Jan Hrbatý

Jan Hrbatý | foto: Archiv MF DNES

Rychlík z Vysočiny Jan Hrbatý už jede životem sedmdesátkou

  • 2
Dnes slaví hokejový útočník a hokejová legenda Dukly Jihlava Jan Hrbatý své sedmdesátiny. Do hokejové historie vešel Jan Hrbatý jako "Rychlík z Vysočiny". Tu přezdívku mu dal v 60. letech jeden z brněnských novinářů a plně vystihovala nevídanou rychlost jako největší hokejovou přednost pravého křídla z Vysočiny.

"Vždyť ho znáte! Pokaždé udělá stejnou kličku do bekhendu a pokaždé vás s ní dostane," lamentoval kdysi trenér Slovanu Bratislava Ján Starší nad svými obránci při utkáních sDuklou Jihlava. Bekhendovou kličkou útočník Hrbatý unikal soupeřovým obráncům a dostával se osamocený do šancí před soupeřova brankáře.

Hokejovým vzorem Jana Hrbatého v jeho začátcích byl útočník Vlastimil Bubník. "To byl technický a chytrý hokejista. Byl o hodně starší. Když jsme proti sobě hráli, tak jsem mu to i řekl, že je mým vzorem," vzpomínal včera Hrbatý.

Specialitou pravého křídla Dukly v šedesátých letech byla rovná hůl. "Tehdy jsmeměli takovou hokejku jen tři hráči – Ulrich z Litvínova, Jiřík z Komety a já," prozradil jubilant.

Dával s rovnou holí i bekhendové góly, které se v dnešním hokeji u útočníků už málo vidí. "Jen občas při trestném střílení," říká Jan Hrbatý. "Mně ta hůl vyhovovala. Líp se mi s ní dělal blafák na brankáře. Dával jsem góly bekhendem nahoru," zavzpomínal Hrbatý. Za Duklu hrál v letech 1961 až 1980.

Život Jana Hrbatého je i dnes spjatý s hokejovou Duklou Jihlava. Alespoň trochu: při domácích utkáních je bývalý útočník a trenér vždy přítomen jako divák v hledišti. "Sedím nad červenou čárou, odtud je nejlepší výhled na obě branky," konstatoval čerstvý oslavenec, kterému je dnes 70 let.

Tuto sobotu dostane u Hrbatých výjimečně přednost rodinná oslava před domácím hokejovým utkáním Dukly. "Současná Dukla není špatná. Nejlepší by pro ni bylo skončit v první čtyřce po základní části," přeje si Hrbatý.

Jako hráč s organizovaným hokejem začínal dost pozdě, až v šestnácti letech. A jeho sportovní začátky byly těžké. Musel rodičům také pomáhat s venkovským hospodářstvím a ještě stíhat zaměstnání.

Zlomem ve sportovní kariéře Jana Hrbatého byl povolávací rozkaz k dvouleté vojenské službě do Dukly Jihlava. "Ani jsem tehdy nevěděl, že to je Dukla Jihlava. Na povolávacím rozkazu byl jen vojenský útvar 3276 Jihlava. Nikdo mi neřekl, že jdu do Dukly," vzpomínal Hrbatý.

Svůj hokejový život v Jihlavě začal roku 1961. Klubu zůstal věrný po celou kariéru jako hráč a později jako trenér juniorky. Na ledě patřil Hrbatý mezi slušné, málo trestané hráče. Ostrý pěstní souboj s protihráčem na ledě podle svých slov nezažil. "Já se na ledě nepral, každému jsem ujel," se smíchem vysvětluje Jan Hrbatý.

První "H-útok" Jihlavy Legendární jihlavský trenér Pitner ho postavil do prvního "H-útoku", ve kterém byli ještě Jiří Holík a jeho bratr Jaroslav. "Ale ten efekt toto složení nemělo. Hráli jsme krásný hokej, ale nedávali jsme góly. Tak jsme šli od sebe," řekl Hrbatý.

Na jeho místo v prvním útoku Dukly přišel Jan Klapáč, výborný střelec. Nejúspěšnější dva roky své hokejové kariéry prožil na pravém křídle druhého útoku Dukly s Milanem Novým a Josefem Augustou.

Zatím se nenašel nový "Rychlík z Vysočiny", který by hokejovým pamětníkům na ledě připomínal výkony Jana Hrbatého. "Herní styl každého hráče je nenapodobitelný. A neuměl bych jako trenér hráče naučit přesně stejný styl hry, jako jsem měl já," dodal muž, který hrával s rovnou holí.


Mistrovství světa v hokeji 2024

Hokejové MS 2024 se uskuteční od 10. do 26. května v Praze a Ostravě. Český tým se představí v pražské základní skupině, kde ho čekají Kanada, Finsko, Švýcarsko, Dánsko, Norsko, Rakousko a Velká Británie.