Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Růžička obvolával hráče z NHL. Od všech jsem slyšel ano, říká před MS

Kouč hokejové reprezentace Vladimír Růžička udílí pokyny v duelu s Dánskem. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

11 2014
Na konci zápasu, jenž odstartoval jeho další éru na střídačce hokejové reprezentace, část diváků skandovala jeho jméno. A po výhře 4:0 nad Dánskem kouč Vladimír Růžička s úsměvem říkal: "Jo, baví mě to. Zase jsem vrátil o čtyři roky zpátky."

A je z toho vítězná premiéra.
Jen nevím, jaký z toho mít pocit. Nechci nic podceňovat, ani přeceňovat, ale já prostě nevím, jak je Dánsko teď silné. Pro nás je důležité, že jsme ten zápas hráli tak, že od druhé třetiny hokej vypadal docela dobře. Vypadalo to, že si hráči vyhoví, výborně hrál zadek a výborně chytal gólman.

Už znáte všechny hráče, přeci jen hrálo devět úplných nováčků?
No - pořád ještě hledám jména těch kluků, musím koukat na čísla a na obličeje. Ale už je začínám lépe poznávat. Snažili jsme se je s asistenty povzbuzovat, protože ti kluci strašně chtějí a my je musíme uklidnit.

A váš celkový dojem ze zápasu?
Líbilo se mi, že kluci hráli s nadšením a měli obrovské nasazení. Vždyť už v šesté minutě musel doktor dávat dohromady tři hráče s krvavým zraněním. Makali hodně.

Více z Děčína:

Před zápasem se poměrně vyjasnila situace v NHL. Oslovil jste nějaké hráče?
Ve středu jsem mluvil s hodně kluky. A všichni říkali, že pokud projdou prohlídkami, tak ano, přijedeme.

A konkrétní jména?
Jde o dost hráčů, kteří budou hrát 1. kolo play-off. Jsou to mladíci z Tampy (obránci Gudas, Šustr a útočník Palát). Pak Kindl z Detroitu. Mluvil jsem s Honzou Hejdou i Michalem Rozsívalem, z útočníků pak Vláďou Sobotkou. Volal jsem i do Jersey, jak Jardovi (Jágrovi), tak Marku Židlickému, ale zatím jsem se nedovolal.

Hlavně obrana vám asi dělá starosti, že?
Ano. Řekněme si to na rovinu, že nemáme zkušené beky. Tady ti kluci jsou mladí, mají obrovské nasazení, je to od nich paráda, ale mistrovství je někde jinde.

V Česku ještě hraje pět klubů včetně Lva. Z těchto týmů máte o někoho zájem?
Určitě z Třince Martin Růžička a obránce Roth. Zámorský ze Zlína a okem koukám po Kempném z Brna. Ze Sparty se mi líbí Krejčík a Buchtele. Ve Švédsku je pak ještě Gulaš a v Rusku Honza Kovář.

O Petru Tonovi uvažujete?
Přemýšlím hodně, ale uvidíme. Zatím na to nejsem schopen odpovědět. Je to hráč, který vyhrál kanadské bodování - asi by měl jet. Ale s takto hodně zkušeným hráčem na pravém křídle počítám s Jardou (Jágrem). Uvidíme, nechci předbíhat. Ton hraje výborně, ale když vidím, jak tady hrají kluci jako Radil, Kousal, Nosek. K tomu Buchtele ve Spartě, tak to jsou hráči, kteří mají všechno před sebou.

O postu brankářů máte jasno?
Do MS je poměrně dost dlouho, ale už jsem seděl s kluky a řekli jsme si to. Chtěl bych, aby byl jednička Salák, dvojka Kovář a trojka Francouz.

Pavelec tedy nepojede.
S Ondrou jsem mluvil asi 15 minut. Vysvětlili jsme si plno věci a ten rozhovor byl na úrovni. Řekl jsem, že kdyby se nám někdo zranil, pak bych ho oslovil. Ale řekli jsme si, že pro toto mistrovství to uděláme. Pak bude startovací čára pro MS 2015, která bude pro všechny stejná.

Autor:


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze