Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rulík: Už jsme dali dohromady širší kádr

14 2004
Karlovy Vary - Málokterý hokejový trenér má v osmatřiceti letech tak nabitý profesní životopis jako Radim Rulík. Současný asistent v Karlových Varech už má zlato z mistrovství světa s reprezentační dvacítkou. Teď se stal asistentem hlavního kouče Ivana Hlinky v seniorské reprezentaci. "Samozřejmě jsem se nad nabídkou moc nerozmýšlel," přiznává Rulík.

Rodák z Ostrova vedl žáky v Karlových Varech, dorost v Sokolově, s hlavním týmem Karlových Varů zůstal výhru od postupu do baráže o extraligu, pak zažil úspěšná léta s extraligovou Plzní, odkud se znovu vrátil do Karlových Varů, se kterými naopak extraligovou příslušnost v baráži uhájil.

Jakou má nabídka od Ivana Hlinky historii?
Ozval se mi ve středu po obědě. Samozřejmě jsem se nad ní moc nerozmýšlel.

To znamená, že šlo o nabídku, která se neodmítá?
Přesně tak.

Když vám před dvěma lety přišla nabídka Ivana Hlinky jít trénovat do ruského Omsku, říkal jste, že jste se radil s Markem Sýkorou, ke kterému jste měl v kariéře vždycky blízko. Nabídku do reprezentačního týmu jste vyřešil rychleji?
Ano. Tohle není takový zásah do rodiny. Nikam neodjíždím, dál tady budu působit a doma nebudu jen během reprezentačních akcí. Je to tentokrát jiná situace.

Nebyl jste při zvažování ovlivněn právě skončeným světovým šampionátem, na kterém Česko nedopadlo dobře? Sám jste asi registroval ten tlak, pod jakým tým byl.
Asi něco podobného už jsem zažil loni v Rusku s Ivanem Hlinkou. Určité situace, které byly tlakem. Snažím se k tomu přistupovat profesionálně, ten tlak k tomu prostě patří, a já si ho tak neberu. Daleko víc mě dokáže psychicky zdrtit, pokud nefunguje sportovní stránka, pokud se týmu nedaří herně. Nad tlakem okolí ale nepřemýšlím, to stejně nepředělám.

Byla nabídka od Ivana Hlinky překvapením?
Byla, i když jsem měl určité signály od lidí, kteří nejsou ti kompetentní, že bych to asi mohl být já... Jestli měli nějaké informace nebo si je vyspekulovali, nevím, ale já si říkal, že je to asi blbost.

Čeká vás hektické období, do 25. května musíte nahlásit jména pro Světový pohár. Kdy na tom začnete pracovat?
Už jsme si nad tím sedli a dali jsme dohromady širší kádr hráčů. Teď zvolí Ivan určitou strategii a hráče zkontaktuje. Uvidíme, také je třeba respektovat rozhodnutí hráčů, i z toho sestava vykrystalizuje.

Dá se prozradit, jaká část v tom širším kádru je z mužstva, které se představilo na mistrovství světa v Praze?
Z Prahy se tam objeví dost hokejistů. Pak jsou tam hráči, kteří nemohli reprezentovat, kteří měli v Americe závazky, protože stále probíhá Stanley Cup.

Objevily se vám v hlavě tipy na hráče, které jste měl v týmu na mistrovství světa dvacítek v roce 2000? To mužstvo s vámi na střídačce vybojovalo titul!
Určitě se tam najdou hráči, které oslovíme.

Jak se díváte na to, že ani ne ve čtyřiceti letech máte trenérsky za sebou to, co málokterý starší kouč?
Připadá mi to trochu jako dětský sen, vyplněný dětský sen.

A měl jste ten sen?
Měl. Vždycky jsem trenéřinu dělal s tím, že bych se jednou chtěl dostat k reprezentaci. Kdybych řekl, že ne, tak bych lhal.

Jak to teď bude vypadat s trénováním v Karlových Varech? Zrovna Světový pohár zabere dost času.
Ještě si nad tím sedneme, ale jsme předběžně domluveni s Pavlem Kněžickým (momentálně trenérem brankářů, pozn. red.), že by Pavlovi Pazourkovi vypomáhal v době, kdy já bych tady nebyl.

Musel vás klub pro reprezentaci uvolnit? Dát nějaké svolení?
Je to slušnost, na druhou stranu musím říct, že to klub vzal vstřícně a za to mu také chci poděkovat. Bez jeho svolení by to bylo těžké a snad by to ani nešlo.

Co těď budete řešit více - výběr hráčů pro Světový pohár nebo třeba příchod brankáře do Karlových Varů, když mají zatím jen jednoho?
V tuhle chvíli jsem víc zaměřený na práci v klubu, protože příprava mužstva na ligu je prioritní. Budu se snažit nic v Karlových Varech nešidit. Ale zároveň chci odvést dobrou práci i pro národní mužstvo, to samozřejmě také.

Jako trenér nemáte zkušenost se zámořskou NHL, odkud budete čerpat hráče. Jak tu soutěž sledujete?
Mám satelitní kanál, tu soutěž sleduji. Zrovna dnes večer opakují další zápas finále konferencí. Sleduju ale nejen zápasy, ale i statistická čísla, která si dávám dohromady. Nikdy jsem sice na NHL nebyl, ale tak nějak cítím, že asi chápu, jak to tam dělají.

Jaký měla reprezentační nabídka ohlas doma?
Ve středu to bylo takové neoficiální, tak uvidíme... (smích).

ROK 2002. Hokejoví trenéři Ivan Hlinka (vpravo) s Radimem Rulíkem si připravují na ruzyňském letišti doklady před odletem do Ruska, kde spolu trénovali Omsk.

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze