Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ruský tisk: Propad sborné byl očekávaný

Smutek ruských hokejistů - Rusko nepostoupilo na MS v České republice ani do čtvrtfinále. Na snímku jsou zklamaní Alexander Ovečkin (8), Alexej Jašin (černé vlasy, helma na hokejce), Vitalij Proškin. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

5 2004
Moskva - Odmítnutí mnoha ruských hokejistů z NHL reprezentovat vlast na mistrovství světa v Praze a Ostravě je hlavním důvodem vyřazení sborné už v osmifinále. Shodují se na tom média v Rusku. Neúspěch týmu trenéra Tichonova se tak podle nich předpokládal. "Je třeba přiznat, že vyřazení sborné před čtvrtfinále bylo očekávaným a dokonce uspokojivým výsledkem," napsal deník Izvěstija ironicky.

V komentářích se většina listů shoduje na tom, že za neúspěchem v Ostravě stojí nejen chyby, kterých se dopustili hráči i trenéři, ale také konflikty mezi sportovními funkcionáři a nezdravá atmosféra v ruském hokeji.

Jde zejména o nepřátelství mezi někdejšími obránci Vjačeslavem Fetisovem, který je dnes ministrem sportu, a generálním manažerem sborné Alexejem Kasatonovem, jejichž konfrontace se táhne ještě ze sovětských časů.

Zatímco Fetisov vzdoroval sovětskému hokejovému systému a trenéru Viktoru Tichonovovi, Kasatonov nikoli. Mimo jiné kvůli němu údajně hráči z NHL nechtěli hrát za sbornou a v Ostravě jich bylo jen pět.

Deník Sport-express upozornil, že zatímco pro jiné země není problém svolat kvalitní národní tým, a třeba Slováci z NHL se sami nabízejí, Rusové zabředli do vzájemných válek.

"Slováci, kteří hrají za NHL, jsou prodchnutí pocitem národní myšlenky... Federace jim poskytuje všechno nezbytné, lid je nosí na rukou nehledě na to, že žijí daleko od rodných Tater, a trenéři se k nim chovají jako profesionálové k profesionálům. Vzájemná podpora je tam taková, že slovenský tým v těžkých situacích sám ví nejlépe, co má dělat. Nám se o takové solidaritě ani nezdá," uvedl list.

Dodal, že v ruském hokeji se každý snaží co nejvíce zkazit jinému život. Deník Izvěstija napsal, že nedůstojné vystoupení Ruska na šampionátu není žádným překvapením. Dále uvedl, že trenéři se fakticky žádných zásadních chyb nedopustili, a to ani v době přípravy na mistrovství světa, ani při turnaji.

Tichonov se pokusil "oživit sovětský hokej", o kterém dlouho snili fanoušci. Používal přitom svých oblíbených způsobů, k nimž patří psychologický nátlak a velké fyzické zátěže. "Není jen jasné, proč se od Tichonova očekával zázrak," poznamenal list. Zdůraznil, že pouhý trenér, který navíc nechce vnímat změny moderní doby, dnes už k slušným výsledkům nestačí.

Trenér Tichonov na stránkách listu Sovětskij sport opět odmítl svou demisi. "Jakápak demise? Bili mě i daleko víc," cituje deník z jeho výroku na titulní stránce. Řekl, že je velmi zklamaný vystoupením svého týmu v Ostravě, avšak žádné vlastní zřetelné chyby nevidí. Hlavní problém vidí v nedostatku času na přípravu.

Deník zároveň otiskl ostrý komentář, v němž se jako jeden z mála zastal Tichonova a obořil proti předsedovi Ruské hokejové federace Alexandru Stěblinovi. "Kdo potřebuje tuto sbornou, drogu s dávno prošlou spotřební lhůtou? Kdo je schopen rozhrabávat sutiny a hledat hokejovou pravdu?" uvedl.

Zdůraznil, že propad ruského hokeje začal s nástupem Stěblina k moci. "Zatímco kluby tyjí, sborná degraduje. Hokej na národní úrovni je vymýcen jako jev," konstatoval. Autor připomněl, že již před šampionátem Rusům předpovídal deváté až dvanácté místo.

Podle experta Alexeje Ďomina ruskému týmu chybí vlastní filozofie. Příčinou neúspěchů je podle něj zejména to, že se každý rok mění trenéři. List Kommersant přinesl slova kapitána Olega Tverdovského, že sborná hrála "jako se v dětství hraje na dvorku". "Absolutně jsme neplnili to, co se od nás chtělo," poznamenal s tím, že chyby trenéra nemíní hodnotit. 

Deník Komsomolskaja pravda konstatoval, že "epocha Tichonova skončila v Česku skutečnou katastrofou". Poukázal na výhrady hráčů k jeho metodám. Tichonov prý "zabil" hráče vyčerpávajícími tréninky. "Dokonce reaktivní Max Sušinskij, který má přezdívku Su-33, sotva hýbal nohama," poznamenal.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze