Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

On-line reportáž

Vzpomínková akce na Staroměstském náměstí v Praze
 • ZÁDUŠNÍ MŠE. V Týnském chrámu se sloužila zádušní mše za tragicky zesnulé

  ZÁDUŠNÍ MŠE. V Týnském chrámu se sloužila zádušní mše za tragicky zesnulé hokejisty Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka. / Autor: Petr Topič pro iDNES.cz

16:00
V Týnském chrámu začala zádušní mše za tragicky zesnulé hokejisty. Na Staroměstském náměstí zůstalo už jen pár stovek lidí. Někteří hráči se za své kolegy šli na mši svatou pomodlit. Smutná on-line reportáž z pietního aktu končí.
15:40
Tisíce lidí se pomalu rozcházejí do postranních uliček pražského Starého města. Hokejoví fanoušci, ale nejen ti společně uctili památku tragicky zesnulých hráčů. Významné osobnosti českého hokeje ještě postávají ve stanu vedle pódia, někteří z nich se chystají také na mši svatou do Týnského chrámu. Mše bude sloužena za Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka.
15:30
Půlhodinové rozloučení s nešťastně zesnulými hokejisty Karlem Rachůnkem, Janem Markem a Josefem Vašíčkem skončilo. K velkým černobílým fotografiím českých reprezentantů stále nosí květiny hráči, trenéři a funkcinoáři.
Na mši do Týnského chrámu může přijít také veřejnost.
15:23
Na památku tragicky zesnulých hokejistů se rozezněly zvony Týnského chrámu, kde také od 16 hodin proběhne zádušní mše, kterou bude sloužit Tomáš Holub.
"Svěřuji Rachůnka, Marka a Vašíčka do Božích rukou," řekl Duka. Otčenáš se s ním pomodlili také fanoušci.
"Přišel jsem, abych zvěstoval naději. Přišel jsem, abych vám i příbuzným obětí řekl, že naděje umírá poslední," říkal Duka. Arcibiskup také připomněl, že rovněž Ježíš Kristus zemřel podobně mladý. Pak předčítal z Bible.
Proslov na pódiu teď má pražský arcibiskup Dominik Duka.
15:15
"Tisíckrát zaznělo, že je těžké najít slova po středě, kdy se stala tato tragédie. Dovolte mi, abych klukům poděkoval za to, jak skvělí a nenehraditelní hráči, lidé i kamarádi byli. Děkuji jim za to, jak dokázali šířit po světě slávu českého hokeje. Takoví jsme je měli ve svých srdcích a takoví navždy zůstanou. Hoši, děkujeme vám. Čest vaší památce!" říkal Král s černými slunečními brýlemi na očích. Zároveň vyjádřil upřímnou soustrast pozůstalým rodinám jaroslavlské tragédie.
"Je těžké mluvit, když slova nemohou vyjádřit to, co cítíme při loučení s těmito vynikajícími sportovci a vynikajícími lidmi," vysvětlil Záruba a předal slovo prezidentovi českého hokejového svazu Tomáši Královi.
Diváci uznale tleskají, zároveň jsou spořádaní a jsou potichu. "Málokdo z hokejového prostředí se setkal s tak hodným klukem, jakým byl Josef Vašíček. Skromný hokejista, který osobní úspěch podřidil týmu. Hráč, který toho hodně dokázal v zámoří, ale srdcem zůstal tam, odkud vzešel. To je vlastnost společná pro všechny tři," uvedl Záruba se slzami v očích poslední medailon tragicky zesnulého hokejisty.
"Hráč, který uměl ránu přijmout i rozdat. Všem nám to převedl při poslední akci, na mistrovství světa na Slovensku. Chytrý kluk, který toho moc nenamluvil, ale mnoho vykonal. Takový byl Karel Rachůnek." Teď běží sestřih nejzářivějších momentů oblíbeného obránce.
Populární komentátor přidal osobní vzpomínky na Jana Marka. "Byl to hlavně dobrý kamarád," hlesl. A na obrazovce běží medailonek šikovného a skromného útočníka.
Záruba připomíná, že čísla dresů tří českých hráčů zůstanou navždy vyřazena reprezentace. Čtyřku Karla Rachůnka, ani číslo 15 Jana Marka a 63 Josefa Vašíčka nikdo v národním týmu neoblékne.
Všichni drží minutu ticha.
"Scházíme se tu, abychom dnes zcela výjimečně bez skadování a bez potlesku uctili památku tragicky zesnulých Jana Marka, Karla Rachůnka a Josefa Vašíčka," říká zlomeným hlasem do mikrofonu Záruba.
 • OSOBNOSTI NA NÁMĚSTÍ. Památku zesnulých hokejistů uctili také Jaromír Jágr,

  OSOBNOSTI V ČERNÉM. Památku zesnulých hokejistů uctili také Jaromír Jágr, Jiří Šlégr, Martin Straka, Petr Bříza a Petr Ton. / Autor: Petr Topič pro iDNES.cz

15:00
Jsou tři hodiny odpoledne, na Staroměstské radnici se rozezvonily zvony. Na velkoplošné obrazovce se pouštěli medialonky hráčů. Komentátor Robert Záruba celý v černém zahájil pietní akt.
Hokejisté teď na pódiu pokládají k fotografiím zesnulých kolegů Rachůnka, Marka a Vašíčka věnce. Diváci tleskají.
14:55
Na závěr medailonku z mistrovství světa z obrazovky zazněly hlasy Jana Marka. Celé náměstí je úplně ticho. Mezitím přicházejí do zákulisí hvězdy českého hokeje - Jaromír Jágr, Dominik Hašek, Martin Ručinský a další... Patrik Eliáš kvůli rozloučení se svými kamarády dokonce odložil odlet do Spojených států.
14:45
Vedle pódia je stan, kam v černém přicházejí osobnosti českého hokeje. Jsou tu současný i bývalý reprezentační trenér - Alois Hadamczik i Vladimír Růzička. Přišli také Martin Straka nebo František Černík. Údajně už dorazil i hvězdný útočník Jaromír Jágr.
14:30
Do začátku pietního aktu zbývá půl hodina. Staroměstské náměstí se pomalu plní. Už to nejsou stovky, ale je tu pár tisíc lidí, kteří se chtějí rozloučit se zemřelými hokejisty. Při čekání na začátek akce jedna dívka zkolabovala, ovšem už zase nabyla vědomí. Postarali se o ní lékaři. Mladá žena nebyla sama, na náměstí je vyhrazený speciální stan, který slouží pro ošetřování lidí. Zatím jeho služby využilo zhruba deset osob. Organizátoři doporučují hodně pít.
 • PIETNÍ MÍSTO. Lidé se na Staroměstském náměstí shromáždili kolem svíček, které

  PIETNÍ MÍSTO. Lidé se na Staroměstském náměstí shromáždili kolem svíček, které sem spontánně nosili už od chvíle, kdy se o tragické nehodě hokejistů dozvěděli. / Autor: Petr Topič pro iDNES.cz

Památku tragicky zesnulých hráčů uctili také čeští daviscupoví reprezentanti. Tenisté před odletem do Bukurešti si na tiskové konferenci oblékli dresy hokejového národního týmu. "Alespoň takhle na dálku chceme dát najevo, že na kluky myslíme. Vzdáváme jim hold a rodinám vyjadřujeme upřímnou soustrast. Prožívají těžké období," řekl Radek Štěpánek.
14:00
Na náměstí právě přivezli velkou obrazovku. V tuto chvíli na ní pouští sestřihy z mistrovství světa v Německu. A další fanoušci přicházejí, je jich tu přibližně tisíc.
 • PŘED PIETOU. Na Staroměstském náměstí se začali shromažďovat lidé dlouho před

  ROZLOUČENÍ S HOKEJISTY. Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček tragicky zahynuli při havárii letadla, když cestovali do Minsku k zápasu KHL. V Praze na Staroměstském náměstí proběhla pietní akce, během které se s nimi fanoušci mohli naposled rozloučit. / Autor: Petr Topič pro iDNES.cz

