Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové v extázi: Spojil nás trest pro kouče a pomohl Putin v hledišti

Ruský prezident Vladimir Putin tleská svým krajanům při finále MS v hokeji. | foto: Reuters

26 2014
Hokejisté Ruska rozjásali svou širou vlast. Důvody, proč zvládli finále mistrovství světa proti Finsku a po výhře 5:2 slaví zlato? Hráči tvrdí, že je sjednotil trest pro trenéra Znaroka, který po "hrdlořezském" gestu musel finále sledovat z hlediště. "A také nám pomohl prezident Putin na tribuně," řekl Harijs Vitolinš, jenž tým vedl místo distancovaného Znaroka.

Spokojený první muž Ruska Vladimir Putin se objevoval na záběrech kamer vedle běloruského prezidenta Lukašenka. "Byla to velká podpora," řekl trenér Vitolinš, bleskově ustanovený šéf lavičky místo Znaroka. "Před zápasem jsme věděli, že bude na tribuně. A chlapci to vzali velmi vážně. Je skvělé, když se národnímu týmu dostává takové pozornosti."

Putin viděl v Minsku ruský triumf 5:2 a poté přišel do šatny, aby si se šampiony potřásl rukou. Na ledě předtím v euforii slavila hokejová esa Ovečkin či Malkin, neproduktivnější muž turnaje Tichonov (před dohledem svého dědečka Viktora, nejslavnějšího kouče sovětské éry) či skvěle chytající Bobrovskij.

A nechyběl ani muž, který si pro zlato vůbec neměl přijít. Kouč Oleg Znarok: za gesta ku švédské střídačce, kdy rukou přes krk poslal jasný vzkaz švédskému asistentovi, mu zakázali oslavy přímo s hráči. Znarok si přesto v klidu a rozjásaný došel pro medaili. Spolu s Ovečkinem si sáhnul i na trofej pro mistry světa.

Fotogalerie

No a ruský kapitán Alexandr Ovečkin pak líčil: "Když jsem šel do autobusu, viděl jsem Znaroka cestou na zápas poprvé se slzami v očích. Viděl jsem, jak moc trpěl." Podle Ovečkina kouč tým požadal, aby i pro něj získal zlato. "On byl náš lídr, kapitán lodi. Vždycky snil o tom, že povede Rusko jako kouč a dotáhne nás na vrchol," popsal Ovečkin, proč podle něj Znarok nemohl při oslavách chybět.

S trestem a výrokem IIHF si Rusové očividně starosti nedělali.

Naopak - podle slov hráčů to byl vítaný jednotící prvek. Impulzivní Znarok má v týmu úctu, už proto, že Rusy na šampionátu dotáhl k bilanci 9 výher z 9 duelů, ta desátá přišla ve finále bez něj.

"Myslím, že nás to sjednotí," prohlásil Znarok ještě před finále. "Vzali nám našeho vůdce. Podle mě to pravidla neumožňují, na internetu jsem nic takového nenašel. Ale bojovali jsme pro něj, pro své příbuzné, pro celé Rusko," řekl pateticky Ovečkin. "Věřím, že nás doma přivítají jako hrdiny."

Pro Znaroka je to velká satisfakce. Po olympijském propadáku v Soči přišel jako muž, který měl Rusům vrátit hokejovou úctu. Neslyšel jen příznivá slova. A uspěl.

O to víc si všechno vychutnal kapitán Ovečkin. Jeho monolog hovořil za vše: "Těžko se to srovnává s olympiádou, ale já myslím, že jsme kritikům dali dobrou odpověď. Oleg Znarok je šampion. Generální manažer Andrej Safronov je šampion. Hokejové Rusko je šampion. Víc nemusím říkat, ne?"

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze