Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růžička nevylučuje, že tým před MS převezme

14 2004
Praha - Vladimír Růžička povede hokejovou reprezentaci jenom na mistrovství světa. Taková je vize Vratislava Kulhánka, předsedy hokejového svazu. „Pokud nenajdeme jiného vhodného kandidáta, je to možné,“ připustil šéf Slavie, který má zároveň ve výkonném výboru hokejového svazu na starosti reprezentaci.

„Ale jak to dopadne, o tom nerozhoduju sám. V nejbližších dnech to navíc nebudeme řešit. V pátek začíná extraliga,“ připomíná šéf Slavie svou hlavní prioritu, kvůli níž odmítl nabídku přijmout post reprezentačního kouče nastálo.

Hokejová reprezentace má od tragického úmrtí Ivana Hlinky tři asistenty, ale postrádá hlavního kouče. A kandidáti Hlinkova formátu nejsou, nebo nejsou volní. O nastalé situaci bude výkonný výbor hokejového svazu jednat příští týden.

„Všichni vhodní kandidáti jsou v současné době pod smlouvou. Měli jsme vyhlídnuté dva kouče, oba hlavní trenéry, kteří působí v Rusku. Ale jak Vláďa Vůjtek, tak Marek Sýkora mají závazky ve svých klubech. Víme, jak zareagovali v Čerepovci, když jsme chtěli na Světový pohár nominovat Dušana Salfického. Asi nemá smysl něco takového pokoušet,“ připomněl Růžička.

Stávající asistenti Ondřej Weissmann, Radim Rulík a Marian Jelínek by měli ve funkcích zůstat. „Mají smlouvy. Ale potíž je v tom, že byli osloveni Ivanem a není jisté, že by s novým trenérem našli společnou řeč. Není to jednoduché, jsme ve výjimečné situaci,“ podotkl.

Pokud se nový kouč pro reprezentaci nenajde, zřejmě projde varianta, že by na každém turnaji Euro Hockey Tour vedl tým jiný trenér a Růžička by tým převzal až před mistrovstvím světa. Taková je alespoň vize svazového šéfa Kulhánka - více ZDE. „Ještě jsme o tom nemluvili, ale tento návrh asi na jednání padne,“ připustil Růžička.

Záleží tedy na výsledku jednání výkonného výboru svazu. „Zatím jsme řešili jenom Světový pohár. Co bude dál, to se teprve uvidí. Ale když nikoho vhodného nenajdeme, výkonný výbor bude chtít, abych na mistrovství světa reprezentaci vedl a prezident Slavie nebude proti, asi to neodmítnu,“ připustil Růžička. „Ale je to zatím hodně předčasné,“ dodal.

Euro Hockey Tour - test pro mladé hráče z extraligy
A co potom s turnaji Euro Hockey Tour? Ty pro Růžičku nejsou prioritou. „K čemu nám bude, když turnaje vyhrajeme a na mistrovství světa budeme pátí? Každého stejně zajímá jenom výsledek na šampionátu. Turnaje slouží k tomu, aby si co nejvíc hráčů vyzkoušelo mezinárodní hokej. Už nejsme v situaci, kdy je kostra mužstva daná. Z těchto akcí se na mistrovství světa dostane tak čtyři pět hráčů. Doplní tak základ týmu z NHL,“ řekl Růžička.

I proto si výkonný výbor ve spolupráci s vedením extraligy domluvil pro akce Euro Hockey Tour jasná pravidla: hráč může absolvovat maximálně dva turnaje za sezonu a z každého týmu můžou jet na akci maximálně tři hráči z každého klubu a brankář. „To je proto, aby se neopakovalo, že na turnaje pořád jezdili hráči ze Slavie a z Pardubic, odehráli o hodně víc zápasů a nakonec se na mistrovství světa stejně nedostali,“ zdůvodnil rozhodnutí Růžička.

Reprezentace na turnajích Euro Hockey Tour má podle něj sloužit hlavně pro vyzkoušení mladých hráčů. Podobně si už několik let počínají Švédové a Finové. „Mezinárodní hokej má něco do sebe a pro hráče z extraligy půjde o cennou zkušenost,“ věří trenér. I proto nemyslí, že by akce měli objíždět hráči z NHL, i když se očekávaná výluka protáhne. „Ale to by záleželo v první řadě na trenérovi, který by sestavoval nominaci na turnaj,“ dodal Růžička.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze