Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme, aby město Budějovice spoluvlastnilo nový klub, říká Blažek

Bývalý českobudějovický generální manažer Zdeněk Blažek (uprostřed) | foto: www.hokejcb.cz

4 2013
Bývalý generální manažer českobudějovických hokejistů Zdeněk Blažek říká, že licenci na první ligu mohou České Budějovice zřejmě získat jen od Hradce Králové. Také tvrdí, že podnikatelsky se rozhodnutí Mountfieldu odejít z jihu Čech dá pochopit.

Jak to bude s hokejem v Českých Budějovicích? To je na jihu Čech nejčastější otázka sportovní veřejnosti. Odpověď zatím není jednoznačná, ale jisté je, že po odstoupení Jaroslava Davida z jednání o získání licence se fanoušci mohou upínat již jen na občanské sdružení HC České Budějovice, které vede z pozice prezidenta Zdeněk Blažek.

Pane Blažku, jak to tedy bude se seniorským hokejem v Českých Budějovicích?
Na jednání, kterého se zúčastnilo město, pan David, fanoušci a občanské sdružení (HC České Budějovice), byl předložen projekt, jak by to mělo se seniorským hokejem pro novou sezonu vypadat. Model vycházel z toho, že licenci koupí občanské sdružení. Poté měl vzniknout nový subjekt, který by řešil seniory. Pravděpodobně by šlo o společnost s ručením omezeným, ve které by byly tři strany – občanské sdružení, město a soukromé osoby. Do této strany jsem počítal s panem Davidem, se kterým jsem dříve jednal. Uplynulý pátek proběhlo další jednání o možném sehnání licence pro první ligu. Pan David řekl, že je v jednání s Mostem. Já jsem za občanské sdružení jmenoval možnost odkoupení licence od Hradce Králové. Ptal jsem se, jestli to nevadí, a žádná strana proti tomu nic neměla. Na jednání jsme se tedy informovali o možnostech licence.

Varianta Jaroslava Davida s Mostem je však už pryč. Jak vypadají jednání s Hradcem Králové?
Kontakt s Hradcem je takový, že licenci by mohli prodat, ale fyzicky bychom ji měli až koncem měsíce července. Jde o to, že Hradec Králové se nechce zbavit licence pro první ligu do té doby, než bude mít definitivně tu extraligovou. O licenci v Mostě se vyjádřil pan David, a to tak, že spolu s dalšími šesti hráči z NHL (Aleš Kotalík, Roman Turek, Václav Prospal, Milan Michálek, Martin Hanzal a Jiří Novotný – pozn. autora) by vytvořili subjekt, který by se staral o seniorský hokej v příští sezoně. Na to jsem argumentoval, že to je model, který tady již byl a který se občanskému sdružení nelíbí. Vlastně by to vlastnil soukromý subjekt, který by mohl po nějaké době z Českých Budějovic opět odejít. Proto jsme navrhovali náš model, kde jasně bude licence pořád ve městě.

Můžete procentuálně vyjádřit šanci, že seniorský hokej v Českých Budějovicích bude?
Popravdě nevím, jak jednání budou dále pokračovat, když pan David se na projektu nebude dále podílet. Nejspíš se ale zaměříme jako občanské sdružení na získání licence z Hradce Králové. Pokud to dopadne dobře, tak letošní sezona bude zachráněna a hokej se tu hrát bude.

Přešel by do Budějovic s koupí licencí i kádr klubu Královští lvi?
To je otázka. Předpokládám, že hráči NHL, kteří mají zájem o budějovický hokej, se budou chtít sejít, a vše probereme. Samozřejmě tam musí zaznít i otázka kádru.

Aleš Kotalík do Hradce Králové nechce a raději zůstane hrát v Českých Budějovicích první ligu. Může se stát něco podobného i u dalších hráčů HC Mountfield?
Takové signály nemám. Aleš měl výhodu v tom, že neměl podepsanou smlouvu. Ostatní hráči mají platné smlouvy, takže do Hradce musí.

Přemýšlel jste o trenérech a realizačním týmu?
Zatím ne. Dokud nebudeme mít licenci, tak je to předčasné. Předpokládám ale, že tu jsou schopní lidé. Kromě trenéra Draisaitla by sportovní management klubu měl zůstat v Českých Budějovicích.

Mohou se fanoušci v případě nově vzniklého subjektu těšit na název Motor?
To jsme zatím také neřešili. Pravděpodobně by to muselo být v součinnosti s místní firmou.

Po vyhrocení situace jste rezignoval na svůj post v HC Mountfield. Byl to takto zpětně podle vás správný krok?
Když se na to podívám podnikatelsky, tak se rozhodnutí Mountfieldu dá pochopit. Pokud se na to podívám jako Budějičák, tak je to nezkousnutelné. A to byl důvod, proč jsem rezignoval na předsedu představenstva i manažera. Extraliga do Budějovic patří.

Pokud tu seniorský hokej nebude, tak je to velká smůla i pro juniory, kteří nebudou mít kde pokračovat, že?
Bylo by to velmi smutné. Proto se snažíme v pokračování seniorského hokeje. I když nepůjde o nejvyšší soutěž, tak alespoň první ligu tady chceme mít. Když tu nebude návaznost, tak ztrácí smysl veškerá výchova mládeže.

Jak to vypadá s finančními prostředky pro první ligu?
Domnívám se, že finance na první ligu by v Budějovicích být měly. Prvoligový tým má asi čtvrtinové náklady oproti extraligovému.

Máte už rozjednaného hlavního partnera pro první ligu?
Ne. Předpokládám, že menší subjekty, které mají zájem o českobudějovický hokej, by se na podpoře dostatečně podílely.

Jak bude po aféře probíhat případná spolupráce s Budějovickým Budvarem?
Vycházím z vyjádření pana ředitele Bočka. Poté, co Mountfield odešel, ve svých prohlášeních deklaroval, že pokud bude v Českých Budějovicích hokej, tak ho Budvar podpoří. Myslím, že Budvar k budějovickému hokeji dlouhodobě patří, a bude tomu tak i nadále.

A co podpora radnice?
Na osobním jednání bylo řečeno, že radnice má zájem, aby tady seniorský hokej na nějaké úrovni byl. Radnice se ale nechce přímo podílet na financování seniorského hokeje.

Podpora by tedy byla například formou pronajímání stadionu?
To je jedna z možností, kterou by radnice na začátek mohla pomoci. Že by ale aktivně do klubu vstoupila a pomohla finančně, to jasně zaznělo, že ne.

Mluvilo se i o EBEL lize. Tato varianta je pasé?
Pro nadcházející sezonu určitě. Času je málo a je nestihnutelné se na EBEL připravit.Bodování

61

Milan Gulaš

Plzeň

56

Tomáš Mertl

Plzeň

53

Martin Růžička 27

Třinec

Góly

29

Tomáš Mertl

Plzeň

28

Martin Růžička 27

Třinec

23

Milan Gulaš

Plzeň

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 49 27 6 9 7 164:113 102
2. Hr. Králové 49 25 7 7 10 139:92 96
3. Třinec 49 24 6 6 13 137:110 90
4. Vítkovice 49 25 3 5 16 149:113 86
5. Kometa 49 22 6 8 13 138:109 86
6. Zlín 49 17 8 4 20 112:132 71
7. Pardubice 49 18 5 6 20 119:133 70
8. Olomouc 48 15 8 7 18 115:126 68
9. Liberec 48 15 9 3 21 120:133 66
10. Sparta 48 16 5 6 21 127:139 64
11. Chomutov 49 12 9 9 19 123:146 63
12. Ml. Boleslav 49 15 5 7 22 110:127 62
13. Jihlava 48 10 7 7 24 97:131 51
14. Litvínov 49 10 6 6 27 115:161 48

Najdete na iDNES.czmobilní verze