Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ruští hokejisté z NHL nechtějí Michajlova

5 2001
T o r o n t o - Tradiční chaos panuje v ruském hokeji necelé tři týdny před oznámením prvních nominovaných pro zimní olmypijské hry v Salt Lake City 2002. Naplno se rozhořel spor mezi trenérem Borisem Michajlovem a Vjačeslavem Fetisovem, jehož by zejména ruští hráči z NHL rádi viděli jako generálního manažera olympijského týmu. Fetisov ovšem tvrdí, že po posledních zkušenostech nemůže s Michajlovem spolupracovat. A několik zámořských legionářů za této situace odmítá podle informací deníku Toronto Sun na ZOH hrát.

Fetisov by rád vyslyšel volání svých krajanů z NHL a stal se generálním manažerem, jenže by zároveň chtěl vybrat i tým. A to se nelíbí Michajlovovi. "V profesionálním sportu je generální manažer odpovědný za všechno. To jsem se snažil vysvětlit odpovědným lidem při své návštěvě v Rusku," říká Fetisov.

Moskvu navštívil asistent trenéra v týmu New Jersey na začátku února při All Star Game NHL. Michajlov ovšem nebyl k jednání pozván, přesto se nechal několikrát slyšet, že on je trenérem ruského mužstva a povede jej i na olympiádě.

Problémem ovšem je, že Michajlov si nepadl s hráči z NHL do oka při Světovém poháru v roce 1996. Ti mu vyčítali zastaralé metody tréninku i koučování při zápasech. "Hokejisté ze Severní Ameriky jsou profesionálové a vědí, jaká je jejich role v systému. Je to jediná cesta, jak se pohonout dopředu," podotkl Fetisov k prohlášení Michajlova, že je ochoten složit základ týmu z hráčů působících v Evropě.

Jeho bývalý spoluhráč Igor Larionov, dnes ještě útočník Detroitu, si nedokáže představit, jak by mohli Fetisov a Michajlov najít společnou řeč. "Nevidím možnost, že by Sláva byl za této situace generálním manažerem. Na druhé straně je ovšem směšné, aby hráče vybíral Michajlov, který nemá potřebné znalosti," tvrdí Larionov.

Podle jeho svědectví se navíc Michajlov neomaleným způsobem vyjádřil o Sergeji Fjodorovovi z Detroitu, jednom z nejlepších útočníků NHL. "Řekl, že tenistka Anna Kurnikovová je jeho přítelkyní, a tak by se jí mohl zeptat, jestli Sergej může hrát. To je přeci stupidní," zlobí se Larionov.

Fetisov podotýká, že se neuchází o funkci generálního manažera proto, že touží po moci. "Je to krátký turnaj a všichni musíme stát na jedné lodi. Hlavní kouč chce jít ovšem cestou, která podle mého není správná," prohlašuje Fetisov.

Již nyní prohlásili Vjačeslav Kozlov a Alexej Žitnik, že pod Michajlovem v Salt Lake City nenastoupí.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze