Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové se bojí Čechů, Češi zase Švédů. A tak se rodí spekulace

SOUBOJ O PUK. Český obránce Miroslav Blaťák (vlevo) bojuje o puk s Alexandrem Popovem z Ruska. | foto: Reuters

14 2012
Zdá se, že ruští novináři mají jasno. Čeští hokejisté v posledním duelu základní skupiny mistrovství světa ve Švédsku s Německem prohrají, aby se ve čtvrtfinále, které už jim určitě neunikne, utkali právě s Ruskem a ne s neoblíbeným Švédskem. Svěřenci Aloise Hadamczika však tuto variantu důrazně odmítají.

Už po nedělní výhře Rusů nad českým národním týmem ruský tisk spekuloval, zda by nebylo lepší s Českem prohrát. "Všichni bychom byli klidnější, kdyby vyhráli Češi! O prvenství ve skupině bychom nepřišli, ale zato by byla záruka, že naši nejsilnější soupeři, Švédové a Češi, si to rozdají mezi sebou," napsal Sovětskij sport.

Teď však stále existuje varianta, že by čeští hokejisté mohli vyzvat Rusy k odvetě zrovna v nejdůležitějším zápase na turnaji - ve čtvrtfinále. A toho se ruští žurnalisté trochu obávají. "Pro Čechy jsme na mezinárodním ledu v posledních letech chutné sousto," upozornil list.

Koho do čtvrtfinále?

Rusko, či Švédsko?

Loni česká reprezentace v Bratislavě porazila v souboji o bronz sbornou 7:4, před dvěma lety pak Češi senzačně zvítězili nad hvězdami nabitým soupeřem ve finále na šampionátu v Německu. "Dodnes to nechápu," řekl například Pavel Dacjuk. Nabízí se také paralela s mistrovstvím světa v Rize 2006, kdy český tým rovněž vedl Hadamczik a v ruském dresu hráli Malkin s Ovečkinem. Dál šli znovu Češi a získali stříbro. Ano, po finálové porážce se Švédskem.

"Ani tým Zinetuly Biljaletdinova se nemá čím chlubit. Ve třech posledních dílech Euro Hockey Tour jsme prohráli 3:4 v Moskvě, 0:4 ve Stockholmu a 1:3 v Brně. Rusko ve čtvrtfinále vyhovuje Čechům více než Švédsko. Čí plán tedy vyšel - Biljaletdinova, anebo Hadamczika?" spekuluje Sovětskij sport.

Jenže trenér Hadamczik tvrdil: "My spekulovat nemůžeme, musíme hrát s Němci na vítězství, abychom na to nedoplatili. Máme jasný cíl vyhrát." To však bylo ještě před výhrou Dánů nad Lotyšskem, který Česku dal definitivu postupu.

RUSKÁ RADOST. Jevgenij Malkin (druhý zleva) se spoluhráči oslavuje ruský gól do
ŠVÉDSKÁ RADOST. Hokejisté Švédska se radují z vyrovnání utkání proti Rusku.

RUSKO, NEBO ŠVÉDSKO. Čeští hokejisté si teoreticky mohou vybrat soupeře pro čtvrtfinále. To by však museli prohrát s Německem, což důrazně svěřenci kouč Aloise Hadamczika odmítají.

Když Norové v úterý získají v duelu s Dánskem o dva body víc než Česko s Německem, byli by třetí oni a šli by na Švédy ve večerním zápase. A Češi by skutečně narazili na Rusko, hrálo by se od 14.45. "Jako že bychom schválně prohráli? Víme, že se nám proti Rusku daří víc, ale v žádném případě nepůjdeme zápas prohrát, abychom hráli s ním. Chceme vyhrát, mít dobrý pocit z výkonu, aby se ve hře objevily věci, které tam zatím chybí," ujistil český kapitán Tomáš Plekanec.

Jevgenij Malkin

Jsme připraveni hrát s každým. O spekulacích jsem nepřemýšlel.

Také útočník David Krejčí spekulace odmítá. "Nepustil jsem zápas za celou kariéru, chceme vyhrát a naladit se na vítěznou vlnu. Ať si Rusové říkají, co chtějí. Byl by to nesmysl, kdybychom se jenom klouzali," řekl v televizním studiu.

Navíc čeští hokejisté si nejsou jistí, zda by Malkin a spol. byli ve čtvrtfinále lehčím soupeřem než Švédsko. "Jestli si vybereme Švédsko, nebo Rusko... To je skoro jedno," tvrdil útočník Martin Erat. "Pokud to tady chceme vyhrát, musíme porazit každého."

Přesto je tu ještě jedno srovnání s rokem 2006. Na olympijském turnaji v Turíně totiž Švédové do posledního zápasu ve skupině se Slovenskem tak úplně "nedali všechno", prohráli 0:3 a Slováky poslali na Čechy, sami šli na Švýcarsko. Mimochodem, pozdější olympijští vítězové v semifinále tehdy porazili... Samozřejmě - Hadamczikův tým.

Kterého soupeře českého týmu byste si přáli ve čtvrtfinále hokejového mistrovství světa?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:00 15. května 2012. Anketa je uzavřena.

Rusko 7411
Švédsko 1985
Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze