Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusko do šampionátu vstoupilo výhrou

25 2004
Ostrava - Hokejisté Ruska vstoupili do mistrovství světa vítězstvím, v nedělním zápase skupiny C porazili Dánsko 6:2, když v každé třetině vstřelili po dvou gólech. Japonsko sice proti Švédsku vedlo, ale Seveřané velmi rychle utkání otočili a drželi ho pak už pevně v rukou.

Nástup z říše snů viděli při zahájení zápasu mezi Ruskem a Dánskem fanoušci hokejistů severského království. Na časomíře neuběhla ani minuta a finský rozhodčí Henriksson poprvé kontaktoval svého kolegu u televizní obrazovky.

Když na modré čáře napřáhnul ke střele dánský obránce Jesper Damgaard, hala, v níž hráli prim vynikající dánští fanoušci jen zašuměla. Jeho projektil se odrazil od břevna Sokolovovy branky a po odrazu v brankovišti odskočil do rohu kluziště.

Rozhodčí Henriksson sice nechal pokračovat ve hře, ale při prvém přerušení se otevřely dvířka lavice časoměřičů a videorozhodčí měl práci.

Branka nebyla. Dánská hra snů ale pokračovala. Důvod k nadšení diváků však nepramenil z fantastické hry outsiderů turnaje, ale spíše z totálního nezájmu ruských hráčů o hru.

Seveřané se tlačili dopředu a ruští hokejisté vystřelili na jejich branku poprvé až na začátku čtvrté minuty.

Nasazení svěřenců trenéra Tichonova legendu ruského hokeje donutila k výraznější gestikulaci před tvářemi jeho svěřenců a jeho proslov byl znát. Favorité na medailové umístění začali přece jen o poznání svižněji bruslit a jejich zkušenost byla znát.

Na sklonku dvanácté minuty dorazil za Jensenova záda Proškinovu střelu Jašin a druhou branku přidal dvě minuty před koncem Ovečkin. Dánové však mohli srovnat. Druhou střelu na Sokolovou branku vyslali sice až v polovině třinácté minuty, Smidtův pokus však jen rozezvučel břevno Sokolovovy branky. Podruhé.

Branky se dánští příznivci dočkali až na začátku prostředního dějství. Sokolovou neprůstřelnost na turnaji ukončil po pětadvaceti minutách pokusem z vrcholu levého kruhu pro vhazování Kim Staal. Inčtí diváci jásali, avšak jejich oblíbencům rychle docházely síly. Jejich absence byla znatelná na pohybu i nasazení.

Tohoto faktu využili ruští hráči téměř dokonale. Bez výraznějších známek většího nasazení poslali do Jensenovy branky další dva puky a o utkání se zdálo rozhodnuto. Dánové však situaci ještě jednou zdramatizovali. Další střelou z dálky pokořil Sokolova, který dnes rozhodně neměl svůj den, Morten Green.

Častá střelba a číhající hráči v brankovišti se jevily jako optimální varianta pro hru dánského týmu, avšak samotní hokejisté k této situaci příliš často nedošli. Snaha o kombinaci se postupem času utápěla v síti ruské obrany, a docházející síly braly i poslední šance na ovlivnění výsledku utkání.

Nic z toho však nevadilo početným dánským fanouškům, kteří vytvořili – mohutně povzbuzováni ostatními návštěvníky – téměř dvousetmetrového hada, kterým doslova ovinuli ochozy ČEZ Arény.

Rusko - Dánsko 6:2 (2:0, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky:
12. Jašin (Proškin), 19. Baškirov (Antipov), 30. Skugarev (Guskov), 37. Sušinskij (Kalinin), 43. Ovečkin (Sušinskij, Juškevič), 58. Prokopjev (Tverdovskij, Ovečkin) - 26. Staal (F. Nielsen), 38. Green (J. Nielsen). Rozhodčí: Henriksson (Fin.) - Laschowski (Kan.), Kronborg (Nor.). Vyloučení: 6:3. Využití: 2:1. Diváci: 5500.

Rusko: Sokolov - Tverdovskij, Juškevič, Bykov, Proškin, Skopincev, Kalinin, Guskov, Turkovskij - Sušinskij, Prokopjev, Ovečkin - Zelepukin, Kovalčuk, Jašin - Antipov, Bucajev, Baškirov - Skugarev, Morozov. Trenér: Viktor Tichonov. 
Dánsko: J. Jensen (44. Hirsch) - Damgaard, D. Nielsen, D. Jensen, Duus, Andreasen, Schioldan, Johnsen - Monberg, Staal, F. Nielsen - Green, J. Nielsen, Andersen - Smidt, Larsen, True - Christensen, Sundberg, Grey. Trenér: Mikael Lundström.

Švédové se s Japonci zpočátku trápili

Tři přesné střely od modré čáry nasměrovaly hokejisty Švédska do osmifinálové skupiny. Úřadující vicemistři světa porazili ve svém druhém vystoupení ve skupině C
Japonsko 5:1 a se čtyřmi body se již mohou chystat na druhou fázi turnaje.

Japonci se sice ve svém premiérovém vystoupení na letošním šampionátu dostali nečekaně do vedení, když Fujitovu střelu doklepl za Livova záda pohotově Suzuki, ale to bylo z jejich strany prakticky vše, na co se zmohli.

Seveřané brzy vyrovnali a ovládli hru. K povinné výhře je nasměrovaly zejména dvě přesné střely Dicka Tarnströma od modré čáry.

Stejný recept použil na japonského brankáře Fukufujiho i Alfredsson, který sice do Ostravy přiletěl teprve dnes, ale zápas si nenechal ujít. Na hlavní hvězdě Švédska, která do Česka přijela po vyřazení Ottawy v prvním kole Stanleyova poháru, však
bylo vidět, že potřebuje ještě čas na sehrání se spoluhráči.

Seveřané přesto bez větších problémů kontrolovali průběh duelu. Klid na jejich hole přidal 56 vteřin před koncem druhé třetiny po samostatné akci Hedström. Přijatelný výsledek pro hráče ze země vycházejícího slunce pak poopravil až v poslední minutě Alfredsson, který využil chybné rozehrávky soupeřova brankáře a podruhé se zapsal do listiny střelců.

"Dal jsem dva góly, s tím můžu být spokojen. Ale náš výkon jinak určitě nebyl optimální. Podstatné je vítězství, to je pro další vývoj šampionátu na začátku vždycky velice důležité," prohlásil útočník Ottawy Senators, který navzdory náročnému
leteckému přesunu ze zámoří nechtěl úvodní zápas Tre Kronoor vynechat.

"Časový rozdíl je znát, ale lepší je únavu co nejrychleji dostat z těla. Chtěl jsem jít na led, Japonsko je na rozehrání přijatelný soupeř. To, že jsem se střelecky prosadil, nebyl žádný problém," uvedl Alfredsson.

Švédsko - Japonsko 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky a nahrávky:
5. D. Tarnström (Jönsson), 10. D. Tarnström (Hävelid), 29. Alfredsson (Pahlsson), 40. Hedström (Salomonsson), 60. Alfredsson - 4. Suzuki (Fujita). Rozhodčí: Kurmann (Švýc.) - Folka (Brit.), Meszynski (Pol.). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 2200.
Švédsko: Liv - Hävelid, D. Tarnström, D. Tjärnqvist, Bäckman, Hallberg, R. Sundin - Hedström, Pahlsson, Salomonsson - Alfredsson, Jönsson, A. Johansson - Kahnberg, Davidsson, N. Anderssen - M. Tjärnqvist, Sjöström, Hoglund. Trenér: Hardy
Nilsson.
Japonsko: Fukufuji - K. Ito, Mihauči, Mjura, Kobori, Oširo, Takahaši, Kawašima, Suguwara - Suzuki, Fujita, M. Ito - Kobajaši, Iwata, Sakurai - Miwa, Kon, Bright - Saitó, Sato, Yule. Trenér: Mark Mahon.

Dánský gólman Jan Jensen likviduje střelu ruského reprezentanta Alexeje Jašina.

Radost ruských hokejistů.

Ruský trenér Viktor Tichonov.

Dánští fanoušci

Alexej Jašin z Ruska (vlevo) a Dán Nordby Bo Andersen.

Kontroly před halou před zápasem Dánsko - Rusko.

Autor:


Najdete na iDNES.cz



mobilní verze