Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruská liga dál láká české hráče

29 2003
Praha - Představte si, že s vypůjčeným autem máte úspěchy v závodech a majitel najednou půjčí spolehlivý vůz zase někomu jinému. S podobnou situací se musí vyrovnat hokejové týmy z Plzně a Třince. Těsně před sezonou získaly na hostování z Pardubic a Litvínova hráče, o jejichž služby kluby vlastnící jejich hráčská práva nestály.

Teď přicházejí o nejproduktivnější hráče, jež během reprezentační přestávky zlákala ruská liga. Přestože několik hokejistů už Rusko opustilo, bude tam působit nejvíc Čechů ze všech evropských soutěží.

Plzeň ztratila kapitána Davida Pospíšila. Útočník byl v týmu na hostování z Pardubic a získal angažmá v Petrohradu.

Třinci ještě včera v Litvínově, odkud přišel na hostování, pomáhal Zdeněk Skořepa. Po úterním posledním zápase letošního roku se má 1. ledna hlásit v ruském Novokuzněcku. Třinec už získal náhradu: útočníka Radima Kucharczyka.

Vítkovice navíc umožnily odchod gólmanovi Jiřímu Trvajovi, který už odchytal tři utkání za Togliatti.

Rusko dál vábí hokejisty vysokými gážemi. Proto vyrazil ve 33 letech poprvé hrát hokej do ciziny útočník David Pospíšil. „Dostal jsem nabídku, která se neodmítá,“ prohlásil. Povolení případného odchodu do Ruska měl dokonce zakotvené ve smlouvě.

Na odchodech hráčů netratí ani české kluby. Zatímco Třinec musel shánět posilu do útoku a v Plzni vybírali nového kapitána, Litvínov na odchodu Skořepy vydělal. Po sezoně by za něj nedostal nic, protože útočníkovi končí smlouva. „Teď dostaneme od Novokuzněcku slušné peníze,“ řekl litvínovský manažer Vladimír Macholda.

Třinec sice mohl trvat na dodržení Skořepova hostování, ale víc by ztratil. Teď s hráčem může aspoň jednat přednostně po skončení sezony. „I pro nás byl odchod Trvaje finančně zajímavý,“ říká vítkovický manažer František Černík.

Konkrétní částky platů i odstupných se tají. Průměrná mzda v ruské Superlize se pohybuje kolem 12 milionů korun ročně, největší esa si vydělají až sedminásobek. „Odstupné bývá kolem sta až dvou set tisíc dolarů. Slyšel jsem i o třech stech,“ říká agent Jaromír Henyš.

Kdo odchází do Ruska

Zdeněk Skořepa

útočník

do Novokuzněcku odejde na konci roku, nejproduktivnějšího hráče ztrácí Třinec, kde Skořepa hostoval z Litvínova

Jiří Trvaj brankář

už chytá za Ladu Togliatti, za Vítkovice poslední dobou nechytal kvůli zranění, nahradil ho Pinc

David Pospíšil útočník

hostování v Petrohradu. Plzeň, kde hostoval z Pardubic, přišla o kapitána a navíc nejproduktivnějšího hráče

Poznámka: v Rusku v současnosti působí celkem 22 českých hokejistů a 2 trenéři

Autoři:


Najdete na iDNES.czmobilní verze