Jak to na náměstí vypadá? Směrem k Týnskému chrámu stojí pódium, které pořadatelé připravovali od pátku. Na něm jsou tři velké fotografie zesnulých hokejistů na černém pozadí, u nich také jejich dresy. Přímo k pódiu se nesmí, fanoušci zatím stojí opodál u zábradlí. Jsou jich tu přibližně tři až čtyři stovky.
13:30
Je půl druhé odpoledne, do začátku oficiálního programu zbývá ještě hodně času, přesto už první fanoušci na náměstí přicházejí. Ač je venku pořádně horko - kolem 26 stupňů, tak mají na sobě hokejové dresy nebo kolem krku hokejové šály.
Proč právě Staroměstské náměstí? "Chtěli jsme, aby to bylo co nejdůstojnější," říká šéf českého hokeje Tomáš Král. Právě tady se slavily zlaté triumfu na mistrovství světa, sem vezl autobus hráče rovnou z letiště, tady na ně čekali fanoušci. Původní plány svazu počítaly, že se na náměstí vystaví také rakve s českými hokejisty, ale po velké vlně kritiky se od záměru ustoupilo. "Když jsme mluvili o tom, že bychom to udělali i s převozem rakví, kontaktovali jsme pochopitelně rodiny," vysvětlil Král.
Dnes - v neděli 11. září 2011 - se koná oficiální rozloučení s českými hvězdami, začíná v 15.00 na Staroměstském náměstí v Praze. Celý pietní akt můžete sledovat na iDNES.cz.
Mezitím pokračuje vyšetřování příčin tragické nehody. Analýzy černých skříněk letounu říkají, že tragédii způsobil nedostatečný tah motorů, který zavinila technická závada, nebo chyba pilota. Naopak analýzy vyloučily jako příčinu špatnou kvalitu paliva, což se až dosud zdálo jako nejpravděpodobnější. V pořádku bylo také nastavení stabilizátoru letu, vztlakové klapky byly nastaveny do vzletové polohy. I tyto teorie tedy odborníci už vylučují, stejně jako že do motoru mohl vletět pták.
 • Armádní letoun CASA přivezl z Ruska ostatky tragicky zesnulých hokejistů Karla

  Armádní letoun CASA přivezl z Ruska ostatky tragicky zesnulých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka do Česka. / Autor: Radek CihlaMAFRA

Ještě předtím - v sobotu ve dvě hodiny ráno českého času - přistál na vojenském letišti v Praze - Kbelích armádní letoun C-295 CASA. Do Česka přivezl ostatky tragicky zesnulých hokejistů Karla Rachůnka, Jana Marka a Josefa Vašíčka. Těla hráčů hned putovala k pozůstalým.
Už v sobotu ráno se s tragicky zesnulými hokejisty loučili v Jaroslavli. Modré tribuny moderní haly byly sice prázdné, ale po modrém koberci na hrací ploše proudily špalírem, který tu vytvořili vojáci, davy lidí. Hokejisté, trenéři, funkcinoáři i fanoušci nosili do ledového paláce květiny. Jako první položili věnce k rakvím s ostatky hráčů pozůstalí. Přišli také René Fasel, prezident Mezinárodní hokejové federace, prezident Ruské hokejové federace Vladislav Treťjak, šéf KHL Alexandr Medveděv nebo sovětská legenda Vjačeslav Fetisov. Se slzami v očích pokládal květiny k fotkám svých kamarádu český útočník Zbyněk Irgl.
 • Růže , kterou do Volhy vhodila žena hokejisty Alexandra Vjuchina (8. září 2011)

  Růže , kterou do Volhy vhodila žena hokejisty Alexandra Vjuchina (8. září 2011) / Autor: Reuters

První dny po havárii přinesly také řadu příběhů, od smutných po téměř zázračné. Mezi nejpůsobivější patří příběh hokejisty, který přežil havárii. Alexander Galimov byl sice popálený na devadesáti procentech těla, přesto dokázal po vlastních dojít až k záchranářům. Český hokejista Zbyněk Irgl se před rokem zlobil na vedení Jaroslavle, že mu nečekaně zrušilo platnou smlouvu. Teď se za to může pomodlit, díky tomu je naživu. "V tomhle směru to bylo štěstí, ale teď spíš myslím na ty, kteří to odnesli," řekl někdejší reprezentant.
Už jsou to čtyři dny, co se do světa rozlétla přesmutná zpráva. Ve středu 7. září kolem třetí hodiny odpoledne se v Rusku zřítilo letadlo, jež vezlo hokejisty k úvodnímu zápasu nového ročníku KHL. Ze 45 lidí na palubě přežili jen dva. Mezi oběťmi jsou i čeští reprezentanti, mistři světa Karel Rachůnek, Jan Marek a Josef Vašíček, ale také slovenská hvězda Pavol Demitra. Letoun na dráze jen poskočil, ujel dalších několik desítek metrů, pak už opustil ranvej a pokusil se od země odlepit z pole. Povedlo se to jen na krátkou dobu, zřítil se k zemi, kde se rozlomil. Polovina zůstala na suchu a polovina v řece Volha. Zbyly z něj trosky.

Diskuse

cajlipton: trapna ses akorat tak ty Jouzi (15:45)

brezinka1: kolik je tam lidí, jouzi? (15:35)

jouzi: Další potlesk a ticho. o.O (15:33)

jouzi: Dlooooouhý potlesk... (15:31)

zabijack: ted je na řade volejbal - slovensko nemecko (15:30)

jouzi: No, vzhledem k tomu, že už tak je to trapný, možná by to bylo lepší. Navíc od čtyř je zádušní mše, tak by to asi mělo do tý doby skončit... (15:29)

Otec Spamu: To už bylo vše? (15:28)

strasakvzeeeli: Jo spletl jsem se. (15:25)

Misel1: @jouzi: nz :) (15:25)

jouzi: oprava: vygooglila =:) (15:25)

jouzi: jj, film Profesionál s Belmondem, už jsem to vyfotila, i když jsem původně šla taky po Chobotnici. Díky. =:) (15:24)

Misel1: @Jouzi: Film Profesional s Belmondem (15:22)

phaneuf: nesnasim tyhle zvasty fararu (15:22)

strasakvzeeeli: seriál chobotnice ta písnička u Marka (15:22)

Makovec8: ennio morricone pisnicka (15:20)

jouzi: Neusnu, dokud to nenajdu... (15:18)

brezinka1: to se mi taky stává, Jouzi (15:17)

jouzi: hm, tak teď mám dilema. U medajlonu Honzy Marka hrála hudba, u který si nemůžu vzpomenout, kde jsem ji slyšela... =:( (15:15)

*spartan1: hospoda2345678: nejsi delegován k hodnocení těchto aspektů, tudíž zamítnuto:-P (15:15)

René, já a Rudolf: A Michal David přijde? (15:14)

bar12345: kdo to zase komentuje, to je vyraz : Hokejisté teď na pódiu pokládají k fotografiím zesnulých kolegů Rachůnka, Marka a Vašíčka věnce. Diváci tleskají. (15:13)

René, já a Rudolf: hmm...už to začali fotit zezdola, aby to vypadalo aspon na sto ticic lidi ;o) (15:13)

*spartan1: já tyhle masový akce moc nemusím - si to stejně i tak dostatečně "užiju" v pátek na hokeji:-/ (15:13)

superluky: všechno souvisí se vším. (15:12)

zaba123: co sem cpeč ameriku (15:11)

superluky: Kde na jednu oběť z letadla připadá 100 obětí v USA a na 1 českou obět cca 1000 obětí v USA (15:06)

superluky: Nevim jestli je nejvhodnější tuto pietu dělat 11.zárí takřka na minutu přesně od nárazu do budovy WTC (15:06)

jouzi: @eQuido: Já nic, jen konstatuju. Nedá se dělat nic, prostě blbec blbcem zůstane. (15:03)

eQuido: @jouzi: pak už jen zbývá, aby podle toho starého vtipu vstali, když začne hrát hudba, a vyzvali vdovu k tanci (15:03)

eQuido: @jouzi: je. Ale co máš dělat, když to ti lidi nepochopí a "přejou soustrast". Tím vlastně říkají, že jim přejí úmrtí blízkého člověka (15:02)Najdete na iDNES.cz