Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rozřízli mu kost, aby mohl hrát

26 2003
Detroit, Praha - Aby mohl dál hrát hokej, nechal si kanadský centr Steve Yzerman rozříznout holenní kost a mezi oddělené části vklínit implantát od nejmenovaného dárce. Lékaři mu dávali sotva padesátiprocentní naději na prodloužení výjimečné kariéry v NHL. Nepříliš urostlý centr týmu Detroit Red Wings má ale duši bojovníka, a tak se po bolestivém martyriu vrátil. V pondělí po osmi měsících nastoupil k zápasu a pomohl Detroitu k vítězství nad Los Angeles 5:4. Fanoušci v pověstném kotli zvaném Joe Louis Arena aplaudovali pokaždé, když se dotkl puku. Už při rozbruslení...

„Pozorovali jsme ty ovace vestoje a nevěděli, jestli máme tleskat i my,“ prohlásil na tiskové konferenci Andy Murray, kouč soupeřů z Los Angeles. „Každý ho tak moc ctí. Taky bych zatleskal, ale asi by to nevypadalo právě nejlíp.“ Se zdevastovaným pravým kolenem Yzerman protrpěl loni olympiádu i Stanley Cup. V obou případech vyhrál. Však ho komentátoři z legrace označili za nejlepšího jednonohého hokejistu.
 
Zákrok zvaný osteotomie často podstupují chřadnoucí starší pacienti, aby ještě mohli chodit. Yzermanův případ si žádal zvláštní přístup. „Lékaři chtěli zajistit, aby si Steve mohl hrát s dětmi a pohodlně žít. O hokeji by u jiných lidí vůbec nebyla řeč,“ řekl Yzermanův agent Larry Kelly při návštěvě v Praze. Už krátce po srpnové operaci hokejista připustil, že se ke své profesi už nemusí dostat. Ovšem neopustil jej smysl pro humor. V rozhovoru pro list Detroit News prohlásil, že dárcem onoho kostního štěpu, který má v noze, je slavný závodní kůň „Affirmed“.

V posilovně a později na ledě obtížně nabíral kondici. Přemáhal bolest a nemohoucnost ochablého těla. Okolo Vánoc to málem vzdal. A přece tento týden načal svou dvacátou sezonu v NHL a už sedmnáctou v roli kapitána Detroitu. Žádal co nejméně fanfár, přesto byl jeho comeback hlavní sportovní zprávou dne v kanadských médiích.

Proti Los Angeles odbruslil něco přes třináct minut a vyhrál devět z patnácti vhazování. Neskočil rovnou mezi hvězdy večera, nicméně drobný tahoun s hlubokýma hnědýma očima se chystá na dubnový začátek play off. V něm by měl vést tým i na ledě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze