Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růžička: Ručinského bych do Slavie chtěl

Vladimír Růžička - Slávistický trenér Vladimír Růžička se rozčiluje v průběhu semifinálového zápasu proti Liberci. | foto: Michal ŠulaMF DNES

27 2008
Že nebude stíhat trénovat hokejovou Slavii i reprezentaci? Že bude protežovat v národním týmu vlastní hráče? To Vladimír Růžička kategoricky odmítá a v odpovědích na otázky čtenářů iDNES.cz i vysvětluje proč.

A prozradil ještě něco: poslední posilou Slavie pro příští sezonu by měl být Martin Ručinský. Pokud ho tedy přesvědčí, aby do klubu přišel.

Vladimír Růžička on-line rozhovor se čtenáři iDNES.cz odmítl. "Bylo by to zdlouhavé," prohlásil.

S variantou, že odpoví na předem položené otázky čtenářů, ale ochotně souhlasil. A z odpovědí, které si můžete přečíst, jeho přání pochopíte.

Vladimír Růžička totiž nad každou položenou otázkou přemýšlel a snažil se poskytnout co nejpřesnější odpověď. Několikrát se s čtenáři na dálku pustil do polemiky: "Měl byste si pane Libore uvědomit, že když si stoupnete na střídačku a řve tam sedm tisíc lidí, tak je to někdy těžké," reagoval na čtenáře, který mu vytýkal ostré výrazy a nadávky směrem k rozhodčím.

. odpovědi vladimíra růžičky čtěte zde

Vladimír Růžička seděl ve své trenérské místnosti v hale v Edenu, mířily na něj dva větráky. Odpověď na otázku, jak snáší horka, byla nasnadě. "Už se těším, až začneme mrazit a budu se moct zchladit u ledu," řekl.

Ručinského chci získat, řekl Růžička

Čtenáře zajímalo, jestli Vladimír Růžička přivede do Slavie náhradu za Jakuba Klepiše, který odešel do ruského Omsku. "Máme devět deset útočníků, kteří něco odehráli, chceme zapojit mladé. A nechceme, aby drazí hráči hráli ve čtvrtém útoku. To by musel být rozpočet větší a na to zkrátka nemáme," vysvětlil.

Vladimír RůžičkaPřesto se v rozpočtu rezerva na jednoho hráče najde. "Jednám s Martinem Ručinským," řekl Růžička. O olympijského šampiona z Nagana stojí ale také mateřský Litvínov. Tam se ho snaží zlákat kamarádi Jiří Šlégr a Robert Reichel. Jak je Vladimír Růžička daleko s jednáním? "Řekli jsme si, že máme čas. Další schůzku si dáme začátkem července. Martin si to chce všechno sám srovnat v hlavě," řekl Růžička.

Martin Ručinský na jaře projevil přání zahrát si příští sezoně v jednom klubu s kamarádem Petrem Nedvědem. Ve Slavii se ale tento hvězdný tandem rozhodně nesejde. "O Petra už opravdu zájem nemáme a Martin to ví. To bychom měli strašně moc hráčů a to nejde," prohlásil trenér.

Reprezentaci i práci v klubu zvládnu

Řada dotazů směřovala k skutečnosti, že Vladimír Růžička kromě národního týmu zůstane i v pozici kouče a generálního manažera ve Slavii, kde má smlouvu ještě na příští dvě sezony a prakticky se tak s kontraktem u reprezentace kryje. Bude oboje zvládat?

"Myslím, že ano. Když odjedu, budu se naplno věnovat reprezentaci, každý zápas chci vyhrát, jít do něj naplno. Klub opustím při akcích na pět dní. A mám tady trenéry, navíc asistenti u reprezentace jsou velmi kvalitní. Nemám z toho strach," tvrdí.

Vladimír RůžičkaA hned přidal, že není jediným trenérem, který vede klub i reprezentaci. "Bykov také dělá CSKA Moskva a národní tým. Zase tak ojedinělý případ nebudu," pousmál se.

Během rozhovoru měl před sebou Vladimír Růžička tlusté desky plné statistických dat. "Nechal jsem si vyjet hráče, co máme v NHL," řekl. Už pomalu začíná uvažovat o tom, koho by mohl v národním týmu využít. "V pondělí máme schůzku s asistenty Pepou Jandačem a s Ondru Weissmannem, tak to začneme probírat," prozradil.

Vrátí se pod Růžičkovým vedením hvězdy ze zlaté generace? "Ne, že bych je jako trenér nechtěl, ohromně si jich vážím, ale všichni si uvědomujeme, že to mají tím věkem pomalinku za sebou. Možná tak jednoho pro olympiádu ve Vancouveru bych si ale v týmu představit dokázal," řekl.

A co Jaromír Jágr? "Jestli budu přemlouvat Jágra? To je otázka dost na tělo. Ještě jsem o tom moc nepřemýšlel a s Jardou jsem dlouho nemluvil, je těžké na to teď odpovědět," řekl opatrně.

Vladimír Růžička čelil i nepříjemným otázkám. Třeba jestli nebude protežovat v reprezentaci slávisty. "Ono to má A i B. Musím na to být připravený. Když budu vybírat hráče ze Slavie a bude jich tam víc, budou všichni říkat, že si tam dávám ty svoje. Když je tam dávat nebudu, tak uslyším, že si hráče šetřím na extraligu. Ať udělám cokoliv, vždycky to bude špatně," pronesl nevzrušeně.

Sparta? Nesnáším ji, ale jenom na sportovním poli

Vladimír RůžičkaVladimír Růžička se hodně rozhovořil na téma, jestli opravdu tak nesnáší Spartu, městského rivala a úhlavního nepřítele Slavie. "Asi se nikdy mít rádi nebudeme a ve sportovní stránce Spartu rád nemám. To ale neznamená, že bych tam neměl kamarády, nebo že bych na Spartu nemohl přijet na hokej. Naopak. S Petrem Břízou jsme dobří kamarádi, rád mu zavolám, pokecáme," řekl Růžička.

"Ale když přijedu na Spartu na zápas, vím, že to tam pro mě bude hrozný. Když prohrajeme, tak mi to takovým tím sparťanským způsobem nandají. Ale to je správné. Na bojišti to musí být vyhrocené, ale potom to musí opadnout, podat si ruce a poklepat se po rameni. Jednou vyhrají oni, jednou my a tak je to dobře," řekl s úsměvem.

Vladimír Růžička za hodinu a půl odpověděl na celkem 64 otázek. Pokud vás zajímají jeho názory na současný stav českého hokeje a práci s mládeží, jeho vzpomínky na Litvínov, ale také třeba to, proč se do Slavie nevrátil Radek Duda, čtěte Růžičkovy odpovědi ZDE.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze