Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poučení z krizového vývoje? Ruští hokejisté válí a slibují Putinovi

Ruský útočník Alexandr Ovečkin slaví svůj gól. | foto: Reuters

14 2014
Na olympiádě to byl strhující souboj, patrně nejlepší zápas hokejového turnaje. Rusové se s Američany přetlačovali až do nájezdů, duel nutil fanoušky k euforickému skandování i potlesku vestoje. Teď to však byl jiný zápas. A to zápas naprosto jasný. "Jsem šťastný, jak to můj tým zvládl. Předvedli jsme výborný, agresivní hokej," chválil kouč Oleg Znarok, když "sborná" smetla výběr USA 6:1.

Rusové na MS přesvědčivě potvrzují roli favoritů: vyhráli úvodní tři duely proti teoreticky nejsilnějším týmům skupiny - Švýcarsku, Finsku, USA - a navíc to zvládli s impozantním skóre 15:3!

Ideálně tak zahájili "poučení z hokejového krizového vývoje" neboli odplatu za zpackanou domácí olympiádu v Soči. Tam prezident Putin, pro nějž mělo právě tohle zlato nejvyšší hodnotu, nevěřícně sledoval konec ve čtvrtfinále.

Teď je však spokojen. Aspoň soudě podle toho, co následovalo bezprostředně po triumfu nad USA. Do šatny přišel nečekaný vzkaz - právě od hlavy státu. "Poblahopřál týmu k výkonům a zároveň hráče upozornil, že je ještě čeká mnoho důležitých bitev," napsal list Sport Express.

Komu to přijde jako závan starých časů, tento pocit mu zesílí po přečtení odpovědi hráčů. "Vážený pane prezidente! Hokejový tým cítí pozornost a přízeň milionů ruských fanoušků i nejvyšších představitelů země. Jsme rádi, že jsme v současné složité geopolitické situaci mohli potěšit občany Ruské federace výhrou nad silným soupeřem... Zároveň si uvědomujeme, že jsme zatím ušli jen malé krůčky k velkému cíli... Tým udělá vše, aby dál činil radost 140 milionům spoluobčanů - od obyčejných fanoušků až po prezidenta."

Pořádný to závazek! Hrdí Rusové touží splatit olympijský krach, ostatně i v Soči mluvili o podpoře a zároveň tíze očekávání od obyvatel široširé země. Vůdce hokejových vlastenců Alexandr Ovečkin, pro mnohé synonymum nevydařené mise u Černého moře, po úvodních duelech vládl produktivitě turnaje (3+3), proti USA proměnil i trestné střílení.

Hned za ním byl v bodování vnuk autoritářské trenérské legendy Viktor Tichonov, další člen olympijského týmu, ve statistice +/- patřila Rusům kompletní nejlepší pětice.

"Máme skvělý tým, výbornou atmosféru a hráče odhodlané k tvrdé práci ve prospěch týmu," vyhlásil Nikolaj Kuljomin. Rusové tak zahájili cestu k vysněnému zlatu. A mají jistotu, že je sleduje i ten "nejvyšší hokejový fanoušek" země.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze