Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ručinský i Říha na golfu. Akce vynesla ochrnutému Otevřelovi 100 tisíc

Martin Ručinský na charitativním golfovém turnaji na hřišti u Kunětické Hory. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

17 2015
Před devatenácti lety zůstal Jaroslav Otevřel ležet na ledě po nešťastné srážce s Rusem Karamnovem. „Stalo se to během vteřiny. A už to nešlo vrátit,“ řekl v rozhovoru pro MF DNES. Současní i bývalí hokejisté se ve středu na golfovém hřišti Kunětická Hora zúčastnili dobročinné akce v jeho prospěch.

V jedné skupince se potkali vtipálci Jaroslav Špaček a David Pospíšil. V další bratři Vrbatové, v jiné otec a syn Jelínkové. Do jedné byl nakonec zatažen i hlavní organizátor turnaje Jiří Vykoukal.

„Původně jsem hrát neměl, ale Růča mě přemluvil,“ řekl Vykoukal, jehož přesvědčil Martin Ručinský.

„Mám zapnutý telefon, nevadí?“ omlouval se před startem Vykoukal.

„V klidu, Bačo,“ odvětil pohodář Ručinský.

Pan pořadatel nakonec na přístroji aspoň vypnul zvonění a zkontroloval ho až po devíti jamkách.

Třetí ročník Hokej Charity Golf Cupu přitáhl do svěžím větrem ovívaného areálu pod Kunětickou Horu asi 50 hokejových osobností. Ručinský tu mezi řadou známých potkal i spolubojovníky z litvínovského mistrovského týmu Hübla či Trávníčka.

Nad nepovedenými ránami lamentoval trenér Miloš Říha, kandidát na příštího reprezentačního kouče.

„Jednou dokonce letěla hůl, ale pak jsem začal hrát dobře,“ pravil s úsměvem muž, který kdysi Otevřela poznal ve Zlíně, kde hrál i trénoval. „Jarda byl výborný centr a je to výborný kluk. Je strašně smutné, že se mu taková věc stala.“

Necítil tělo a netušil, že to tak zůstane

Otevřel v utkání finské ligy mezi Pori a Jyväskylä v únoru 1996 smolně zakopl o protivníkovu brusli, poklekl a vzápětí ho nechtěně „zboural“ přijíždějící Vitalij Karamnov. Utrpěl vážné zranění páteře.

„Ležel jsem na ledě a necítil tělo. Bylo to divné. A to jsem netušil, že to tak zůstane napořád,“ vzpomněl si Otevřel v prvním obsáhlejším rozhovoru od svého úrazu.

Fotogalerie

Ochrnul od ramen dolů. Dlouhá rehabilitace mu přinesla jen maličké pokroky. Přesto, jak sám říká, vede na okraji Zlína s manželkou a dcerou takřka spokojený život.

Na golf se nedostavil. Vždycky měl rád svůj klid, ani nyní ho netěší nějaké producírování na veřejnosti.

„Navíc by to pro něj byla hodně náročná cesta,“ řekl Vykoukal.

Nyní šestačtyřicetiletému Otevřelovi samozřejmě udělalo radost, že si na něj hokejisté vzpomněli: „Je super, že kluci takovou akci uspořádají. S řadou z nich jsem hrál, většinu znám. Je paráda, že si zahrají a přispějí na dobrou věc.“

Pod Kunětickou Horou ho zastoupil otec. V závěru vyhlášení vítězů převzal šek na sto tisíc korun.

Výsledky i nejzajímavější situace podniku, který zaštiťovala Česká asociace hokejistů, se poté rozebíraly na klubové terase.

Mimochodem turnaj vyhrál David Havíř před Ručinským a Václavem Eiseltem.

„Jsem rád, že se nás sešlo tolik,“ řekl Vykoukal. „Při pomyšlení na Jardův osud si všichni uvědomujeme, že máme velké štěstí. Jediná vteřina vám může převrátit život naruby.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze