Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rváč, který bude chránit Jágra a Lemieuxe

29 2001
P i t t s b u r g h - Jmenuje se Krzysztof Oliwa, ale soupeři mu většinou říkají "Polské kladivo" nebo "Polská lokomotiva". Patří k nejproslulejším bitkařům NHL a stal se také prvním Polákem, jehož jméno je vyryto na slavném Stanley Cupu. V soukromí je to prý hodný člověk. Relaxuje u hvězdářského dalekohledu a zbožňuje svoji rodinu. Před dvěma týdny učinil možná nejdůležitější přestup své kariéry. Opustil slaboučký Columbus a přešel do ambiciozního Pittsburghu. Tam bude mít drsný chlapík měřící 196 cm a vážící 115 kg jediný úkol - stane se osobním strážcem hokejových hvězd Jaromíra Jágra a Maria Lemieuxe. Teď si ještě doléčuje zlomeninu pravé ruky, ale brzy už bude připraven vtrhnout na led.

Krátce po Novém roce vyjel Pittsburgh k zápasům do Bostonu a New Yorku a jak s Bruins, tak s Islanders prohrál. Přitom to jsou týmy, které si o velkých ambicích mohou nechat hrát. Na Pittsburgh však stačily. Zmlátily ho. Bostonský obránce Gill si dokonce dovolil tvrdě narazit na mantinel i samotného Lemieuxe, s legendou se nemazlil ani slovenský obr Chára. To musí skončit, usoudil generální manažer Craig Patrick.

Provedl známý průvan v sestavě Pittsburghu a zbavil se českých hráčů Romana Šimíčka a Jiřího Šlégra. Za prvně jmenovaného získal z Minnesoty dvoumetrového hromotluka Steve McKennu, za Šlégra nabídla Atlanta pozici na draftu, kterou Pittsburgh obratem směnil s Columbusem za Oliwu. Z urostlého McKenny jde strach, ovšem opravdovým "bouračem" je polský hráč. Bývá považován za jednoho z nejlepších bitkařů.

Pěsti jako pracovní nástroj
Je to svébytná hokejová profese, která sice může u evropských fanoušků vyvolat shovívavý úsměv, ale v zámoří je ceněná. Tito hráči by u nás většinou nenašli v extralize uplatnění, jenže o jejich hráčské kvality až tolik nejde. Nestřílí moc gólů, ani s hokejkou toho příliš neumí.

Jejich pracovním nástrojem většinou bývají pěsti. Mají za úkol chránit hvězdy mužstva před záludnými ataky soupeře. Pokud si někdo dovolí, musí být potrestán. Jindy zase mají za nepříznivého stavu za úkol rozpoutat rvačku. Na ledě se pročistí vzduch, pár hráčů jde na trestnou lavici nebo rovnou do sprch a prohrávající mužstvo získá nový impuls ke hře.

Každá hvězda měla svého bodyguarda. O Wayne Gretzkého se nejprve staral Dave Semenko (1473 trestných minut v kariéře), pak jej nahradil Marty McSorley (3381). Ještě nedávno se jednalo o specificky kanadskou profesi. Až do roku 1993, kdy se v NHL objevili polský útočník Krzysztof Oliwa a ruský obránce Andrej Nazarov. I český hokej už má svého prvního rváče. Jmenuje se Jan Vodrážka, ovšem ostruhy zatím získává jen ve farmářské IHL.

Na draftu výše než Prospal a Šatan
Dokud hrál Oliwa v Evropě, nevěděl, co je to bitka. Zlomovým životním bodem se pro útočníka i na polské poměry průměrného klubu TKS Tychy stal zájezd polské juniorské reprezentace do Švýcarska v roce 1992.

Kouč Mike McNamara mu tehdy řekl, že má na to, aby se jednou objevil v NHL. Poradil mu, aby se vydal do zámoří a zkusil štěstí v některé z juniorských soutěží. Devatenáctiletý Oliwa jej poslechl. Podepsal smlouvu s celkem Welland Cougars v soutěži Ontario Junior B Hockey League.

Čeští dorostenci by odchod do této ligy považovali za potupu, ale Oliwa svými 12 góly a 127 trestnými minutami ve třiceti zápasech zaujal natolik, že jej vedení New Jersey draftovalo v roce 1993 jako 65. pořadí. Až za polským hráčem se tehdy umístili například Václav Prospal, Miroslav Šatan nebo Tomáš Vlasák.

První tři sezony dělil svůj čas mezi první a druhou farmu New Jersey a jeho maximem bylo pět gólů za rok. Ovšem skóre trestných minut utěšeně narůstalo. "Byl jsem v těchto soutěžích jediným Polákem a při mých začátcích nebylo jednoduché přežít. Na ledě ani mimo něj. Vždycky jsem rád hrál tvrdě, dohrával jsem všechny souboje. Ale rváč se ze mě stal až v Americe. Makal jsem na sobě a to se člověku vyplatí," řekl americkým novinářům.

Krev tekla už při prvním střídání
V sezoně 1996/97 se dočkal premiéry v NHL. Vedení Devils jej povolalo k zápasu proti Buffalu a Oliwa při prvním střídání natrhl obočí Bobu Boughnerovi, takže byl okamžitě na pět minut vyloučen. Nyní jsou oba spoluhráči v Pittsburghu...

V dalším roce už nastřádal 73 zápasů a postupem času se stal elitním bijcem New Jersey. N akonci minulé sezony se zranil a nebyl u toho, když kapitán Scott Stevens zvedal nad hlavu Stanley Cup. Podle regulí NHL ovšem jeho jméno na poháru bude vyryto.

V létě jej získal do svých služeb nováček Columbus, dal mu roční plat 800 tisíc dolarů, ale nebylo to ideální spojenectví. V desátém zápase sezony si Oliwa v souboji s detroitským Mathieu Dandenaultem zlomil ruku a od té doby nehraje. Přesto za tak krátké období stihl absolvovat čtyři bitky. Po jednom ze zápasů se ovšem v kabině pohádal s kapitánem Lyle Odeleinem, výmaně názorů přerostla ve fyzický střet a oba musela od sebe oddělit přivolaná ochranka. Vedení Columbusu proto Oliwu prodalo s lehkým srdcem.

Ruku zpevňuje titanová destička
Paradoxní je, že právě proti Pittsburghu má polský bijec nejpestřejší bilanci trestů. Celkem si v zápasech s Penguins odseděl 62 minuty. "Nevím, čím to je. Asi proto, že jsme hráli v jedné divizi a nastupovali jsme často proti sobě," říká s úsměvem.

Minulý týden už začal s tréninkem pod vedením Ivana Hlinky a po All Star Game už by měl nastoupit k prvnímu zápasu. Jeho pravý biceps ještě zdobí ošklivá jizva a kost se zhojila až pomocí voperované titanové destičky. "Aspoň budu ještě odolnější," vtipkuje..

Když si minulý týden vyšlápl na Lemieuxe motrealský obránce Sheldon Souray, mohli se McKenna s Boughnerem přetrhnout, kdo jej dříve pomstí. Nyní to bude mít v popisu práce obávané "Polské kladivo".

Hokejový rváč Krzysztof Oliwa (uprostřed) ještě prolévá krev v barvách New Jersey, nyní bude chránit největší hvězdy Pittsburghu

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze