Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rusové už nebudou loupit hráče v NHL. A co Radulov?

Alexander Radulov se spolu s Martinem Eratem radují ze vstřelení branky. V příští sezoně už Radulov v Nashville působit nebude. | foto: ČTK

17 2008
Alexander Radulov. Mladý talentovaný Rus, mistr světa z Kanady, ale zatím žádná velká hvězda. Přesto je teď zřejmě nejsledovanějším hokejistou. Nechal se totiž zlákat do ruské Kontinentální ligy, kam odešel i přesto, že měl platný kontrakt v NHL s týmem Nashvillu.

Rázem bylo zaděláno na "ledovou válku" mezi Ruskem a zámořím, mezi NHL a nově vznikající ambiciózní soutěží.

Radulov měl před sebou ještě poslední rok nováčkovského kontraktu v Nashvillu. Mistrovská Ufa mu ale nabídla tříletou smlouvou za neuvěřitelných třináct milionů, daleko víc, než měl hráč v Americe.

"Nevěřili, že bych odešel. Ale já chci hrát ve své zemi, navíc za daleko lepších podmínek," vyjádřil se Radulov. Ve středu se v Ufě zapojil do přípravy.

NHL zuří, Mezinárodní federace hrozí vyloučením Ufy z nově vzniklé ligy mistrů a zákazem startu hráče v reprezentačních utkáních.

Počátkem července byla přece v Curychu na popud neobnovení smlouvy mezi NHL a IIHF uzavřena dohoda, že evropské kluby a týmy NHL budou navzájem ctít uzavřené kontrakty. A najednou Ufa uloupila hráče, jenž byl v NHL pod smlouvou a výrazně ho přeplatila!

Co na to Rusové? Jsou v klidu a argumentují, že oni přece smlouvu podepsanou neměli a že dohoda v Curychu byla uzavřena o pár dní později, než se Radulov s Ufou dohodl. A  zpětná platnost? O tom nechtějí Rusové slyšet vůbec.

Vždyť oni ke smlouvě mezi NHL a IIHF nepřistoupili už po výluce po sezoně 2004/2005.

Navíc mají Kanadě co vracet. Vždyť právě po výluce odešel do NHL Jevgenij Malkin, i když měl platný kontrakt v Magnitogorsku. Rusové případ dotáhli až k soudu, ale neuspěli v něm.

Dokonce NHL nabídli za Radulova 200 000 dolarů, přesně tolik, kolik inkasovaly evropské kluby za hráče, kteří za platnosti bývalé smlouvy odcházely do NHL. Šlo o další popíchnutí do už tak rozjitřených vztahů.

A v NHL se mohli začít obávat. Bohatí Rusové mohli přeplatit i další hokejisty.

Ale to se už nestane. Nově vzniklá ruská KHL totiž přijala memorandum, které přetahování hráčů pod smlouvou zapovídá. Samozřejmě se to nevztahuje na volné hráče, kteří ze zámoří do nové KHL v hojné míře odcházejí.

A co tedy Radulov? "On podepsal kontakt (s Ufou) dva dny před setkáním v Curychu," řekl prezident KHL Alexandr Medveděv listu Sovětskij sport. Nashville tedy o talentovaného hráče přijde a NHL ho zřejmě bude nucena v rámci budoucí spolupráce s Rusy obětovat.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze