Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruská armáda nařídila hokejové přesuny

26 2001
Moskva - Ve stínu zájmu ruských médií se náhle ocitl příchod čtyřnásobného mistra světa Pavla Patery do celku ruské ligy Avangard Omsk. Postaral se o to nevšední incident, v němž jednu z hlavních rolí hrálo trio hokejistů, kteří měli patřit k budoucím Paterovým spoluhráčům. K čemu došlo? Do moskevského hotelu Junosť, kde výprava Omsku pobývala před cestou k ligovému utkání do Chabarovska, vtrhli ve čtvrtek večer zástupci CSKA Moskva a milice.

A oháněli se příkazem odvést tři mladíky z týmu Omsku – Alexandra Svitova, Stanislava Čistova a Kirila Kolcova – na jednu z moskevských vojenských posádek.

Trio mladíků, kteří patří do kádru ruské juniorské reprezentace, doposud absolvovalo vojenskou službu v „civilním“ Omsku, podle rozhodnutí vyšší armádní istance se však z nich během okamžiku stávají hráči moskevského CSKA. Tento převratný krok se pochopitelně zástupcům sibiřského klubu příliš nezamlouvá.

Trenér CSKA Viktor Tichonov se nechal slyšet, že by sice omské trio rád ve svém týmu uvítal, ovšem moskevský klub prý nemá v této akci prsty. Vše je prý v réžii Ministerstva obrany.

"Svitov, Čistov a Kolcov jsou vojácí a byli normálně převeleni na jiné místo. To je běžné a došlo k tomu přesně podle litery zákona. Do konce měsíce probereme všechny otázky s vedením Ruské hokejové federace i Omskem. Výsledek jednání by měl umožnit zmíněným mladíkům hrát hokej," poznamenal náčelník CSKA Moskva Michail Mamiašvili.

Prezident Avangardu Anatolij Bardin se pozastavil na formulkou v rozkazu Ministerstva obrany, v níž je převod hráčům zdůvodněn zájmem o jejich další hokejový růst. "To je k smíchu. Jsou to všechno juniorští reprezentanti, v našem klubu mají pevné místo a pohled do ligové tabulky  jasně ukazuje, kde je hokejová kvalita. Jestli u nás nebo v CSKA,“ poznamenal Bardin.

Na 31. října je svoláno pravidelné zasedání výboru Ruské hokejové federace (RHF) na němž se bude jako hlavní bod projednávat právě incident s triem hokejistů Omsku. Vedení Avangardu věří, že jej ostatní kluby nejvyšší soutěže podpoří.

Podle předběžného vyjádření arbitrážní komise RHF nemůže omské trio podle reglementu nejvyšší soutěže obléknout dres CSKA. Mohou hrát pouze za tým, s nímž podepsali platný kontrakt před nástupem vojenské služby.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze