Míra Indrák nebo Honza Schleiss jsou určitě kluci, kteří mají hokejově nakročeno správným směrem. Ale čeká je dlouhá cesta, záleží jen na nich. A já je určitě budu pečlivě sledovat.

Stejně jako jste byl u vzestupu Jana Kováře? O něm se zpočátku také mluvilo jako o hráči, který může svůj talent zahodit.
To byl jiný případ. Honza je výjimečný hokejista. I přes mladý věk ho považuju za hráče, který by se neztratil ani v té starší generaci, která vyhrávala mistrovství světa i olympiádu. Dokonalým hokejovým myšlením, šikovností. A hlavně si brzy uvědomil, co je hokeji potřeba dát. Teď sklízí ovoce a já mu to moc přeju.

"Co kdyby se ozvala Sparta? Ne, ta určitě neozve. To by nešlo."

Tomáš Vlasák, hokejový útočník

Schází tenhle přístup současným mladým hráčům ze všeho nejvíc?
Nechci házet všechny do jednoho pytle. Ale ve větším procentu tomu tak je. Vidím to i u malého, když s ním chodím na tréninky v pražských Letňanech.

Jste na syna přísný?
No, nejsem. Nemám to v sobě jako můj táta. Dřel mě odmalička, byl na mě přísný a kritický. Kolikrát jsem před klukama brečel, když mě seřval před celou šatnou. Ale zpětně jsem mu dával za pravdu. Malýmu je devět, řeknu mu své, ale snažím se, aby to bylo přirozené. Zatím dělá hokej poctivě a baví ho, což je nejdůležitější.

Když se posuneme o rok dál, co byste chtěl dělat? Láká vás nejvíc trenéřina, sportovní management?
Bavit mě bude všechno, co souvisí s hokejem. I s trenéřinou chci brzy začít.

Za Plzeň jste hrál sedm let. Které hráče z té éry byste si vybral do jedné řady?
(úsměv) Ty jo... Zkusím to. Martin Straka je jasný. Na pravém křídle Guli (Milan Gulaš), myslím, že jsme pohromadě hráli možná nejhezčí hokej, co jsem v Plzni zažil. Do obrany Jirka Hanzlík, a když to vezmu srdcem, tak Bóža Modrý. Gólman? Přece Mazy (Marek Mazanec), vždyť nám vychytal titul.

Autor:
Bodování

20

Dominik Kubalík

Plzeň

19

Tomáš Mertl

Plzeň

18

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

8

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Najdete na iDNES.czmobilní verze