Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bitva hokejových mladíků o pozice i pohodu. Češi chtějí s Ruskem uspět

Čeští hokejisté do 18 let na mistrovství světa na Slovensku. | foto: IIHF

18 2017
Spišská Nová Ves (od našeho zpravodaje) - České hokejisty čeká na světovém šampionátu do 18 let závěrečné vystoupení v základní skupině, od 19:30 hrají s výběrem Ruska. Svěřenci kouče Václava Varadi touží odčinit dvě porážky za sebou. „Prohrát potřetí v řadě? To určitě nechceme," říká útočník Filip Chytil. Výhra nad sbornou by mohla mít nejen psychologický význam.

Češi totiž mohou za příznivé shody okolností stále skončit na druhém místě ve spišské skupině B a vyhnout se papírovým favoritům z Finska a Kanady, tedy prvním dvěma reprezentacím z popradského áčka.

Potřebovali by ovšem vítězství nad Rusy o dva góly a zároveň odpolední americký triumf v souboji se Švédskem.

„Soupeře si nevybíráme, všechny týmy jsou dobré. Nejen Finové, nebo Kanaďané, ale i Švýcaři a Slováci,“ neupíná se Chytil zbytečně k možnému dobytí druhé příčky, která by rovněž zaručovala, že si čeští hokejisté zahrají čtvrtfinále ve Spišské Nové Vsi a nebudou se muset stěhovat.

Chytilovi a jeho spoluhráčům jde hlavně o potřebnou psychickou vzpruhu. Stejně mluví i Varaďův asistent Patrik Augusta: „Chceme jít do vyřazovacích bojů na vítězné notě.“

Kudy povede cesta

Český tým se chystá na protivníka, se kterým má z této sezony solidní bilanci. „Většinu zápasů jsme vyhráli,“ připomíná Chytil. „Soupeře dobře známe, viděli jsme i tady na turnaji, přípravu na ně máme nachystanou,“ doplňuje Augusta po tréninku.

S kolegy trenéry poté ukázal hráčům akce Rusů na videu, vše si rozebrali. Nečasova parta ví, na co si má dát pozor.

„Mají výborné individuality, kluky, kteří umí rozhodovat zápasy,“ ví Chytil. „Hrají typický ruský hokej, jsou šikovní s pukem a rychle bruslí. Hrají většinou individuálně, " přidává další charakteristiku Augusta.

Zastaví Rusy změny v sestavě?

Složení útočných i obranných dvojic držel Augusta v tajnosti, překvapivě nepotvrdil ani start Jakuba Škarka mezi třemi tyčemi. Ze dvou nemocných beků zatím trénuje jen Jakub Galvas, Daniel Bukač večer k dispozici určitě nebude.

Chytil si přeje, aby on a zbytek českých reprezentantů zlepšili koncovku. „Šance máme, ale spoustu jsme jich nedali. Musíme je proměňovat,“ velí. Coby forvard vidí příčinu dvou porážek za sebou v promarněných příležitostech.

Nepřehlíží ovšem ani fakt, že směrem dozadu předvedli Češi proti Američanům kolaps. „Musíme to v obraně zavřít.“

Konec přátelské atmosféry

V pondělním zápase s USA hnal Varaďovy chlapce kupředu sborový pokřik „Češi, Češi, Češi“, z ochozů se ozvalo i „My chceme gól“. Tentokrát ale možná Češi jednoznačnými favority slovenského publika nebudou.

„Netroufám si odhadovat,“ vyhrne Augusta a tváří se pobaveně. „I na Rusy tu chodí hodně lidí. Asi to bude tak půl napůl,“ dodává pohotově.

Chytil si dosavadní atmosféru ve spišské hale pochvaluje, stejně jako spousta dalších mladých Čechů. Někteří mluví o životním zážitku, jiné zástupy fanoušků na jejich trochu znervózňují.

Vyrovnané síly v hledišti by tak mohly dvakrát za sebou poraženým hráčům paradoxně pomoci. Pomoci si ovšem musí hlavně sami.“Bez toho, abychom dodržovali všechno, co máme, se na této úrovni nedá uspět," ví Chytil.

„Snad uspějeme. Ať nás vítězství popožene dál,“ přeje si.Najdete na iDNES.czmobilní verze