Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruské hvězdy z NHL nemají německá víza

25 2001
Moskva - Diskriminovaní se cítí být před startem světového šampionátu hokejisté Ruska, kteří se zřejmě kvůli německým zákonům nebudou moci posílit o hráče vyřazené v úvodním kole Stanley Cupu. Pro ruské občany totiž platí vízová povinnost a úřady nesmějí dávat povolení ke vstupu do země až na hranicích. Dotyčný musí mít vše vyřízené ještě před cestou do Německa. Proto se bude muset trenér Boris Michajlov obejít bez hráčů Washingtonu, San Jose a Detroitu, kteří hodlali na šampionát přiletět rovnou ze zámoří.

Jak uvedl předseda ruského svazu Alexander Stěblin, německá strana poslala oficiální dopis, v němž upozorňuje na svůj vízový režim. "Můžeme se samozřejmě pokusit ještě s nimi jednat, ale určitě nezmění své zákony a dále nebudou dávat víza na letišti," řekl Stěblin.

Smutná je to zpráva zejména pro trenéra Borise Michajlova, který mohl svůj rozšířit o několik kvalitních hráčů z NHL. Zájem startovat na MS měli Alexej Koroljuk (San Jose), Sergej Fjodorov (Detroit), Andrej Nikolišin a Sergej Gončar (oba Washington). "Jeden z hráčů mi volal a ptal se, jestli bychom ho brali do týmu. Řekl jsem mu, ať přiletí. Koupil si tedy letenku a pak přišla taková zpráva," kroutí hlavou Michajlov.

Možná jediným hokejistou vyřazeným z 1. kola Stanley Cupu, který sbornou posílí, tak bude Alexej Jašin z Ottawy. Ten přiletěl do Moskvy už včera a do pátku, kdy ruský tým odlétá do Německa, si víza ještě stihne zajistit.

Podle posledních informací by se měl stejnou cestou vydat také Koroljuk i za cenu toho, že nestihne úvodní zápasy šampionátu. Naopak Gončar s příletem váhá. Jak sdělil telefonicky trenéru Michajlovovi, stále se vzpamatovává z osudné chyby, která vyřadila jeho tým ze Stanley Cupu. Pokud by se nakonec rozhodl posílit sbornou, musí si víza vyřídit na německé ambasádě ve Washingtonu.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze