Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Růžička: Teď se ukáže síla mančaftu

30 2004
Helsinky - (Od zvláštního zpravodaje iDNES) - Tohle že je český hokejový dream team? Místo aby se fanoušci těšili z kombinací Reichla s Ručinským, bleskových Eliášových brejků, Hejdukových švihů a Jágrových kliček, nechali je hokejisté vzpomenout na debakl na Světovém poháru v roce 1996. I tehdy prohráli první zápas ve Finsku o čtyři góly. "Ostuda," hlesl Jaromír Jágr.

Jako by se potkal špičkový extraligový tým s podprůměrným prvoligovým, tak vypadala úvodní konfrontace českého výběru proti nabuzeným Finům. "Rozdíl byl úplně ve všem. Pohyb, nasazení, hra do těla..." vypočítával silnější stránky soupeřova herního projevu gólman Tomáš Vokoun.

"Nikdy jsem neviděl český tým hrát podobným způsobem. Bez inspirace, bez jiskry," tvrdí Szymon Szemberg, mluvčí hokejové federace IIHF, který sleduje mezinárodní hokej od roku 1968.

Útočník Martin Ručinský mu dal téměř za pravdu. "Tenhle mančaft jsem už dlouho neviděl hrát tak špatně," prohlásil zkušený reprezentant v kabině helsinské Hartwall Areeny po porážce 0:4. "Vůbec jsme nebruslili, v tom byla největší propast mezi námi a soupeřem. Bez bruslení nelze vyhrát."

Zatímco finská křídla vnikala do pásma v bleskových průnicích, čeští útočníci přebírali rozehrávku ležérním pohybem nebo na ní čekali na modré téměř ve stoje. "Nevím, jak je to možné," divil se Ručinský. Přátelák s Finy jsme hráli s nadšením a tady z něj nebylo nic. Štve mě hlavně způsob, jakým jsme prohráli."

Přes vysokou porážku a způsob, jakým k ní mužstvo došlo, není podle hráčů ani trenérů důvod k panice. Klíčovým zápasem turnaje bude čtvrtfinále, nyní jde jen o to "vychytat mouchy", říkají.

"Zkrátka nám to nesedlo," pokrčil rameny kouč Vladimír Růžička. "V šatně jsme si vyříkali pár věcí, ale křičet nebyl důvod. Zatím je ještě čas, je potřeba zachovat klid."

"Kanada na olympiádě v Salt Lake City taky prohrála první zápas. A nakonec získala zlato," připomíná Jágr.

"Lepší je problémy zachytit teď ve skupině, než až ve čtvrtfinále," říká Vokoun. "Teprve teď se ukáže síla mančaftu," přitaká Růžička. "Vyhrávat je krásná věc, ale to tým neprověří."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze