Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Prohrát a vyhnout se Čechům... Budete toho litovat, varují Švédové

POČKEJ, TĚCH GÓLŮ JE MOC. Když Rusové ve večerním utkání prohrají, zahrají si proti Švédsku. | foto: Reuters

12 2015
Poslední den základní fáze MS se kalkuluje: kdo bude přijatelným soupeřem pro čtvrtfinále? Narazit na český tým si mezi celky ostravské skupiny nikdo nepřeje. Snadnou cestou pro Rusko s Finskem, jak se zápasu zaručeně vyhnout, je proto prohrát večerní šlágr.

Podle nejpravděpodobnějšího scénáře vzejde soupeř českého výběru z duelu Rusko vs. Finsko. Za předpokladu, že Američané porazí Slováky, právě vítěz atraktivního duelu pocestuje ve čtvrtek do Prahy, kde se ve čtvrtfinále střetne s domácím týmem.

Mezi Rusy ani Finy se však taková varianta netěší velké oblibě. V zahraničních médiích se tudíž čile spekuluje, zda možná není lepší zápas schválně vypustit a raději nastoupit ve známém prostředí v Ostravě proti druhému celku skupiny Švédsku.

„Stěhovat se do Prahy v kombinaci se zápasem proti domácímu týmu, který podporuje 17 tisíc fanatických příznivců, to není ani pro jeden celek lákavá představa,“ napsal švédský deník Expressen.

#iDNESjeHOKEJ

Živé odpolední studio

Po. 4. 5. Petr Bříza a Marek Černošek
Út. 5. 5.
 Jiří Lála
St. 6. 5. Milan Hnilička
Čt. 7. 5. Miloš Říha
Po. 11. 5. Tomáš Vlasák
Út. 12. 5. Jiří Hrdina
St. 13. 5. Josef Jandač
Čt. 14. 5. Jiří Šlégr
Pá. 15. 5. Luděk Bukač

Každý všední den v 15.00

Podobně to vidí velký ruský web Championat: „Švédsko je samozřejmě silné, ale nemá v týmu útočníky takové úrovně, jakým je Voráček, nebo lídra jako Jágr. Také brankář Enroth zaostává za Pavelcem.“

Sportovní server připomíná i poněkud děravou švédskou obranu. „Co je lepší: hrát proti pořadatelům turnaje v Praze, nebo se utkat s týmem, který dostal tři góly od Němců, pět od Čechů a šest od Kanady?“

Švédský kouč Pär Marts si ovšem nemyslí, že by chtěl někdo úmyslně prohrát, aby si zvolil jeho tým.

„Budou snad bruslit pomaleji a střílet vedle branky?“ diví se. Pro každý případ však dodává: „Jestli si vyberete nás, budete litovat!“

Porážka znamená jistotu - čtvrtfinále se Švédskem. Vítězství však za určitých okolností může být ještě výhodnější. Když Američané podlehnou Slovákům, na první místo skupiny se mohou vyhoupnout Rusové nebo Finové a odehrát tím pádem klíčový zápas v Ostravě proti Švýcarsku. Na to však lze těžko spoléhat.

Aby propočtů a nesportovního pletichaření nebylo v úterý málo, další se rýsuje v odpoledním souboji o udržení. Jestliže totiž Francouzi porazí v prodloužení nebo na nájezdy Lotyšsko, posunou se oba týmy k záchraně a potopí tím Rakousko.

To by ke zvratu muselo sebrat alespoň bod hvězdné Kanadě.

Koho byste přáli českým hokejistům do čtvrtfinále?

celkem hlasů: 11840

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 20:00 14. května 2015. Anketa je uzavřena.

USA 5791
Finsko 3109
Rusko 2940
Autor:
Play-off

Semifinále CAN - CZE
1.zápas Kanada Česko 2:0
Semifinále USA - RUS
1.zápas USA Rusko 0:4
zobrazit kompletní rozpis

Video

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze