Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Růžička: Slavia má teď jinou tvář

25 2003
Praha - I když už v průběhu minulé sezony Vladimír Růžička prohlásil, že hodlá s trénováním skončit, nechal se přemluvit a povede hokejovou Slavii k obhajobě mistrovského titulu. Nebude to mít lehké, tým opustila řada opor. "Bolí nás to, ale na druhou stranu jsme s tím byli smíření. Šanci dostanou mladí. Mužstvo má teď jinou tvář, ale nic se nemění na tom, že chceme být hodně nahoře a vyhrávat," hlásí sebevědomě. Cestou k úspěchu by měla být nadále důrazná hra, již bude od svých svěřenců vyžadovat. "Z tohoto stylu neuhnu. Přesně to na soupeře platí."

Jak jste se v letní přestávce vyrovnal s odchody řady opor?
Bolí nás to, ale byli jsme s tím smíření. Pokud jde o Radka Dudu a Krátošku, tak s těmi jsme do budoucna stejně domluvení. Skončí na Slavii. Pokud jde o Petra Sailera, také proběhla nějaká jednání. Ale je to ještě na jednu sezonu hráč Budějovic. Uvidíme. Ani se nedivím jejich klubům, že si je vzali zpátky. Je jasné, že o ně mají zájem, když se jim ve Slavii dařilo.

Už po sezoně bylo jasné, že odejde Jan Hejda. Nakonec ale Slavia ztratila i jeho parťáka z obrany Petra Kadlece.
S tím, že odejde Honza Hejda, jsem počítal. Jenom jsem myslel, že zamíří do NHL, ne do Ruska. Tam jsme ale na druhou stranu byli domluvení za výhodných podmínek pro klub. Přece jenom, minulá sezona byla ekonomicky hodně náročná. Potřebujeme získat finanční prostředky i jinak, než aby je sem pořád tlačila Skanska. To, že odejde Petr Kadlec, jsem ale nečekal. Měl jsem spíš obavu z odchodu Romana Málka. Samozřejmě jsme hodně rádi, že zůstal a bude chytat tady. Je to pro mužstvo skvělé.

Hodně vás tedy překvapilo, že se Kadlec dohodl s Floridou?
Nemyslel jsem si, že by dostal jednocestnou smlouvu, to není vůbec snadné. Je vidět, že o něj mají velký zájem. Ale abych řekl pravdu. vůbec se jim nedivím. Byl to jeden z nejlepších obránců jak na mistrovství světa tak samozřejmě i v naší soutěži. Samozřejmě to chce vyzkoušet a my mu to přejeme. NHL je nejlepší soutěž na světě a pro hráče je velkým snem. Buď se tam chytne, nebo se vrátí. A i kdyby se tam prosadil, tak věříme, že se jednou do Slavie vrátí. Hokejově vyrostl tady. Budeme na něho čekat.

Také se může vrátit brzo. Má ve smlouvě zakotveno, že se může vrátit do Evropy. Těší vás to?
Ta klauzule ve smlouvě je pro nás výborná. Petr potřebuje hodně hrát a pokud nedostane dost prostoru, tak věřím, že oželí ty peníze a vrátí se. Je to nepříjemné, zažil jsem to trochu na svojí vlastní kůži, takže tuším, co ho čeká.

Poté, co jste před dvěma lety přivedl Beránka a loni Kučeru, se letos hovořilo o příchodu Jiřího Šlégra. Proč z něj nakonec sešlo?
S Jirkou jsem mluvil a měl jsem o něj zájem, ale hrát tady nebude. Je to všechno o penězích. Trochu mě odradilo i to, že Jirka naznačil, že by šel do Slavie i na hostování. Pokud sem jde hráč a není to výměna v průběhu sezony, tak chci, aby byl hráčem Slavie a odehrál tady celou sezonu. Stejně tak jsem vzal Jirku Kuntoše. Nechci tady ohrávat hráče Litvínova.

Nakonec přišel Jiří Kuntoš. Myslíte, že dokáže Petra Kadlece nahradit?
Je typově zcela jiný, ale přichází jako zkušený bek a právě takového jsme místo Petra Kadlece potřebovali. Chceme mít čtyři zkušené obránce, které doplní nadějní, jako je třeba Dominik Graňák, nebo Slovák Schneider, či Staněk. Ti dostanou šanci, ale za zkušenými beky. Proto jsme se dohodli s Jirkou Kuntošem. Věříme, že do naší hry zapadne. Brousí to a my přesně takový hokej hrajeme. Myslím, že tu bude spokojený a uděláme všechno pro to, aby ve Slavii odehrál parádní sezonu.

Slavia překvapila angažováním Slováků Schneidra a Chrenka. Čím vás zaujali?
Měli jsme na ně dobré reference. Podívali jsme se na ně v červnu na ledě v Letňanech a líbili se nám. A rozhodli jsme se, že je podepíšeme na sezonu. Dostanou šanci.

Jak celkově hodnotíte změny v mužstvu? Nakolik podle vás Slavia oslabila?
Musíme hrát s těmi hokejisty, které máme k dospozici. Věřím, že jsme vybrali takové hráče, kteří tu budou hrát dobře a že nám pomůžou k tomu, abychom zase hráli v horních patrech tabulky. Zatím máme pět lajn a plánuju vytvořit dva zkušené útoky a dva útoky mladíků. Určitě počítám na centra s Klepišem a Kopeckým.

Ale máte tři další silné centry - Beránka, Martince a Čermáka.
S Leošem Čermákem počítám jako s univerzálem. Může hrát vlevo, vpravo i na centru. Je velice silný a tvrdý. Samozřejmě ještě budeme v přípravě něco zkoušet, ale už mám devadesátiprocentní představu o složení týmu a myslím, že útok budeme mít slušný.

Dost silný na obhajobu titulu?
Obhajoba titulu nás čeká a nemine. Ale my ve Slavii všichni víme, co to stálo sil a jaké jsme měli štěstí. Překvapili jsme myslím hodně lidí. Pomohlo nám obrovské nadšení, kluci využili šanci, která se jim naskytla. Takových příležitostí není moc. To může potvrdit třeba Zlín, který si na pohár také pomalu sáhnul a nakonec se mu to nepovedlo. Stejně tak Litvínov. Sahali po titulu a za tři roky hráli o sestup.

Tomu mám rozumět tak, že Slavia letos nemá nejvyšší ambice?
Liga je vyrovnaná. Nechci si dělat alibi, ale je prostě pravda, že někdy mužstvo hraje o titul a druhý rok je někde jinde. Musíme být rozumní. Odešel Radek Duda, jeden z nejlepších hráčů soutěže, dále dva skvělí obránci. Celkem pět hráčů z prvních dvou pětek. Když jsme dohrávali play-off na čtyři obránce, tak Kadlec s Hejdou prakticky neslezli z ledu. Teď má mužstvo jinou tvář. Ale pořád platí, že jsem člověk, který chce vyhrávat, prohry nesnáším. Ale vybudovat kvalitní mužstvo stojí hodně peněz a není to tak jednoduché, jak si kdekdo myslí. Teď hlavně chceme vychovat další mladé hráče, kteří určitě dostanou hodně příležitostí. Jestli dokážeme obhájit titul, je teď vedlejší. Ale určitě budeme chtít skončit, stejně jako loni, před Spartou.

V minulé sezoně se řada lidí pozastavovala nad agresivním stylem hokeje Slavie, který se neslučuje s tím, jak jste sám hrával.
Po tu dobu, co jsem ve Slavii, hrajeme stejným stylem a já z něj určitě neuhnu. To je moje vize. Hokej, který hrajeme, je účinný. Dneska se prostě musí hrát tvrdě. Pořád někdo kalkuluje s tím, jaký byl Růžička hráč. Teď jsem trenér a sám dobře vím, co na technické hráče platí - tvrdá hra, rychlé bruslení, dohrávání soubojů. Nejde pořád slučovat hráče a trenéry. Máme tady hodně dobrých trenérů, kteří nikdy vrcholový hokej nehráli, jako třeba Jirka Kalous, Pavel Hynek nebo Lojza Hadamczik, a potom spoustu skvělých hráčů, kteří prostě trénovat nemůžou.

Častokrát se ale mezi fanoušky říkalo hře, kterou předváděla Slavia, antihokej. Jak na vás toto hanlivé označení působilo?
Nevím, co je antihokej. Podle mě hrajeme dobrý, moderní hokej. Lidem, co sem jezdí ze zahraničí, se naše hra líbí. V zápasech je hodně zajímavého, divák se určitě nenudí. To potvrdily i finálové zápasy, do kterých bylo zataženo hodně lidí v republice. Kdo tvrdí, že Slavie hraje antihokej, tomu sportu vůbec nerozumí. Slavia loni potvrdila, že může vyhrát titul, aniž by měla tak výborné mužstvo, jako měly Pardubice. Zkrátka to uhrála na partu a na srdce. Na krásný hokej jsme vypadli rok předtím se Spartou. Hráli jsme pěkně, ale prohráli jsme první dva zápasy a nakonec jsme vypadli v semifinále tři nula na zápasy.

 

Trenér Růžička diriguje ze střídačky hráče Slavie

Bodování

21

Dominik Kubalík

Plzeň

20

Tomáš Mertl

Plzeň

19

Milan Gulaš

Plzeň

Góly

14

Dominik Kubalík

Plzeň

12

Tomáš Mertl

Plzeň

9

Martin Růžička 27

Třinec

Tabulka ligy

Klub Z V VP PP P SKÓRE BODY
1. Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2. Kometa 14 8 2 2 2 54:34 30
3. Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4. Hr. Králové 14 8 1 1 4 33:24 27
5. Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6. Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7. Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8. Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9. Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10. Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11. Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12. Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13. Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14. Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze